14 faktów o Bhutanie - kraju, w którym opieka zdrowotna jest bezpłatna, a bezdomni nie istnieją

14 faktów o Bhutanie - kraju, w którym opieka zdrowotna jest bezpłatna, a bezdomni nie istnieją

Ten położony między Indiami i Chinami kraj, uważany jest za państwo, w którym żyją najszczęśliwsi ludzie świata. Zamiast PKB, do oceny rozwoju używa się tam wskaźnika Szczęścia Narodowego Brutto. Przyglądając się tamtejszym tradycjom i zakazom postanowiliśmy spróbować zrozumieć, dlaczego corocznie ponad 90% społeczeństwa deklaruje, że są szczęśliwi.

Julia Konieczna
8.05.2019, 18:57

1. Brak Internetu i TV?

Nie jest łatwo w to uwierzyć, ale aż do 1999 roku, Internet w Bhutanie był zakazany! Jako że niemożliwa była izolacja całego kraju od nowych technologii, król postanowił w końcu ulec, znosząc ten zakaz. Co ciekawsze, kraj ten był ostatnim na świecie, który zaczął korzystać z telewizji!

2. Ministerstwo Szczęścia

By zadbać o wewnętrzny spokój mieszkańców Bhutanu, w 2008 roku utworzono "Szczęście Narodowe Brutto". W tym kraju jakość życia stanowi balans pomiędzy stanem posiadania a szeroko rozumianymi wartościami mentalnymi! Nawet w kwestionariuszu spisu ludności zawarta jest specjalna kolumna, w której należy zaznaczyć, czy jest się szczęśliwym, czy też nie.

3. W tym kraju nie ma bezdomnych

W Bhutanie no ujrzymy osoby, która żyłaby na ulicy. Jeśli ktoś traci swój dom, udaje się do króla, od którego otrzyma działkę, na której będzie mógł wybudować nowe schronienie i założyć plantację warzyw.

Powoli zaczyna się wyjaśniać, dlaczego mieszkańcy tego kraju deklarują, że są szczęśliwi!

4. Darmowa opieka lekarska

Każdy mieszkaniec Bhutanu ma prawo do bezpłatnej opieki medycznej. Zarówno medycyna tradycyjna, jak i klasyczna są powszechne w tym kraju, więc każdy obywatel może samodzielnie zdecydować o sposobie leczenia.

5. Piękne stroje narodowe

Bhutańczycy mają piękne, tradycyjne stroje. Mężczyźni noszą ciężkie, sięgające kolan szaty, a kobiety noszą długie sukienki. Status i poziom społeczny danej osoby są identyfikowane przez kolor szalika na lewym ramieniu. Zwykli obywatele noszą białe szaliki, a szlachetni ludzie i mnisi wyróżniani są żółtymi.

6. Zakaz palenia

Król Bhutanu uchwalił ustawę zakazującą uprawy, zbioru i sprzedaży tytoniu w kraju. Turyści, którzy zdołają zebrać wszystkie dokumenty niezbędne do przekroczenia granicy, muszą uiścić dużą opłatę, jeśli chcą przywieźć ze sobą papierosy.

7. Dbanie o zwierzęta i przyrodę

Kraj naprawdę troszczy się o ekologię. Na dowód tego, w 2015 roku Bhutan ustanowił rekord świata, gdy jego mieszkańcy zasadzili 50 000 drzew w ciągu godziny.

8. Wyjątkowe prawo dziedziczenia

Kobiety w Bhutanie są szanowane i honorowane. Przemawia za tym chociażby tamtejsza tradycja dziedziczenia. Cały dobytek, tj. domy, bydło i ziemia, trafiają do najstarszej córki, a nie syna.

9. Brak sygnalizacji świetlnej

W stolicy Bhutanu, mieście Thimphu nie znajdziecie świateł kierujących ruchem. Dla mieszkańców tego miasta nie jest to problememe, ponieważ ruchem kieruje człowiek.

10. Pięknie zdobione domy

Bhutańczycy lubią ozdabiać swoje domy. Rysują ptaki, zwierzęta i różne wzory na ścianach. Musicie przyznać, że takie dekoracja wyglądają przepięknie!

Tradycyjny dom Bhutańczyka to raczej mały budynek z 3 piętrami. Parter to przestrzeń, w której mieszkają zwierzęta. Powierzchnia mieszkalna znajduje się na drugim piętrze, a trzecie piętro służy do przechowywania siana.

A czy Wy odnaleźlibyście się w Bhutanie?

Trzeba przyznać, że kultura tego kraju znacznie różni się od naszej. Bhutan to specyficzne miejsce na ziemi, obarczone wieloma zakazami i wielowiekowymi tradycjami. Mimo to, jego mieszkańcy rzeczywiście wyglądają na zadowolonych z życia. Trudno im się jednak dziwić, skoro w kraju istnieje Ministerstwo Szczęścia!

A może warto byłoby powołać Ministra Szczęścia w Polsce?