40-Latka, Która Urodziła 44 Dzieci: "Moje Dzieci Nigdy Nie Były Dla Mnie Ciężarem"

40-Latka, Która Urodziła 44 Dzieci: "Moje Dzieci Nigdy Nie Były Dla Mnie Ciężarem"

Kobieta, która urodziła 44 dzieci, uśmiecha się promiennie do obiektywu kamery. "Moje dzieci nigdy nie były dla mnie ciężarem, a błogosławieństwem" - mówi. I choć życie Mariam Nabatanzi nie jest usłane różami, Ugandyjka daje radę w dbaniu o swoje pociechy.

Berenika Kochan
14.11.2018, 01:19

Jako dziecko uniknęła śmierci, gdy macocha przygotowała jej i rodzeństwu jedzenie z dodatkiem zmielonego szkła. W wieku 13 lat sprzedano ją do zamążpójścia. W Ugandzie wciąż panuje tradycja zostawiania rodzinie w zamian za żonę pieniędzy lub podarunku. Wskutek tego, żony boją się odejść od nierzadko kilkanaście lub kilkadziesiąt lat starszych mężczyzn, gdyż wiano musiałoby zostać zwrócone. Mąż Mariam jest nieobecny całymi tygodniami, kobieta utrzymuje dzieci sama.

Mnogie ciąże mnogie

Rok po zamążpójściu, kobieta urodziła pierwsze bliźniaki. Następnego roku trojaczki, a rok później czworaczki. Większość jej ciąż to ciąże mnogie. Gromada Mariam liczy obecnie 38 dzieci, z czego 10 dziewcząt, reszta chłopców - 6 dzieci zmarło.

Po kilku latach Ugandyjka zdecydowała się na antykoncepcję. Prowadziła kalendarz dni płodnych, przyjmowała tabletki i szczepionki. Żadna z metod nie poskutkowała.

Próbowałam również pierścienia antykoncepcyjnego, jednak mój organizm gwałtownie go odrzucił, nieomal umarłam - mówi.

Hiperowulacja

Okazało się, że ciało Mariam ma skłonność do hiperowulacji. To stan, w którym w trakcie jajeczkowania jajniki produkują więcej niż jedną komórkę jajową. Przy tej niezwykłej płodności kobieta urodziła wszystkie dzieci naturalnie, z wyjątkiem najmłodszego, które przyszło na świat przez cesarskie cięcie i ma obecnie około półtora roku.

Ręce pełne roboty

Mariam sama utrzymuje tak liczną rodzinę. Sprzedaje ziołowe mieszanki, piecze ciasta, czesze panny młode do ślubu. Marzy o tym, że pewnego dnia wszystkie jej dzieci pójdą do szkoły.

Mariam bohaterką reportaży

Rodziną Mariam zainteresowały się afrykańskie i światowe media. Dziennikarze - jak Kassim Kayira z BBC (na zdjęciu) odwiedzają zajętą mamę, obserwują porę karmienia, pracę przy domu i inne codzienne zajęcia. Jeden z portali podaje, że do przygotowania posiłków kobieta potrzebuje dziennie 10 kilogramów mąki kukurydzianej (!). A dzieci w tym czasie... Cóż, opiekują się sobą nawzajem.

Zbiórka dla rodziny Mariam Nabatanzi

W 2017 roku na potrzeby rodziny Nabatanzi zebrano ponad 8 tys. funtów. Mariam pragnęła zapewnić swoim dzieciom opiekę zdrowotną, a także rozwinąć biznes, dzięki któremu mogłaby postarać się o lepszą przyszłość dla wszystkich.

Mariam ma prośbę do rodziców z jej kultury:

Nie sprzedawajcie swoich córek tak wcześnie. Będą bardzo cierpieć, a utraconej miłości rodzicielskiej nic im nie przywróci.

Czy i Wy jesteście pełni podziwu dla umiejętności organizacyjnych tej niezwykłej mamy?