30 Najbardziej Niepokojących Manekinów, Które Powodują Palpitacje Serca

30 Najbardziej Niepokojących Manekinów, Które Powodują Palpitacje Serca

Przerażające instalacje, realistyczne manekiny w dziwnych pozach, rzeźby przypominające bezdomnych - oto znaki szczególne twórczości pewnego twórcy street art. Jego prowokacyjne dzieła można spotkać w wielu miejscach świata - zawieszone w powietrzu, zwisające z budynków, jakby niedbale pozostawione na ziemi, czy wręcz zatopione w rzece.

Kamila Mrozek
29.06.2019, 18:45

Amerykański twórca Mark Jenkins niejednokrotnie spotyka się z falą krytyki, wiele osób uważa jego dzieła za zbyt kontrowersyjne, śmiałe, niepokojące, przyprawiające przechodniów o palpitacje serca...

Zobaczcie 30 najbardziej niepokojących instalacji Jenkinsa. Zapewniamy, że są to fotki dla ludzi o mocnych nerwach i takich, którzy lubią sztukę wzbudzającą skrajne emocje...

Manekiny zainscenizowane w prowokacyjnych pozach to część wyjątkowego performance, sceneria tzw. "teatru ulicznego" Jenkinsa. Artysta chce w ten sposób rzucić wyzwanie przechodniom, nakłonić ich do podważenia dotychczasowego odbierania rzeczywistości.

Mark Jenkins rozpoczął karierę artystyczną w 2003 roku, umieszczając figurkę na wysypisku śmieci w Rio de Janeiro. Chciał w ten sposób zwrócić uwagę na trudną sytuację bezdomnych dzieci na ulicach. Spójrzcie, jak powstają jego niezwykłe dzieła...

Jenkins ma 41-lat, zanim został twórcą street art był saksofonistą i projektantem stron internetowych. Skąd wziął się pomysł na tworzenie tak specyficznych, budzących przerażenie instalacji i rzeźb?

© widewalls.ch

Lubię nakłaniać ludzi do kwestionowania ich otoczenia, tego, co jest w nim prawdziwe, a co nie. W dzisiejszych czasach ludzie są tak schowani w swoich telefonach komórkowych i chciałem ich po prostu od nich oderwać - powiedział Jenkins.

Z czasem moje dzieła przestały mieć charakter jedynie reportażowy. Teraz skupiam się mocno na uchwyceniu w kadrze magicznego momentu, który korespondowałby ze sztuką - zdradził artysta w jednym z wywiadów.

Oto 30 najbardziej sugestywnych i poruszających manekinów Jenkinsa, które możecie zobaczyć np. we Francji, Włoszech, Londynie, Hiszpanii, Irlandii, Waszyngtonie a nawet w Łodzi.

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

#11

#12

#13

#14

#15

#16

#17

#18

#19

#20

#21

#22

#23

© pikabu.ru

#24

#25

#26

#27

#28

#29

#30

Manekiny Jenkinsa przypominają ludzi z marginesu społecznego,wyrzutków, których często omijamy na ulicy. Autor o swoich pracach mówi, że "Na przykład facet w rzece trzyma wiązkę kolorowych balonów, które prawie próbują go magicznie podnieść. Zawsze istnieje więc jakaś szansa na ratunek".

Wielu ludzi identyfikuje się z tymi postaciami, które są zaniedbane i melancholijne, i podchodzą do nich, aby być pomocnymi. Moja sztuka uliczna pozwala mi komunikować się z resztą świata na głębszym poziomie - zdradza amerykański artysta

Co sądzicie o pracach Jenkinsa i ich przesłaniu, które zdradził w wywiadach artysta?

Czy podobne dzieła powinny znajdować się w przestrzeni publicznej, czy ich miejsce jest raczej w specjalnie do tego celu przygotowanych salach muzealnych?