Auchan wprowadza specjalne "godziny ciszy". Co to oznacza dla klientów?

Auchan wprowadza specjalne "godziny ciszy". Co to oznacza dla klientów?

Jeśli zdarza Wam się robić zakupy w sieci sklepów Auchan, powinniście wiedzieć, że wprowadza się tam specjalne "godziny ciszy". Co to takiego? Określenie brzmi wprawdzie dość enigmatycznie, ale jest wynikiem cennej inicjatywy hipermarketu Auchan w Częstochowie, która powstała w kwietniu 2019 roku.

To rozwiązanie spodobało się właścicielom sieci, którzy postanowili wprowadzić je także w innych sklepach. O co chodzi z tymi "godzinami ciszy" i dla kogo zostały wprowadzone? Wszystkiego dowiecie się z dalszej części naszego artykułu.

Kamila Mrozek
15.06.2019, 16:35

Akcja "godziny ciszy" odbywa się jeden raz tygodniu i to w specjalnie wyznaczonym czasie. Wtedy w Auchan panuje przyciemnione światło, zaś muzyka i komunikaty głosowe są wyłączone. Co więcej w tym czasie w sklepach jest uruchamiana dodatkowa kasa. Wszystko to specjalnie z myślą o komforcie zakupów dla klientów ze spektrum autyzmu i zaburzeniami pokrewnymi.

"Godziny ciszy to oddolna inicjatywa hipermarketu Auchan Częstochowa Północ, który w ramach współpracy z lokalnym Stowarzyszeniem wprowadził ją w swoim sklepie na początku kwietnia z okazji Światowego Dnia Wiedzy o Autyzmie" - tłumaczy Dorota Patejko, dyrektor ds. komunikacji Auchan Retail Polska.

Akcja "godziny ciszy" jest realizowana w polskich hipermarketach Auchan zwykle we wtorki lub środki między godziną 15:00 a 17:00. Dlaczego klienci z autyzmem i zaburzeniami pokrewnymi mogą mieć trudności z robieniem zakupów w tradycyjnych warunkach?

© codziennypoznan.pl

Osoby z autyzmem żyją jakby we własnym świecie i funkcjonowanie w otaczającej je rzeczywistości może być dla nich trudne. Podstawowe objawy autyzmu to zaburzenia komunikacji, interakcji społecznych, a także specyficznych zachowań. Ludzie z autyzmem są bardzo wrażliwi na bodźce z zewnątrz np. dźwięki, światło, zapachy.

W ślad sklepu Auchan w Częstochowie poszły już inne sklepy, np. we Wrocławiu, Tychach, Sosnowcu, Krakowie, Poznaniu i innych miastach. Podobne akcje wprowadzono jakiś czas temu m.in. w Irlandii, gdzie "godziny ciszy" ogłosiła sieć Lidl.

© codziennypoznan.pl

Mówi się, że autyzm wprowadza ludzkie zmysły w błąd. Dlatego osoby z autyzmem mogą w miejscach publicznych takich jak np. duży sklep zachowywać się w niespotykany sposób. Interesują się drobiazgami, powtarzają często określone ruchy i czynności, zwykły szmer powoduje, że stają się nadpobudliwi i czują zagrożenie...

Znacie kogoś ze spektrum autyzmu? Jeśli nie, warto obejrzeć poniższy filmik. Przekonacie się, że autystycy to ludzie tacy, jak inni, którzy z powodzeniem realizują swoje pasje i pracują zawodowo. Autyzm traktują jako wyzwanie, coś co utrudnia im, ale nie uniemożliwia funkcjonowanie w społeczeństwie.

Mamy nadzieję, że akcja będzie pozytywnie odbierana przez naszych klientów - mówi Małgorzata Serdyńska, dyrektor Auchan w Galaxy. - Chcemy pokazać, że wśród nas są osoby, które mają obniżoną sprawność funkcjonowania społecznego, wynikającą ze spektrum autyzmu.

Co sądzicie o inicjatywie sklepów Auchan? Czy podobne udogodnienia dla klientów z autyzmem powinny być wprowadzone także w innych miejscach publicznych?