Buty jak nowe w kilka chwil! Zobacz, co zrobić, żeby je bezpiecznie wyprać

Buty jak nowe w kilka chwil! Zobacz, co zrobić, żeby je bezpiecznie wyprać

Idzie wiosna, temperatury coraz bardziej zachęcają, żeby założyć lżejsze obuwie. A tu nagle okazuje się, że wszystkie nasze trampki, tenisówki, czy buty sportowe są, delikatnie mówiąc, nie pierwszej świeżości. Co robić w takiej sytuacji? Biec do sklepu po nową parę? Mamy inne rozwiązanie, dużo szybsze i przede wszystkim tańsze – wypierz je! Będą wyglądały jak nowe i posłużą kolejny sezon. Podpowiemy, jak zrobić to szybko, łatwo i bezpiecznie!

Daria Łaptosz
14.04.2019, 23:51

Ręcznie? Szkoda czasu!

© seooptimizacija.info

Oczywiście można wybrać opcję ręcznego czyszczenia butów... ale zajmie nam to całe wieki! Na nowe i czyste obuwie znamy dużo lepszy sposób – po prostu wyprać je w pralce! Zaoszczędzimy czas, nie zmęczymy rąk, a efekty zaskoczą każdego. Jednak, żeby skutecznie i bezpiecznie prać buty w pralce, trzeba poznać kilka prostych zasad. Sprawdźcie sami!

1. Pierz z rozwagą!

© mmoclub.co

To zasada nr 1 udanego prania obuwia. Jeśli buty posiadają metkę, warto na nią spojrzeć, bo znajdziemy tam dokładny opis, w jakich warunkach i temperaturze można je bezpiecznie czyścić. Jeśli nie mamy takiej metki, najlepiej zdać się na rozwagę. To oznacza, że należy wybrać niską temperaturę – max. 30 stopni. I dodatkowa uwaga – nigdy nie wybieramy wirowania! To jedynie zniszczy nasze ukochane buty.

2. Nie wszystkie buty nadają się do pralki

© pixabay

Wydaje się to oczywiste, ale lepiej, żeby nie było żadnych wątpliwości. Pranie butów w pralce zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem – to należy podkreślić. Jednak w przypadku obuwia sportowego, gumowego, trampek, tenisówek, czy japonek, miliony zadowolonych internautów wydają się potwierdzać skuteczność prania właśnie w pralce. Jakich butów nie wolno zatem wrzucać do pralki? Przede wszystkim obuwia skórzanego, zamszowego, szpilek, par z ciężkimi podeszwami oraz... espadryli! Co prawda espadryle są materiałowe, ale sznurek, którym są wykończone, po zbyt długim kontakcie z wodą, po prostu się rozsypie.

3. Bez sznurówek

© wikihow.com

Przed praniem trzeba pamiętać o jeszcze jednej rzeczy. Ze wszystkich butów musimy wyciągnąć sznurówki oraz inne elementy, które można zdjąć, jak ozdobne paski, pompony, klamry, itp. Takie dodatki można prać wyłącznie ręcznie, żeby nie zniszczyć ani ich, ani pralki.

4. Oczyść podeszwy

© vripmaster.com

Kolejna zasada, o której trzeba pamiętać, jeśli nie chcemy uszkodzić naszych pralek – zawsze trzeba dokładnie oczyścić podeszwy butów przed praniem! Na podeszwach często znajdziemy powbijane małe kamyczki oraz błoto, które mogłyby uszkodzić części pralki. Dodatkowo, jeśli na butach znajdują się wyraźne zabrudzenia od błota, również najpierw należy je oczyścić. To pozwoli ochronić pralkę i zapewni dokładniejsze wypranie naszych butów.

5. Soda czyni cuda

© takprosto.cc

Macie problem z pozbyciem się nieprzyjemnego zapachu potu z wnętrza butów? A może problemem jest doczyszczanie białych butów i przywrócenie im dawnego blasku? Od dziś pójdzie Wam to gładko! Wystarczy soda, miska z wodą i jedna noc. Po prostu zanurzcie buty w wodzie z dodatkiem sody i odstawcie je na całą noc. Następnego dnia wystarczy wrzucić obuwie do pralki i gotowe. Białe obuwie będzie jak nowe!

6. Zainwestuj w worek do prania obuwia

© ebay.co.uk

Dziś w wielu sklepach można kupić specjalne worki, przeznaczone do prania w nich butów. Są wykonane z siatki, znajdziemy je już za kilka lub kilkanaście złotych. Dlaczego są tak ważne? Podczas prania chronią one obuwie przed obijaniem się o bęben i amortyzują wstrząsy. Dzięki temu dbamy zarówno o buty, jak i o pralkę.

7. Butom lepiej będzie z... ręcznikami

© robofes.com

Jeśli nie mamy odpowiedniego worka do prania butów lub chcemy dodatkowo zabezpieczyć naszą pralkę, jest na to jeszcze jeden sposób. Wystarczy do pary butów dorzucić 2 ręczniki, najlepiej sprawdzą się te bawełniane. Podczas prania wypełnią wnętrze bębna i mamy już pewność, że ciężkie i twarde buty nie będą obijać pralki.

8. Żel lepszy od proszku

© dir.md

Tu zasada jest prosta – proszek wypłukuje się dużo ciężej od żelu. A nie chcemy przecież na pranych butach znaleźć później brzydkich smug od niedokładnie wypłukanego proszku. Możemy mieć pewność, że dzięki użyciu żelu taka sytuacja nie będzie mieć miejsca.

9. A może wyprać w... zmywarce?

© pinterest.com

Tego nie poleci Wam żaden producent zmywarek... ale polecają to ludzie z całego świata! Wiadomo, że zmywarka to cudowny wynalazek, który bardzo ułatwia życie. Niewielu jednak wie, że oprócz super czystych naczyń, można wyjąć stamtąd również super czyste buty! Wszystko za sprawą wysokiej temperatury i dużego ciśnienia wody – w takich warunkach żadne bakterie nie mają szans! Dodatkowo, zmywarka jest dla naszych butów bezpieczniejsza, nie ma tam bowiem wstrząsów i obijania się obuwia, jak w przypadku pralki. Należy jednak bezwzględnie pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na „pranie" butów w zmywarce, to należy jej wnętrze regularnie oczyszczać, ponieważ na co dzień znajdują się w niej naczynia.

10. Susz umiejętnie

© wszystkoobutach.pl

Ostatnim etapem czyszczenia naszego obuwia, żeby wyglądało jak nowe, jest właśnie suszenie. Wydawałoby się, że to prosta czynność, ale można tu popełnić wiele błędów. Po pierwsze, nie wolno suszyć butów wprost na słońcu – powoduje to blaknięcie kolorów! Po drugie buty należy suszyć naturalnie, najlepiej na świeżym powietrzu. Ustawianie ich na grzejnikach lub sztuczne przyspieszanie suszenia może spowodować deformacje obuwia, a nawet jego pękanie lub rozklejanie. Żeby uniknąć deformacji butów po praniu warto też wypchać ich wnętrze np. gazetami, wtedy podczas schnięcia zachowają swoja formę.

A jakie są Wasze sposoby na dokładne wyczyszczenie butów?