13 najrzadszych białych zwierząt. Sprawdź, gdzie je zobaczysz na żywo!

13 najrzadszych białych zwierząt. Sprawdź, gdzie je zobaczysz na żywo!

Białe zwierzęta zawdzięczają swój wyjątkowy kolor wadom genetycznym - najczęściej to leucyzm lub albinizm. Leucyzm to choroba, w której brakuje melaniny w skórze oraz piórach zwierząt. Natomiast albinizm charakteryzuje si niedoborem melaniny również we włosach i tęczówce oka. Brak pigmentu jest bardzo rzadką cechą, dlatego osobniki dotknięte tymi chorobami stają się gwiazdami w swoich zoo i przyciągają tłumy oglądających. Dzisiaj sprawdzimy, gdzie trzeba pojechać, aby móc podziwiać te niezwykłe, białe zwierzęta!

Daria Łaptosz
14.05.2019, 21:00

1. Pingwin

© fakt.pl

Ten oto uroczy albinosek przyszedł na świat 14 grudnia 2018 r. i można go podziwiać... w zoo w Gdańsku! Według informacji pracowników zoo, to pierwszy taki pingwin na świecie. Początkowe tygodnie życia musiał spędzić w odosobnieniu, przebywał jedynie ze swoimi rodzicami - było bowiem zagrożenie, że reszta stada go nie przyjmie i będzie chciała skrzywdzić. Na szczęście okazało się zupełnie inaczej, inne pingwiny polubiły białego kolegę, a nawet bronią go, gdy ktoś zbliży się do wybiegu. Obecnie nasz albinos jest zdrowy i przebywa z całym stadem, a oglądający mogą cieszyć się z widoku tak słodkiego pingwinka!

2. Koala

© flickr

Tego albinosa można podziwiać w zoo w San Diego. Urodził się w 1997 r., więc nie należy już do najmłodszych osobników. Z racji swojego niecodziennego wyglądu, został nazwany Onya-Birri, co w języku Aborygenów oznacza "ducha". Co ciekawe, w historii zoo w San Diego to już drugi przypadek koali-albinosa. Pierwszy taki osobnik, Goolara (co znaczy "księżyc"), żył w latach 1985-1992 i zmarł na raka.

3. Paw

© El Periódico

Biały paw żyje w zoo w Barcelonie i tam też można go zobaczyć. Osobnik ma dopiero kilka lat, ale budzi zainteresowanie turystów i bardzo odznacza się na tle swoich kolegów. To samo zoo w Barcelonie ma już doświadczenie w opiece nad białymi zwierzętami. To tam żył jeden z najsłynniejszych albinosów - goryl Śnieżka. Był jedynym białym gorylem na świecie. Żył w latach 1964-2013, a widzowie mogli go podziwiać odkąd miał 2 lata. Niezwykły goryl umarł na raka skóry.

4. Kobra

© international business times

Kobry-albinosy wyglądają naprawdę niezwykle. Można je spotkać na Sri Lance, a dokładnie w Narodowym Ogrodzie Zoologicznym Dehiwala w Kolombo. Te białe kobry to niezłe urwisy! Są nadzwyczaj ruchliwe i wymagają uwagi, bowiem już kilka razy zaginęły pracownikom ogrodu, chowając się w najróżniejsze miejsca.

5. Jeż

© china.org.cn

Jeże zdobywają coraz więcej fanów, a ludzie kupują je swoim dzieciom, jako zwierzątko domowe. Jeże, które wyróżniają się swoim białym kolorem, to szczególnie cenne osobniki i kupujący są w stanie zapłacić za nie sporo pieniędzy. A gdzie na wolności możemy zobaczyć jeża-albinosa? Ten, którego widać na zdjęciu, mieszka w zoo przynależącym do Ogrodu Botanicznego w Soczi.

6. Żaba krzykliwa

© joelsartore.com

Ten niezwykły okaz płaza-albinosa możemy zobaczyć w Narodowym Akwarium w Baltimore. Żaba krzykliwa charakteryzuje się ogromnymi błonami bębenkowymi, które są widoczne po bokach jej głowy. Dodatkowo, ten gatunek ma nadzwyczaj duże udka, dlatego jest szczególnie cenny... dla kucharzy.

