Afgański chłopiec tańczy ze szczęścia, po otrzymaniu nowej protezy nogi

Afgański chłopiec tańczy ze szczęścia, po otrzymaniu nowej protezy nogi

Kabul. 5-letni chłopiec, Ahmad Sayed Rahman, pokazuje swoją nową nogę fizjoterapeutom i pielęgniarkom, które opiekują się nim w tamtejszej klinice ortopedycznej. W tle słychać afgańską muzykę.

Chłopiec śmieje się, tańczy dookoła, obracając się z gracją i pląsając rękoma. Melgara Rahimi, jedna z pracownic szpitala, kieruje na niego obiektyw swojego telefonu komórkowego.

Nadchodzi weekend, Melgara wrzuca film na Facebooka i wysyła swojej znajomej – również pracownicy szpitala, która publikuje film na Twitterze.

Do poniedziałku film staje się popularny na całym świecie.

© Roya Musawi

Ahmad został zraniony kiedy miał zaledwie osiem miesięcy. Tragedia wydarzyła się w małej wiosce w prowincji Logar, niedaleko Kabulu, gdzie chłopiec mieszka z siostrą i rodzicami. Ludność tego miejsca znalazła się w tym czasie w ogniu wojny pomiędzy afgańskimi siłami rządowymi a talibami.

Ahmad i jego siostra Salima zostali wtedy ranieni pociskami. Salima wyszła z tego cało, ale Ahmad stracił nogę. Wraz z wiekiem, otrzymywał kolejne protezy. Ta jest czwarta.

Szacuje się, że z powodu wojny trwającej w Afganistanie, już ponad milion mieszkańców tego kraju cierpi z powodu jakiejś formy niepełnosprawności. Ranienie cywilów, a zwłaszcza bezbronnych dzieci, to najsmutniejsze – moim zdaniem – konsekwencje toczącej się wojny.

Najczęstszą przyczyną utraty kończyn wśród ludności cywilnej są wszechobecne miny lądowe. Najczęściej są to niewybuchy pozostałe po działaniach wojennych.

Problemem tym zajmuje się duńska organizacja Danish Demining Group, która rozminowywuje tereny zamieszkałe przez cywilów, a także prowadzi działania edukacyjne oraz zapewnia pomoc medyczną poszkodowanym dzieciom.

Radosny taniec chłopca został opublikowany na Twitterze 6 maja przez Royę Musawi, pracownicę afgańskiego oddziału Czerwonego Krzyża.

Ahmad otrzymał sztuczną kończynę w Centrum Ortopedii ICRC, emocje z tym związane okazuje poprzez taniec. Pochodzi z Logar i stracił nogę od wybuchu miny. Ten prezent zmienił jego życie i dała mu wiele radości.

Film prezentuje „taniec szczęścia” 5-letniego chłopca, który otrzymał nową protezę nogi

Radość małego chłopca komentują i udostępniają internauci z całego świata, a o prawa do publikacji filmu pytają agencje prasowe i międzynarodowe domy mediowe.

W chwili kiedy publikuję ten artykuł, post na Twitterze ma ponad 41 tys. polubień, 13 tys. retweetów (udostępnień) i niemal 900 komentarzy.

Dla niektórych, ten film stał się impulsem do refleksji o życiu i docenianiu tego co mamy.

Czasami zapominamy, że gdzieś tam są prawdziwi ludzie i mają na codzień prawdziwe problemy. Ten ból i to szczęście teraz – nie ma nic większego. Tyle radości dla tego małego chłopca. Niech mu się wiedzie i niech będzie szczęśliwy do końca życia.

To powinno nas nauczyć, że nie warto przejmować się drobnostkami…

To jedna z tych historii, które niosą bagaż dużych i szalenie skrajnych emocji. Wszystko zaczyna się od niewyobrażalnej tragedii, a kończy się wielkim szczęściem, okazywanym przez spontaniczny taniec.

Przyznam, że takie historie lubię najbardziej. Jeśli ten film sprawi, że choć jedna osoba się uśmiechnie, druga zastanowi się nad swoim życiem, a trzecia pomyśli o wojnie, jej ofiarach i cierpieniu tysięcy niewinnych ludzi, to będę szczęśliwy.

Myślę, że warto udostępniać takie rzeczy.