2-latek nie był w stanie raczkować. Tata znalazł nietypowe rozwiązanie.

2-latek nie był w stanie raczkować. Tata znalazł nietypowe rozwiązanie.

Maluch, który jeszcze niedawno przebywał w jednym miejscu tak długo, aż rodzicie nie posadzili go w innym, odkrywa teraz wszystkie zakamarki swojego domu i sprawia mu to ogromną frajdę.

Brody Moreland przemieszcza się po całym domu, bawiąc się zabawkami i goniąc kota dzięki „żabie” – urządzeniu stworzonemu przez jego ojca. Brody i jego rodzice pomagają teraz innym dzieciom, dając im możliwość… przemieszczania się.

Mama chłopca jest pod wrażeniem wpływu urządzenia na rozwój swojego dziecka:

Ekscytujące jest obserwowanie, jak rozwija się z dnia na dzień. Kiedy zaczął się przemieszczać, jego rozwój poznawczy nagle eksplodował. Nie mogłam w to uwierzyć!

Brody urodził się z rozszczepem kręgosłupa. Chorobę zdiagnozowano jeszcze zanim się urodził, kiedy mama – Ally Moreland – była w 20 tygodniu ciąży.

Brody spędził 16 dni na OIOM-ie i przeszedł dwie skomplikowane operacje w ciągu tygodnia od urodzenia.

Później u Brody'ego zdiagnozowano drugi stan chorobowy, zwany zanikiem rdzenia kręgowego, który polega na ograniczonym przesyłaniu sygnału mózgowego w obszary ciała zlokalizowane poniżej klatki piersiowej.

Zasadniczo oznacza to, że ​​jest sparaliżowany od klatki piersiowej w dół.

– wyjaśnia tata chłopca, Taylor Moreland.

Byliśmy zdruzgotani. Było dużo poczucia winy, pytań i obaw: „Co zrobiłem źle? Dlaczego tak się stało z moim dzieckiem?”

– powiedziała Ally Moreland.

Tata dziecka dodaje, że szybko zamiast skupiać się na pytaniu „dlaczego?” zaczęli myśleć nad odpowiedzią na pytanie „jak możemy mu pomóc?”.

Pierwszy pomysłem rodziców na rozwiązanie problemu mobilności swojego syna, było położenie go na wózku-deskorolce, używanym zazwyczaj w celach rehabilitacyjnych. Jednak ręce Brody'ego wpadały pod deskę, utrudniając manewrowanie.

Taylor Moreland wpadł na pomysł, że skonstruuje coś lepszego.

We wrześniu 2018 r., po wielu próbach i błędach, narodziła się „Żaba”.

Urządzenie ma kółka i pozwala dzieciom swobodnie poruszać się na brzuchach za pomocą ramion. Dzieci są przywiązane, a urządzenie przechyla się w górę i w dół, aby poruszać się wraz z ciałem swojego „kierowcy”. Przeznaczone jest dla dzieci w wieku od 6 miesięcy do około 5 lat.

Nazwa urządzenia pochodzi od Brody'ego wyglądającego jak „mała żaba”, kiedy czołgał się i balansował na urządzeniu, powiedziała matka.

Taylor Moreland nie ma wykształcenia technicznego. Dorastał w gospodarstwie rolnym, obecnie prowadzi firmę sprzedającą nasiona i środki ochrony roślin rolnikom.

Po nocach pracuje nad projektem Żaby z tworzywa piankowego. Używa maszyn CNC i komputerowa sterującego, który generuje prototypy z plików cyfrowych.

Morelandsowie uruchomili własną firmę o nazwie Frog Mobility LLC. Już teraz około 20 dzieci w Stanach Zjednoczonych korzysta z urządzenia, a dziesiątki kolejnych czekają na własną Żabę.

Większość rodziców dzieci oczekujących w tej chwili na urządzenie, dowiedziała się o jego istnieniu od fizjoterapeutów lub ze strony GoFundMe.

Gerti Motavalli, fizjoterapeuta Brody'ego, mówi, że ​​do tej pory zaprezentowała żabę już czterem dzieciom:

Małemu 12-miesięcznemu chłopcu z zespołem Downa, żaba pomogła dowiedzieć się jak używać ramion do raczkowania. Inne dziecko ma dużą rurkę do karmienia w tułowiu i nie czuje się wygodnie leżąc na brzuchu. Używając wyściółki jest w stanie używać żaby bez bólu i poruszać się z powodzeniem. Kolejne dziecko, to dziewczynka o bardzo małej sile mięśni.

Montavalli mówi, że ​​jest fanką Żaby, ponieważ działa ona na wszystkie mięśnie pleców i ramion niezbędne do utrzymania prawidłowej postawy.

Brody Moreland jest ciekawym świata chłopcem. Rodzice są zachwyceni jego walecznym podejściem do życia.

Żaba kosztuje obecnie 300 dolarów amerykańskich (równowartość ok. 1100 zł) – cena obejmuje produkcję i wysyłkę w dowolne miejsce Stanów Zjednoczonych. Jeśli jednak dziecko potrzebuje tego urządzenia, a jego rodzice nie mogą sobie na nie pozwolić, firma jest gotowa pokryć większą część kosztu żaby, wykorzystując środki finansowe zebrane przez internet za pośrednictwem strony internetowej GoFundMe.