12 Niesamowitych Plaż Na Świecie, Które Każdy Chciałby Odwiedzić

12 Niesamowitych Plaż Na Świecie, Które Każdy Chciałby Odwiedzić

Biały piasek, szumiące fale, romantyczne zachody słońca, relaks na leżaku pod parasolem - takie skojarzenia przychodzą nam najczęściej do głowy, gdy usłyszymy słowo "plaża". Tymczasem w Polsce i na świecie jest wiele niesamowitych miejsc, gdzie znajdują się plaże zapierające pięknem dech w piersiach. Poznajcie 12 wyjątkowych zakątków na świecie, gdzie połączenie piasku, wody i słońca dają zupełnie nowe, nieoczywiste plażowe widoki.

Kamila Mrozek
2.11.2018, 19:53

Okres jesienno - zimowy to dobra pora na zaplanowanie sobie przyszłorocznych wakacji. Dla wielu z nas wymarzone miejsce na urlop to jakaś urokliwa plaża nad przejrzystymi, ciepłymi wodami, najlepiej z dala od tłumu turystów.

Jeśli szukacie wskazówki, gdzie warto się wybrać w następne wakacje, zajrzyjcie do naszego rankingu plaż. Jeśli jeszcze nie wiecie, czy będziecie spędzać urlop w podobnej, piaszczystej scenerii, to i tak warto obejrzeć fotki poniżej. Zaraz zrobi wam się cieplej na sercu i w myślach przeniesiecie się w to, czy inne rajskie miejsce z piękną plażą na wyciągnięcie ręki.

#1 Pfeiffer Beach w USA

Plaża Pfeiffer nieopodal Big Sur w Kalifornii jest najpiękniejsza o zachodzie słońca. To miejsce zachwyca unikalnym, plastycznym piaskiem pochodzącym z okolicznych, jakby ręcznie rzeźbionych manganowych klifów. Plaża znajduje się na terenie Parku Narodowego Los Padres, więc przebywanie na niej to przyjemność z gatunku "edycji limitowanej".

#2 Uttakleiv Beach w Norwegii

Uttakleiv to niesamowicie piękna plaża, którą kochają fotografowie z całego świata. Z tego niesamowitego miejsca w Norwegii nieopodal Leknes widać malowniczą linię brzegową, a prawdziwą przyjemnością dla zwiedzających jest podziwianie uroków plaży podczas zorzy polarnej.

#3 Shell Beach w Australii

Shell Beach czyli "Plaża Muszelek" jest pokryta muszlami na odcinku 60 km. i na głębokości nawet 10 m. Jest to jedna z dwóch plaż na świecie wykonanych w całości z prawdziwych muszli. Taka plaża to raj dla zbieraczy szumiących muszelek, ale raczej nie polecamy chodzić po niej na bosaka ;).

#4 Playa del Amor w Meksyku

Plaża Miłości w Meksyku to romantyczne miejsce położone kilka metrów w głębi lądu na wyspie Marieta. Wygląda jak plaża rodem z powieści fantasy: szeroka, piaszczysta jaskinia z niebieskimi wodami Pacyfiku wokół. Niektórzy mówią, że plaża powstała naturalnie przez podwodne erupcje wulkanów. Ale wielu uważa, że dziura, która utworzyła plażę to wynik celowych zamachów bombowych. Wyspy Marieta zawsze były bezludne, co czyni je idealnymi miejscami do przeprowadzania wojskowych testów przez rząd meksykański.

#5 Bioluminescent Beach na Malediwach

Świecąca plaża na Malediwach to naprawdę wyjątkowy widok, który na zawsze zostaje w pamięci. Niesamowity blask zawdzięcza planktonowi który emituje pod wodą światło. Taki błysk trwa zaledwie 30 milisekund, ale planktonu jest mnóstwo, tak więc efektami świetlnymi można cieszyć oko dużo dłużej niż przez chwilkę.

#6 Scala dei Turchi we Włoszech

W pobliżu włoskiego miasta Porto Empedocle z turkusowych wód Morza Śródziemnego wyłania się przy plaży wapienny monolit znany jako "Schody Turków". Nazwa niezwykłej plaży pochodzi od kaskadowych formacji skalnych, dzięki którym tureccy piraci zdobywali niegdyś sycylijskie wybrzeża.

#7 Pink Beach w Indonezji

"Różowa plaża” znajduje się w archipelagu małych wysp Sundajskich. Swoją niespotykaną barwę ta plaża zawdzięcza maleńkim różowym organizmom (Foraminifera), które żyją w rafach koralowych. Miejsce znajduje się ponadto przy uroczym zielonym wzgórzu, u stóp którego napotkacie jeden z najbardziej malowniczych podwodnych pejzaży.

#8 Glass Beach w Kalifornii

"Szklana plaża" to wyjątkowe miejsce, które powstało ze szklanych odpadów. Kiedyś w tym miejscu znajdowało się nielegalne wysypisko śmieci. Po 1960 r. lokalne władze rozpoczęły akcję oczyszczania terenu. Wtedy to okazało się, że fale i pogoda uderzały w szklane odpady, tłukły je i rozdrabniały, aż powstały miliony małych gładkich, małych, okrągłych kawałeczków-kamyczków.

#9 Red Sand Beach na Galapagos

Imponujące, nieco demoniczne odcienie czerwieni na Plaży Czerwonego Piasku to wynik utleniania się złóż lawy bogatej w żelazo. Naukowcy twierdzą, że czerwony piasek to także przypuszczalny efekt obmywania koralowców. Nieważne, skąd pochodzi czerwony kolor, przyznajcie, że plaża wygląda wręcz niesamowicie.

#10 Koekohe Beach w Nowej Zelandii

Ta plaża wyróżnia się niezwykłymi kulistymi głazami, z których większość ma od 1,5 aż do 2 metrów średnicy. Naukowcy twierdzą, że głazy składają się z błota, mułu, gliny i kalcytu. Miejscowi z ich historią wiążą wiele dziwnych legend – np. według tych dawnych przekazów głazy miały być kiedyś koszami do przewożenia pożywienia.

#11 Plaża Trzęsacz w Polsce

Plaża w Trzęsaczu to urokliwe, niezbyt oblegane przez turystów miejsce. Największą atrakcją plaży jest platforma widokowa usytuowana w pobliżu ruin kościoła gotyckiego, zniszczonego na skutek abrazji morskiej. Plaża Trzęsacz to miejsce, gdzie gołym okiem możemy zaobserwować odwieczną walkę morza z lądem. Krańcowe partie tej uroczej plaży wieńczy stromy, wysoki klif.

#12 Plaża Lubiatowo w Polsce

Plaża w Lubiatowie to jedna z najpiękniejszych plaż na polskim wybrzeżu. Znajdziecie tam drobny, jasny i czysty piasek bez kamieni. Na plażę można dotrzeć 15 minutowym spacerkiem przez sosnowy las. We wsi, na terenie której leży plaża, możecie wybrać się na zbiory jagód i smacznych grzybów.

Która z 12 plaż podoba Wam się najbardziej? Macie swój własny ranking najlepszych miejsc do wypoczynku na ciepłym piasku w Polsce lub zagranicą?