16 Najdziwniejszych Rzeczy, Które Spadły z Nieba

16 Najdziwniejszych Rzeczy, Które Spadły z Nieba

Z czym kojarzą Wam się opady? Warto wiedzieć, że deszcz, śnieg i grad to nie wszystko, co czasem można spaść z nieba. W historii odnotowano bowiem wiele przypadków, kiedy na ziemię runęły z góry zwierzęta, sztabki złota, śmietanka w proszku, a nawet piłeczki golfowe.

Kamila Mrozek
1.07.2019, 14:38

Szczególnie dziwne rzeczy, które spadają z nieba określa się jako fafrotskies. Słowo pochodzi od angielskiego wyrażenia "falls from the sky", czyli "spada z nieba" i dotyczy szerokiej grupy opadów, które nie są standardowe.

Zobaczcie galerię 16 fafrotskies, którą dla Was przygotowaliśmy. Te osobliwe opady wzbudzają emocje, czasem przerażają, za każdym razem zwracają uwagę na to, że w różnych częściach świata dochodzi czasem do zaskakujących zdarzeń, które aż trudno sobie racjonalnie wytłumaczyć...

#1 Sztabki złota

© baomoi.com

Na Syberii w marcu 2018 r. przez kilkanaście minut z nieba spadały sztabki złota. Okazało się, że to stary samolot transportowy podczas startu z lotniska w Jakucku zgubił ładunek o wartości 378 milionów dolarów w złocie, platynie i diamentach. Urzędnicy z lotniska twierdzą, że prawie 200 sztabek złota spadło z góry na pas startowy i leżący wokół niego śnieg. Niestety, dla poszukiwaczy skarbów policja twierdzi, że właściciele odzyskali cały ten złoty opad...

#2 Krwawy deszcz

© quora.com

W 2014 r. mieszkańcy kilku wiosek w północno-zachodniej Hiszpanii zauważyli, że do miejscowych fontann spadł krwawy deszcz. Badania wykazały, że ów niepokojący opad jest pełen słodkowodnych glonów, które wytwarzają czerwony pigment, gdy są zestresowane. Miejmy nadzieję, że tak było faktycznie i rąk w owych fontannach nie mył sobie jakiś seryjny zabójca...

#3 Kawałki mięsa

© allthatsinteresting.com

W 1876 r. pole w hrabstwie Bath w stanie Kentucky zostało zasypane..czymś co przypominało kawałki mięsa. Według raportu w Scientific American, dwóch dżentelmenów, którzy skosztowali zagadkowego opadu z nieba, nie mogło się zgodzić, czy jest to wołowina, baranina czy dziczyzna; trzeci mężczyzna potwierdził, że w rzeczywistości było to mięso z niedźwiedzia. Jeden z ówczesnychnaukowców doszedł do wniosku, że to wcale nie mięso, ale rodzaj cyjanobakterii, które zastygły w mięsistą galaretkę, gdy wystawiono je na deszcz. Czym tak naprawdę był ów dziwny opad, do dziś trudno ustalić jednoznacznie...

#4 Piłeczki golfowe

© Shutterstock

Media przekazały, że "tuziny i dziesiątki" piłek golfowych zaśmiecały ulice Punta Gorda na Florydzie po ciężkiej ulewie w 1969 r. Piłki zaskoczyły społeczność nadbrzeżną - w okolicy nie było żadnych pól golfowych. Jak zatem wyjaśnić ów dziwny opad? Być może coś przefrunęło nad polami golfowymi, zasysając w niebo Florydy multum małych golfowych piłeczek, a potem je zrzuciło...

#5 Części stacji kosmicznych

© ordu.az

Satelity wysyłane w kosmos generalnie dobrze radzą sobie z prędkością w trakcie lotu, ale czasem w atmosferze ulegają drobnym zderzeniom i uszkodzeniom. Dlatego czasem z nieba mogą spaść dziwaczne kawałki, które nie są niczym innym jak odłamkami takich satelit. Naukowcy jednak pocieszają, że tego typu opady występują bardzo sporadycznie i nasze szanse na trafienie takimi odpadkami są około milion razy mniejsze niż na wygranie np. jackpota Powerball :)

#6 "Kosmiczna galareta"

© blaber.pl

Podobno kiedyś w Tasmanii odnotowany został dziwny opad w postaci tzw. "kosmicznej galarety". Jest to substancja niewiadomego pochodzenia, której wyniki DNA są niejednoznaczne. Specjaliści wciąż nie potrafią określić jej dokładnej struktury, przez co intryguje ich jeszcze bardziej. Macie pomysły, co to tak naprawdę mogło być?

#7 Śmietanka w proszku

© baomoi.com

Ponad 50 lat temu w Holandii odnotowano awarię w pewnej fabryce produkującej śmietankę w proszku. Konsekwecją tega zdarzenia były dziwne opady lepkiej białej substacji, która wraz z deszczem spadła z nieba. Szkoda, że to nie były lody śmietankowe...

