Antybohater filmu Sekielskiego, biskup Edward Janiak, będzie w sobotę udzielać święceń kapłańskich

Antybohater filmu Sekielskiego, biskup Edward Janiak, będzie w sobotę udzielać święceń kapłańskich

Biskup Edward Janiak ma jutro udzielić święceń kapłańskich w katedrze w Kaliszu. Kuria nie komentuje, czy to dobra decyzja w związku z oskarżeniami, jakie padły na biskupa Janiaka po premierze filmu braci Sekielskich „Zabawa w chowanego”.

O święceniach można przeczytać na oficjalnej stronie kaliskiej katedry, w ogłoszeniach duszpasterskich:

W sobotę o godz. 11 w naszej katedrze oraz w konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim sześciu diakonów naszej diecezji otrzyma święcenia kapłańskie. Kandydatów do święceń, którzy dzisiaj rozpoczynają rekolekcje, polecamy modlitwie wiernych

W informacji nie podano nazwiska biskupa, który udzieli święceń. Chodzi tymczasem o przedstawionego w wyjątkowo złym świetle biskupa Janiaka, któremu w dokumencie Sekielskich zarzuca się brak działań mimo wiedzy o przestępstwach pedofilskich jego podwładnych.

Kaliszanie organizują protest

Po premierze „Zabawy w chowanego” przed kaliską kurią protestowało kilkaset osób. Część mieszkańców chce, aby władze miasta przestały zapraszać biskupa na uroczystości miejskie. Teraz kaliszanie nie rozumieją, dlaczego biskup Janiak może brać udział w uroczystości święceń kapłańskich.

Nieoficjalnie wiadomo, że mieszkańcy Kalisza planują protest pod kościołem, w którym mają odbywać się święcenia.

Biskup Janiak wiedział o nadużyciach

© Wikipedia

Film „Zabawa w chowanego” pojawił się w serwisie YouTube w sobotę 16 maja. Do tej pory obraz obejrzało obraz ponad 5 milionów użytkowników. W dokumencie poznajemy braci Jakuba i Bartłomieja Pankowiaków, którzy jako dzieci molestowani byli przez księdza Arkadiusza H. Młodzi chłopcy – wówczas mieli około 7 i 13 lat, mieszkali z rodzicami w domu parafialnym w Pleszewie, ponieważ ich ojciec był organistą w Parafii pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Prawnik Artur Nowak podkreśla, że o nadużyciach musiał być powiadamiany Edward Janiak, biskup pomocniczy wrocławski w latach 1996-2012 oraz biskup diecezjalny kaliski od 2012 roku. – Nic nie zrobił, nawet nie zastosował się do prawa kościelnego, od 2001 roku powinien takie sprawy odsyłać do Watykanu, on to wysłał dzisiaj, gdy już wie, że będzie afera, kiedy wie, że sprawa jest spalona – mówi w dokumencie – słyszymy w filmie.

W oświadczeniu wydanym tuż po filmie braci Sekielskich abp Polak stwierdził, że dokument ten „ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży”. Dodał, że chodzi o „sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne”.

Czy biskup Ewdard Janiak, powinien udzielać święceń kapłańskich?