15 Przerażających Roślin i Grzybów, Które Istnieją Naprawdę, a Wyglądają Jak z Horroru.

15 Przerażających Roślin i Grzybów, Które Istnieją Naprawdę, a Wyglądają Jak z Horroru.

Lubicie odwiedzać parki, arboreta, ogrody botaniczne pełne szumiących drzew, ozdobnych krzewów i pięknie pachnących kwiatków? Warto zdać sobie sprawę, że na świecie istnieje wiele unikatowych roślin i grzybów, które mają niewiele wspólnego z idylliczną scenerią zielonych terenów.

Zobaczcie okazy ze świata flory, które wyglądają niczym z horroru i posiadają czasem niezwykłe właściwości.

Kamila Mrozek
3.07.2019, 00:12

Trupia czaszka, palce odcięte z zakopanych w ziemi zwłok, krwawiące zęby, oczy wielogłowych smoków, pazury diabła - to tylko niektóre ze strasznych skojarzeń, jakie przywodzą na myśl rosliny i grzyby z naszej galerii. Przekonajcie się, że niektóre rośliny i grzyby wyglądają naprawdę upiornie i aż trudno uwierzyć, że nie powstały jako sztuczne rekwizyty grające w thrillerach i horrorach. Matka Natura potrafi zszokować swoimi dziełami. Oto 15 przerażających roślin i grzybów, których raczej nie chcielibyśmy spotkać na żywo...

#1 Grzyb "Palce Umarlaka" (Próchnilec maczugowaty)

© wprost.pl

Kiedy wystaje ze ściółki, robi naprawdę piorunujące wrażenie. Przypomina bowiem rękę nieboszczyka wystającą z przypadkowego grobu w lesie... Oto niezwykły grzyb zwany próchnilcem maczugowatym lub "palcami umarlaka". Ten gatunek bytuje na martwej materii organicznej - na próchniejącym drewnie np. pniach buków i dębów. W Polsce grzyb występuje niezwykle rzadko i jest gatunkiem chronionym.

#2 Snap Dragon Seed Pod (Lwie paszcze "Trupie Główki")

© zeri.info

Lwie paszcze to dość znane kwiaty przypominające małe smocze szczęki, które otwierają się i zamykają, kiedy delikatnie ściskacie boki kwiatów. Musicie przyznać jednak, że widoczna na fotkach powyżej odmiana tych kwiatów wygląda niczym ozdoba na święto Halloween. Kiedy kwiaty tej lwiej paszczy uschną, wysuszone strąki nasion wyglądają jak maleńkie, brązowe, skurczone czaszki.

Te dziwnie wyglądające główki nasion od dawien dawna były źródłem legend. Jedna historia mówi, że kobiety, które zjedzą podobne do czaszki główki, odzyskają utraconą młodość i piękno, podczas gdy niektórzy wierzyli, że kilka tych małych strąków rozsianych po całym domu ochroni mieszkańców przed przekleństwami, czarami i innymi formami zła.

#3 Grzyb "Palec Diabła" (Clematusa Archera)

© klyker.com

Aż tudno uwierzyć, że grzyb widoczny na zdjęciu powyżej jest prawdziwy. Grzyb Clematusa Archera wygląda naprawdę strasznie, choć można się spierać, co przypomina swoim wyglądem. Niektórzy twierdzą, że to coś na kształt palca, a właściwie racicy diabła, inni, że to jakby jajo, z którego wystaje rozkrwawiony łeb wielkiej ryby. Są też i tacy, którzy widzą w nim potwora połykającego martwy płód.

Tak czy inaczej ten grzyb wygląda naprawdę ohydnie i my osobiście nie mamy ochoty wiedzieć więcej na jego temat...

#4 Pomidor "Jeżozwierz"

© zeri.info

Ta kolczasta roślina z fioletowymi kwiatkami to pomidor "jeżozwierz" czyli zimozielony krzew pochodzący z tropikalnego Madagaskaru i wysp zachodniego Oceanu Indyjskiego. Roślina zawiera różne toksyczne alkaloidy tropanowe w liściach, łodygach i owocach, dlatego też należy je uważać za niebezpieczne dla ludzi.

#5 Krwawiący Zębowy Grzyb

© reddit.com

Widoczny na fotce powyżej grzyb niekiedy może "krwawić", a właściwie wydzielać rosopodobną substancję o jasnoczerownej barwie. Krople na powierzchni "zębowego" grzyba wyglądają bardzo strasznie, ale mają właściwości przeciwzakrzepowe i przeciwbakteryjne. To jakby penicylina Matki Natury...

