84-letnia Polka przejechała autostopem Europę, Afrykę, Azję i obydwie Ameryki.

84-letnia Polka przejechała autostopem Europę, Afrykę, Azję i obydwie Ameryki.

Teresa Bancewicz to malarka, blogerka i podróżniczka. Kiedy pierwszy raz odważyła się wybrać w podróż autostopem, miała 62-lata. Wyjazd miał być lekarstwem na depresję, z którą się wówczas zmagała. Szybko okrzyknięto ją "polską królową autostopu".

Poznajcie wyjątkową autostopowiczkę, która mimo podeszłego wieku, prowadzi bardzo aktywny tryb życia i swoim optymizmem zawstydza młodych...Powstał o niej nawet film pt. "Wszystko jest możliwe", a relacje z jej wypraw na YouTubie cieszą się dużą popularnością.

Kamila Mrozek
17.09.2019, 10:20

Teresa Bancewicz w wieku 55 lat została zwolniona z pracy projektantki wnętrz. Gdy niedługo potem zatrudnienie stracił także jej mąż, para wraz z nastoletnim synem przeprowadziła się do mniejszego domu. Brakowało im pieniędzy praktycznie na wszystko, więc pani Teresa zachorowała na depresję.

© national-geographic.pl

Jeden z lekarzy zalecił kobiecie zmianę otoczenia, aby choć na chwilę zapomniała o trudnej codzienności. Tak zrodził się pomysł na podróżowanie autostopem...

Pomyślałam o podróżowaniu, ale nie mogłam nawet złotówki uszczknąć z pieniędzy, które dawała mi emerytura, bo przecież miałam dziecko i to było najważniejsze - wspomina Pani Teresa na swoim blogu. Tak pojawił się pomysł podróżowania autostopem. To był moment: nie miałam butów, więc pożyczyłam od synka korki, zabrałam jedzenie, czyli płatki i mleko, wzięłam ze sobą kompozycje plastyczno-roślinne, które jako plastyk tworzyłam, i ruszyłam do Skandynawii.

W swoją pierwszą podróż autostopem Teresa Bancewicz wybrała się do Finlandii, przemierzając Rosję, Litwę i Estonię. Za sprzedane prace plastyczne kupiła bilet na prom i dalej podróżowała "stopem". Jeśli chcecie wiedzieć więcej o barwnych losach Pani Teresy, zajrzyjcie na jej bloga: teresabancewicz.blogspot.com

© teresabancewicz.blogspot.com

Po pierwszej podróży Pani Teresa czuła się świetnie i nie musiała zażywać leków na wcześniejsze dolegliwości. Od tamtej pory podróżowanie autostopem stało się jej prawdziwą pasją i receptą na zdrowie.

© weekend.gazeta.pl

Starsza Pani była też w Izraelu, Tunezji, Maroko, Egipcie, Moskwie, Japonii, na Kubie jak również na Bliskim Wschodzie. Chętnie opowiada dziennikarzom o swoich egzotycznych podróżach, pamięta każdy szczegół dotyczący jazdy na osiołku, życia w skalnej grocie, czy mieszkania na nadmorskiej plaży...

© weekend.gazeta.pl

Dziś Pani Teresa ma 84 lata i nadal podróżuje, choć może nie tak daleko jak kiedyś. Kobieta mieszka w Przejęsławiu na Dolnym Śląsku, gdzie dojeżdża niewiele autobusów, więc nadal najchętniej przemieszcza się autostopem.

Ona młodych zawstydza. Bo normalnie my w autobusie, a przez okno widzimy, że pani Teresa łapie okazję - mówi młoda dziewczyna, sąsiadka "polskiej królowej autostopu".

Pani Teresa zwiedziła kawał świata, a o jej podróżach krąży wiele anegdot. Sympatyczna staruszka często jest zapraszana na autorskie spotkania podróżnicze w domach kultury, czy bibliotekach publicznych.

© zinfo.pl

"Istotą mojego podróżowania jest kontakt z ludźmi, poznawanie ich zwyczajów, kultury. Poznaję opinię przeciętnych ludzi na temat rządzących oraz ekonomii. Każda podróż jest wspaniała, różna, ucząca nowych zjawisk" - tłumaczy Pani Teresa.

© weekend.gazeta.pl

Mąż Pani Teresy zmarł niedługo potem, jak zaczęła podróżować, ale kobieta nie czuje się samotna. Odwiedzają ją przyjaciele, seniorzy z biblioteki, czytelnicy bloga np. z Niemiec. Podróżniczka z zapałem uczy ich savoir-vivre'u i opowiada o tym, gdzie warto wybrać się na weekend, na wakacje - oczywiście autostopem :)

Seniorka autostopowiczka zapytana o to, czy chciałaby zmienić coś w stylu swoich podróży odpowiedziała: "Nie. Dzięki niemu poznawałam wszystko dogłębniej, miałam do czynienia z najuboższymi".

© enjoyyourstay.pl

Co sądzicie o seniorach z pasją podróżniczą taką, jaką ma Pani Teresa?

Czy samotne podróżowanie autostopem w starszym wieku to dobry pomysł?