10 Powodów, Dla Których Warto ZREZYGNOWAĆ z Częstych Porządków

10 Powodów, Dla Których Warto ZREZYGNOWAĆ z Częstych Porządków

Jakie powinno być nasze mieszkanie, byśmy czuli się w nim dobrze i mogli bez wstydu zapraszać do niego gości? Zapewne większość z Was odpowie, że takie idealnie wysprzątane, ze lśniącą posadzką, śnieżnobiałymi firankami i kwiatowym aromatem, który roznosi się przede wszystkim w łazience i toalecie. Niestety trzeba wiedzieć o tym, że zbyt częste sprzątanie przy użyciu popularnych detergentów wcale nie wpływa korzystnie na stan naszego zdrowia!

W świetle ostatnich badań przeprowadzonych przez naukowców okazuje się, że regularne sprzątanie detergentami jest szkodliwe i wpływa na nasze płuca podobnie, jak wtedy, gdy palimy papierosy. Niebezpieczeństwo wystąpienia negatywnych skutków po stosowaniu większości detergentów wynika najczęściej z ich zbyt częstego i nieodpowiedzialnego użycia np. bez rękawic ochronnych. Poznajcie 10 najpoważniejszych powodów, dla których lepiej ograniczyć codzienne sprzątanie domu!

Kamila Mrozek
13.05.2019, 11:08

Dostępne w sklepach środki do sprzątania mają przyjemne zapachy, wygodne opakowania, sprawiają, że mycie podłóg, czy okien przestaje być żmudną, zabierającą wiele czasu czynnością. Ale czy zastanawialiści się kiedyś nad składem tych produktów i tym, jak wpływają one na nasze organizmy?

#1 Chemiczne płyny, którymi myjemy naczynia łatwo przedostają się do naszego układu pokarmowego.

Podobno naukowcy obliczyli, że każdy z nas spożywa około 1 mg płynu do mycia naczyń dziennie. Pamiętajmy, że płyny do mycia naczyń zawierają wiele toksycznych środków chemicznych, które działają negatywnie na przewód pokarmowy i są usuwane z organizmu dopiero po dłuższym czasie.

#2 Większość dostępnych w sklepie środków do mycia okien jest silnie drażniących dla skóry, oczu, gardła i płuc człowieka.

Co sprawia, że płyny do szyb usuwają plamy i nieprzejrzystości ze szklanych powierzchni? Większość z nich zawiera w składzie amoniak, który podrażnia drogi oddechowe, a w połączeniu z toksycznym ftlanem może ograniczać potencję u mężczyzn.

#3 Popularne płyny do udrażaniania rur wydzielają toksyczne opary, które mogą prowadzić do poważnych oparzeń ich użytkowników.

© money.pl

Aby tego typu produkty mogły skutecznie eliminować zatory rur dodaje się do nich zazwyczaj wodorotlenek sodu powodujący silne oparzenia przy nieostrożnym zastosowaniu. Dlatego kiedy korzystamy z tego rodzaju preparatów, nie zapominajmy o zakładaniu gumowych rękawic i ochronnych maseczek na twarz.

#4 Proszki do prania powodują częste reakcje alergiczne na skórę i śluzówkę dróg oddechowych.

Proszki i płyny do prania pachną przepięknie i dobrze usuwają zabrudzenia, ale...bardzo często wywołują trudne do wyleczenia reakcje alergiczne skóry. Dlatego naukowcy zalecają, by nie prać niektórych ubrań np. bluz i spodni zbyt często.

#5 Preparaty do czyszczenia i polerowania na błysk mebli mogą powodować silny ból w ustach, gardle i żołądku, a także wywoływać gorączkę.

© w9mdeo.

Preparaty do czyszczenia mebli przydają się zwłaszcza podczas tzw. świątecznych porządków, ale zbyt częste posiłkowanie się nimi może zakończyć się opłakanymi konsekwencjami. Tego typu produkty łatwo dostają się układu oddechowego, podrażniają go, mogą nawet wywoływać gorączkę. Może lepiej wykonać samodzielnie jakiś płyn do czyszczenia - np. mieszając szklankę oliwy z jedną czwartą szklanki soku z cytryny?

#6 Większość chemiczych środków do sprzątania zawiera chlor, który w kontakcie ze skórą człowieka i wodą tworzy kwas, który uszkadza komórki naszego organizmu.

Jednym z najbardziej szkodliwych składników chemii gospodarczej jest chlor. Eksperci radzą, żebyśmy nauczyli sie rezygnować z detergentów zawierających chlor, a jeśli już czasem je stosujemy, koniecznie pamiętajmy o tym, by po sprzątaniu dobrze przewietrzyć pomieszczenia mieszkalne.

#7 Większość odkurzaczy uwalnia pobrane przez siebie kurz i bakterie z powrotem do powietrza.

Badania opublikowane niedawno przez australijskich naukowców wykazały, że niektóre odkurzacze przyczyniają się do rozprzestrzeniania się infekcji oraz powodują alergie. Aby temu przeciwdziałać, warto wybrać odkurzacz dobrej jakości i przede wszystkim taki, który ma drobny filtr.

#8 Składnikiem wielu detergentów jest skażony alkohol, którego wdychanie wpływa niekorzystnie na nasz układ oddechowy.

Skarżycie się na katar alergiczny, podrażnione gardło lub wysuszoną śluzówkę? Być może to skutek zbyt częstego sprzątania z użyciem chemicznych detergentów. Szczególnie ostrożnie korzystajmy z nich w domach, jeśli mamy małe dzieci.

#9 Odświeżacze powietrza sprzyjają zachorowaniom na astmę.

Składniki popularnych odświeżaczy do pomieszczeń biurowych lub toalet mogą powodować bóle głowy, wywoływać zmęczenie. Dlatego stosujmy je z umiarem, albo zastępujmy środkami domowej roboty np. octem jabłkowym z dodatkiem naturalnego olejku cytrusowego.

#10 Detergenty bardzo często maja w składzie barwniki, które mogą powodować raka i uszkadzać układ nerwowy.

Im bardziej kolorowy, pieniący się i ładnie pachnący jest nasz detergent do sprzątania, tym większe prawdopodobieństwo, że szkodzi naszemu zdrowiu. Zanim kolejny raz nabędziecie w markecie całą torbę chemicznych detegentów, zastanówcie się dokładnie, czy potrzebujecie ich aż tyle i...

...obejrzyjcie na filmiku, jak tanio i w bardzo prosty sposób można przygotować środki do czyszczenia metodą "hand made".

Jak często macie zwyczaj sprzątać w swoim mieszkaniu?

Korzystacie z detergentów sklepowych czy macie swoje patenty na ekologiczne porządki z użyciem naturalnych składników?