7. Bawół

© cnn.com

Widoczny na zdjęciu, bardzo rzadki okaz białego bawoła, można znaleźć w Parku Narodowym Hell's Gate... w Kenii! Ten rezerwat dzikiej przyrody ma prawie 70 km², dlatego wielu turystów wyrusza na długie wycieczki, piesze lub rowerowe i z aparatem fotograficznym próbują wytropić m. in. tego szczególnego osobnika. Biały bawół z Kenii cierpi na leucyzm, jego skóra jest pozbawiona melaniny, ale nos i tęczówki oczu pozostały ciemne.

8. Aligator

Aligator-albinos robi furorę w zoo w Dallas! Oglądający nazywają go "duchem", ze względu na całkowity brak pigmentu. Wielu turystów z całego świata nagrywa krótkie filmiki z tym niezwykłym aligatorem. Trzeba przyznać, że na tle swoich kolegów, wypada bardzo nietypowo!

9. Kangur rdzawoszyi

© unian

Kangur rdzawoszyi jest również nazywany walabią, różni się od pozostałym kangurów głównie swoimi mniejszymi rozmiarami. Na świecie jest znanych kilka przypadków albinosów wśród tego gatunku. Najmłodszego z nich można zobaczyć u naszych sąsiadów, w zoo w Czechach! Mały albinosek urodził się zaledwie 2 miesiące temu, dlatego na zdjęciach jest jeszcze schowany u swojej mamy.

10. Wąż królewski

© tennessee aquarium blog

Węże królewskie występują w obu Amerykach. Albinizm wśród węży nie jest bardzo rzadkim zjawiskiem, ale ze względu na niecodzienny wygląd, zawsze interesują sobą wielu ludzi. Ten konkretny okaz można zobaczyć w akwarium w Tennessee. Co ciekawe, najbardziej biały jest w przedniej części ciała, natomiast dalej jego skóra ma lekko żółte zabarwienie.

11. Jeżozwierz

© joelsartore.com

Nie wiem, jak Wy, ale ja się rozpływam nad tym zdjęciem za każdym razem, kiedy na niego patrzę! Oczywiście wszystkie białe zwierzęta są bardzo ciekawe i niezwykłe... ale to jest mój osobisty faworyt. A jest to oczywiście jeżozwierz-albinos! Wśród tego gatunku albinizm jest bardzo rzadką chorobą, jednak sporadycznie zdarza się zobaczyć takiego osobnika w naturze. Widoczny na zdjęciu albinosek mieszka w Ośrodku dla dzikich zwierząt w Nebrasce - i tam można go podziwiać.

12. Lew i tygrysica

© likemag.com

Biały lew oraz biała tygrysica - oboje cierpią na leucyzm. Można zobaczyć je w Ośrodku dla dzikich zwierząt T.I.G.E.R.S., który znajduje się w Południowej Karolinie. Białe osobniki wśród dzikich kotów są bardzo rzadkie, ale kiedy występują praktycznie zawsze cierpią one na leucyzm - albinizm u lwów lub tygrysów z reguły nie występuje. Co najciekawsze w przypadku tych dwóch osobników - łączy ich choroba i to samo miejsce zamieszkania, ale to dla nich nie jedyna wspólna sprawa... Bowiem kilka lat temu na świat przyszły ich wspólne dzieci! Sprawdźcie, jak wyglądają!

13. Lygrysy

© likemag.com

Oto czwórka lygrysów, czyli dzieci lwa i tygrysicy! Bycie lygrysem już samo w sobie jest niezwykłe, ponieważ w naturze lew i tygrys nie mają możliwości stworzyć pary - wszystkie lygrysy na świecie poczęły się w zamkniętych ośrodkach. Dodatkowo, w przypadku tych przesłodkich lygrysków, podobnie jak ich rodzice, są białe! Wszystkie maluchy odziedziczyły leucyzm i wszystkie można obejrzeć w Ośrodku T.I.G.E.R.S. w Południowej Karolinie.

Które białe zwierze najbardziej chcielibyście zobaczyć?