#6 Grzyb morskiego anemonu - "Ośmiornica Stinkhorn"

© wereblog.com

Ten gatunek prezentuje się naprawdę dziwnie. Jak sama nazwa wskazuje, wygląda prawie jak ośmiornica. Clathrus archeri, powszechnie znany jako "Octopus Stinkhorn", jest endemiczny i rośnie w Australii i Tasmanii. Młody grzyb wyrasta z czegoś z przypominającego jajo i tworzy cztery do siedmiu wydłużonych smukłych ramion, początkowo wyprostowanych i przymocowanych na górze. Kiedy ten grzyb dojrzeje, to "pachnie" jak...gnijące zwłoki...

#7 "Oko Lalki"

© wereblog.com

"Oko Lalki" jest bardzo trującą rośliną z mrocznie wyglądającymi kulkami, które wyglądają jak oczy potwora. Owe kulki to po prostu owoce tej rośliny, które są zresztą bardzo trujące. Substancje w nich zawarte mają niezwykle szkodliwy wpływ na mięsień sercowy, jej spożycie grozi nawet śmiercią!

#8 Chińskie czarne kwiaty przypominające nietoperze (Krąpiel Chantriera)

© wereblog.com

Ten czarny kwiat pochodzi z Azji Południowo-Wschodniej, występuje szczególnie w lasach tropikalnych w prowincji Yunnan w Chinach. Ma fioletowo-czarny kolor i kształt przypominający sylwetkę nietoperza. Zarówno pąki, jak i rozwinięty kwiat wyglądają bardzo efektownie, choć raczej trudno wyobrazić sobie kogoś, kto chciałby zerwać je dla swojej ukochanej... ;)

© wereblog.com

#9 Darth Vader (Aristolochia Salvadorensis)

© http://brain-sharper.com

Roślina ta nazywa się Aristolochia Salvadorensis i choć może być popularna w mediach z powodu swojego wyglądu, prawie nie zostanie zauważona w swoim naturalnym środowisku. Roślina Dartha Vadera zyskała swój przydomek od kształtu przypominającego hełm. Charakteryzuje ją okropny zapach gnijącego mięsa. Dodatkowo roślina ma też świetliste "oczy", przez które przelatują owady.

#10 Orchidea o "Twarzy Wampira"

© http://brain-sharper.com

W naturze ten efektowny storczyk można znaleźć w Ameryce Południowej i Środkowej. Najczęściej rośnie w wilgotnych lasach i osiedla się na starych drzewach lub bezpośrednio na powierzchni gleby.

#11 Chiński Fleeceflower

© wereblog.com

Korzeń widocznej na zdjęciu powyżej rośliny wygląda jak porosłe ziemią zwłoki małych ludzików. Roślina występuje w Azji, Chińczycy używają jej w medycynie ludowej do leczenia nerek, wzmacniania kości i odbudowy włosów oraz jako łagodny środek przeczyszczający.

#12 "Pazur Diabła"

© amazetifity.com

Widoczny na zdjęciu "Pazur Diabła" to nic innego jak strąk nasienny rośliny zwanej Proboscidea, która rośnie na Martynice. Rośliny te wytwarzają długie, haczykowate strąki nasion. Haczyki chwytają się zwierzęcych łap, a gdy zwierzęta chodzą, strąki są mielone lub miażdżone, co ułatwia rozrzucanie i rozsiewanie ich wnętrza.

#13 Muchołówka zwana "Hydnora Africana"

© littleleafseeds.com

Roślina widoczna na fotce poniżej przypomina groźną paszczę ze szczerzącymi się zębami. Jest to odmiana rośliny drapieżnej, należy do muchołówek, które polują na małe owady.

#14 Pasożytnicza Rafflesia

© littleleafseeds.com

Ten osobliwy kwiat występuje w południowo-wschodniej Azji, w Indonezji, Malezji, Borneo, Sumatrze, Tajlandii i na Filipinach. Podobnie jak Hydnora Africana jest zaliczany do roślin drapieżnych.

#15 Strąki Banksii

© sohu.com

To, co widzicie na zdjęciu powyżej to nie jest kruk o wielu dziobach, ale strąki nasion Banksii, rodzaju australijskiego krzewu. Fotka pokazuje roślinę w stanie spalenia, ogień odgrywa ważną rolę w jej rozsiewaniu się. Dopiero pod wpływem bardzo wysokiej temperatury, strąki rośliny otwierają się. To chyba jedna z niewielu roślin na świecie, która aby się rozmnażać może potrzebować samozapłonu...

Która ze "strasznych" roślin i grzybów zrobiła na Was największe wrażenie?

Chcielibyście kiedyś na własne oczy zobaczyć i dotknąć tych cudów Matki Natury?