Poznaj Prawdę o 10 Zdjęciach, Które Obiegły Świat. Wielu Dało Się Nabrać!

Poznaj Prawdę o 10 Zdjęciach, Które Obiegły Świat. Wielu Dało Się Nabrać!

Czasem pojawiają się zdjęcia, które wywierają wpływ na opinię publiczną, wywołują skandale i budzą skrajne emocje. Choć przekaz fotografii może być nie do końca prawdziwy. Wiele zależy od ujęcia lub umiejętności... obróbki w Photoshopie! Sprawdź, czy uwierzyłbyś w prawdziwość tych fotek!

Damian Bachnacki
5.12.2018, 20:10

1. Mitt Romney i jego dzieci

© Snopes.com

Mitt Romney to znany polityk Partii Republikańskiej, który przegrał wybory prezydenckie z Barrackiem Obamą w 2012 roku. Zdjęcie ma rzekomo ukazywać jego dzieci i żonę ustawionych tak, aby ich koszulki tworzyły napis „R Money”. Romney był jednym z najbogatszych kandydatów na prezydenta w historii USA, stąd wiele osób naśmiewało się z jego miłości do pieniędzy. Jaka jest prawda? To zdjęcie zostało zmanipulowane w Photoshopie! W rzeczywistości bliscy Romneya zostali ustawieni tak, że litery z ich koszulek tworzyły po prostu napis „Romney”. Sporo ludzi dało się nabrać!

2. John Lennon i Che Guevara – zgrany duet?

© McCartney.com

To zdjęcie na pewno zmyli niejedną osobę! Jednak zrobienie go byłoby niemożliwe, przede wszystkim z racji rozbieżności czasowych. Che Guevara zginął 9 października 1964 r., dokładnie w dzień 27. urodzin Johna Lennona. Jednak na zdjęciu Lennon jest widocznie starszy, nie mieli więc możliwości grać wspólnie. W takim razie, kim jest „Che Guevara”? To gitarzysta Wayne Gabriel, a w tym ujęciu panowie wyglądali po prostu podobnie.

3. George W. Bush i czytanie z dziećmi

© snopes.com

Zdjęcie zostało zrobione w 2002 r., kiedy prezydent George W. Bush odwiedził szkołę w Houston. W sumie nie do końca, bo owszem, prezydent czytał wtedy z dziećmi książkę „Ameryka: Przykłady patriotyzmu” Lynn Cheney, ale w rzeczywistości wcale nie trzymał jej do góry nogami! Oryginał zdjęcia, krótko po opublikowaniu przez Associated Press, został sfałszowany w Photoshopie. Przerobiona fotografia osiągnęła ogromną popularność w internecie, a wielu ludzi do dziś bierze ją za prawdziwą i kpi z prezydenta Busha.

4. Albert Einstein i... eksplozja nuklearna!

© WordPress.com/Stephen Hand

Postać Alberta Einsteina nadal wzbudza zainteresowanie i obrosła przez lata licznymi legendami. Najczęściej nie mają one za wiele wspólnego z prawdą, ale część ludzi w nie wierzy. Podobnie jest z tym zdjęciem. Faktycznie, Einstein często jeździł na rowerze, lubił to... ale nigdy nie uciekał przez eksplozją nuklearną! Fotografia wygląda naprawdę imponująco, ale niestety, to kolejny przykład na pomysłowe użycie Photoshopa. Zdjęcie Einsteina na rowerze zrobiono w 1933 r. w Santa Barbara, a eksplozja obserwowana przez wojsko miała miejsce w 1962 r. na pustyni w Nevadzie. Ktoś po prostu mistrzowsko je zestawił.

5. Zamach na WTC i... turysta

© terrific-top10.com

Myślicie, że taki zbieg okoliczności byłby możliwy? Przypadkowy turysta uchwycił na zdjęciu moment lotu pechowego samolotu użytego do ataku na wieże WTC w Nowym Jorku... To nie jest prawda – to po prostu żart Petera Guzleya z Budapesztu! 25-letni wtedy turysta postanowił wkręcić swoich kolegów i wmówił im, że był świadkiem ataku. Jednak nie przypuszczał, że jego żart stanie się popularny w internecie i wiele osób w niego uwierzy. Na zdjęciu rzeczywiście jest samolot, ale to Boeing-757, kompletnie inna maszyna. Poza tym fotografia została zrobiona podczas poprzedniej wycieczki Guzleya do Nowego Jorku... Najwyraźniej facet lubi czarny humor!