#8 Metalowa kula

© publika.md

Metalowa kula o średnicy około jednego metra spadła pewnego razu z nieba w Brazylii. Mieszkańcy byli zdziwieni, ale raczej nie próbowali dociekać, skąd się ona wzięła. Co Wy myślicie na ten temat?

#9 Zwłoki

© nowoscocom.pl

25 września 1978 roku pewien mężczyzna jechał samochodem w towarzystwie swego ośmiomiesięcznego synka, gdy nagle na maskę jego samochodu z nieba spadły...zwłoki. Najprawodpodobniej było to ciało pasażera samolotu, który doznał wypadku w powietrzu i zderzył się z innym samolotem typu Cessna. Trzeba przyznać, że to bardzo wstrząsający przypadek.

#10 Obrzydliwe robaki

© womanadvice.pl

W Wielkiej Brytanii podczas jednego z meczów piłkarskich z nieba zaczęły spadać obrzydliwe robaki. Niestety nie wiemy, jak do tego doszło, ani jakim wynikiem zakończył się ów mecz...

#11 Pająki

© womanadvice.pl

W 2015 r. w Australii odnotowano opady miliona małych pająków. Do takiego niecodziennego zjawiska zachodzi w okolicy dość często i ma związek z uwalnianiem przez pająki cieniutkich, przypominających jedwabne nitki sieci – twierdzi Rick Vetter, emerytowany arachnolog z University of California w Riverside.

#12 "Zamrożone" legwany

© womanadvice.pl

Na Florydzie raz na jakiś czas można się spodziewać gradu "zamrożonych" legwanów. Te zimnokrwiste jaszczurki są gatunkiem inwazyjnym na Florydzie, gdzie lubią tworzyć domy na podmiejskich gałęziach drzew. "Gdy temperatura spada, one dosłownie zastygają i nie mogą dłużej trzymać się drzew" - powiedział Ron Magill, ekspert ds. Przyrody i dyrektor ds. Komunikacji w Zoo Miami. Sparaliżowane i jakby zamrożone legwany wyskakują potem z drzew i pozostają nieruchome (ale nie martwe), dopóki temperatura nie pozwoli im na ożywienie się.

#13 Ugotowane nietoperze

© womanadvice.pl

W styczniu 2018 r. setki nietoperzy spadło z drzew Campbelltown w Australii po fali upałów wywołanej lokalnymi temperaturami do 44,2 stopni Celsjusza. Zdaniem weterzynarzy gatunek miejscowych nietoperzy o nazwie Pteropus poliocephalus - potrafi radzić sobie z temperaturami około 30 stopni C, zanim ciepło dotrze do ich mózgów. Przy wyższej temeraturze zwierzęta "w zasadzie żywcem się gotują”, powiedziała Kate Ryan, menadżerowi kolonii nietoperzy z Campbelltown.

#14 Żaby

Opady składające się z żab odnotowano w historii już kilka razy, pierwszy miał miejsce zapewne w 1873 r. w Kansas City, Missouri. Podobne przypadki naukowcy tłumaczą gwałtownymi warunkami atmosferycznymi, np. burzami i trąbami powietrznymi, które zasysają mnóstwo małych stworzeń i rozrzucają je potem tak, jakby to była "żabia ulewa".

#15 Ryby

Do podobnie dziwnych, ale rybich opadów dochodzi np. w Meksyku. Jedno z możliwych wyjaśnień tego zjawiska (choć istnieje kilka teorii) jest takie, że te ryby spadają na skutek wirujących tornad, które zasysają wodę z jezior lub oceanów, podnoszą z nimi ławice niczego niepodejrzewających ryb (i innych organizmów wodnych). Wiatry niosą zwierzęta w głębi lądu, a następnie ostatecznie upuszczają je na ziemię z resztkami wody. Wszystko wygląda niesamowicie spektakularnie i nie ukrywajmy, dość przerażająco.

#16 Ptaki

W zeszłym roku media donosiły o deszczu setek martwych ptaków, jaki był skutkiem eksperymentu 5G w Holandii. Niestety to nie jedyny przypadek, kiedy to z powodu działań człowieka dochodzi do podobnie wtrząsających zdarzeń na świecie...

Pierwsze przypadki tzw. "fafrotskies" miały mieć miejsce już w czasach starożytnych.

W papirusach znajdziemy informacje o tzw. plagach egipskich (był to najprawdopodobniej deszcz żab), zaś Pliniusz Starszy wspominał też o "deszczu z kawałków mięsa, krwi oraz innych części zwierząt, a nawet wełny".

O jakich najdziwniejszych opadach Wy słyszeliście?

Czy kiedy "wilgotność wzrasta, a ciśnienie spada" wybieracie się czasem na ulice w poszukiwaniu czegoś równie niesamowitego jak "deszcz facetów" ;), o którym kiedyś tak sugestywnie śpiewała Geri Halliwell?