6. Ronald Reagan i Władimir Putin

© Timeline

Czy Władimir Putin w młodości był agentem KGB? Tak. Czy w 1988 r., prezydent USA Ronald Reagan był z wizytą w Moskwie? Tak. Czy mężczyzna po lewej stronie zdjęcia z aparatem na szyi wygląda jak Putin? Yyy... tak! Ale nie dajmy się zwieść – Reagan i Putin nie spotkali się wtedy w Moskwie! To po prostu ktoś bardzo podobny do młodego Władimira Putina, ale wykluczone jest, żeby to był on. Po pierwsze dlatego, że agent Putin służył w tym czasie w Niemczech Wschodnich, a po drugie, jak wynika z doniesień był on wtedy dużo pulchniejszy... od częstego picia piwa!

7. Huragan Harvey i... rekin?

© Stuff.co.nz

Pamiętacie huragan Harvey z 2017 roku? Spustoszył on część USA i pozostawił przerażający obraz zniszczeń. Jednak widać wyraźnie, że znaleźli się chętni do zrobienia sobie żartów z tej sytuacji. Jeden z użytkowników Twittera, Jason Michael, opublikował to zdjęcie z podpisem „Możecie wierzyć lub nie, ale to jest rekin na autostradzie w Houston”. Sporo osób uwierzyło, bo wpis udostępniono ponad 80 tys. razy! Prawda jest taka, że to kolejny kolaż z Photoshopa. Oryginał pochodzi z 2003 r. z Afryki Południowej. Zawodowy fotograf Thomas P. Peschak uwiecznił rekina siedząc na łódce, a zdjęcie znalazło się w National Geographic. Dodatkowo, internauci postanowili wykorzystać rekina jako żart już wcześniej, podczas huraganów Irene z 2011 r. i Sandy z 2012 roku.

8. Żołnierz na wojnie w Iraku

© ALTERED IMAGES

Historia tego zdjęcia jest dość zaskakująca. Zyskało ono dużą sławę i było publikowane na wielu okładkach. Jego autorem jest ceniony fotograf Los Angeles Times z 20-letnim doświadczeniem, Brian Walski. Mamy tu jednak do czynienia z przeróbką w Photoshopie. Pierwotnie mężczyzna z dzieckiem na rękach znajdował się daleko w tle zdjęcia, a żołnierz na pewno ich nie widział. Jak to możliwe, że tak sławne zdjęcie zostało sfabrykowane? Po prostu, Brian Walski postanowił wszystkich oszukać, żeby na fotografii było więcej dramatyzmu... Za to nielegalne działanie został potępiony i musiał odejść z pracy w Los Angeles Times.

9. Kanibal i śnieżny bong

© reddit.com

Jeffrey Dahmer to jeden z największych seryjnych zabójców i kanibali w historii USA – udowodniono mu aż 17 ofiar! Ponoć to on jest na zdjęciu obok ogromnej fajki wodnej zrobionej ze śniegu. Fotografia miała pochodzić z 1978 r. z Ohio State University, gdzie Dahmer studiował. Internauci byli pewni, że młody mężczyzna to naprawdę Jeffrey Dahmer, a zdjęcie było nawet powielane w wielu artykułach i książkach na temat seryjnych morderców. Niestety, okazuje się, że najprawdopodobniej na fotografii jest Scott Burgeson, również student college'u, który jest autorem śnieżnej rzeźby.

10. Marilyn Monroe i John F. Kennedy – gorący romans?

© pinterest.com

Mówiąc o tej dwójce, z pewnością połączyły ich gorące... plotki! Czy były one prawdziwe? Tego nikt nie wie na 100%, ale możemy potwierdzić, że to zdjęcie prawdziwe nie jest! To dzieło fotografki Alison Jackson, znanej z robienia „kompromitujących” zdjęć sobowtórom znanych osób. Donald Trump bawiący się z króliczkami Playboya w Białym Domu, Elżbieta II z gazetą „na tronie”, czy księżna Diana pokazująca środkowy palec... to wszystko pomysły Alison Jackson na zaszokowanie widza. Przyznajcie, że wszyscy lubimy oglądać sławnych ludzi w krępujących sytuacjach.

Chcielibyście, żeby któreś z tych zdjęć było prawdziwe?