9 Pomysłów Na Kreatywne Wykorzystanie Książek

9 Pomysłów Na Kreatywne Wykorzystanie Książek

Macie w domu stare książki? Nie wyrzucajcie ich! Lepiej zobaczcie, jakie cuda mogą z nich powstać - wystarczy odrobina fantazji. Wszyscy przedstawieni artyści udowadniają, że książki to ich pasja, nie ważne, że stare i niechciane. Oni dają im drugie życie, nowe znaczenie i zastosowanie. W dobie internetu i e-booków ludzie zapominają, jak piękne są tradycyjne książki. Szelest kartek, faktura papieru, ozdobne okładki - to wszystko wykorzystują dziś artyści i zwykli ludzie, którzy chcą z książek zrobić coś kreatywnego, zamienić je w małe dzieła sztuki. Zobacz i zainspiruj się!

Daria Łaptosz
13.05.2019, 17:31

1. Jeremy May i biżuteria

Jeremy May to londyński artysta, który z książek robi... biżuterię! W jaki sposób? Wycina w książce kształt, jaki będzie miał konkretny element biżuterii, a następnie każdą stronę laminuje, dołączając ją do pozostałych. Tak powstają bardzo oryginalne pierścionki, bransoletki oraz naszyjniki. Artysta sprzedaje swoją biżuterię w internetowych galeriach, ale ceny wahają się między 800 zł, a nawet 4000 zł! Wysoka cena nie może jednak dziwić, bo każdy element biżuterii jest wykonany ręcznie, co sprawia, że cały proces jest czasochłonny. Dodatkowo, mamy pewność, że nigdy nie powstaną dwa identyczne elementy. Jeremy May w opisie ujawnia, z jakiej książki powstała dana biżuteria, np. widoczny na zdjęciach pierścionek zrobiono z "Orchideen" Michy Pawlitzkiego, a naszyjnik z "Dramatic Works" Richarda Brinsleya Sheridana.

2. Robert The i "wycinanki"

© The Paperblanks Blog
© blogvecindad.com

Nowojorski artysta Robert The wykorzystuje książki do swoich prac od 1991 roku. Co z nimi robi? Wycina w książkach kształty, najczęściej są to pistolety i różnego rodzaju owady. „Wycinanki” można rozkładać, ponieważ ich centralną osią zawsze jest grzbiet książki. Artysta tłumaczył, że większość książek, które używał do swoich prac, były znajdowane w koszach na śmieci, bez żadnego poszanowania dla ważnej roli, jaką pełnią w światowej kulturze. Dlatego wycinanie ich na kształt pistoletu, miało dać im symboliczny oręż do obrony przez tym, jak traktują je ludzie. Skoro nikt już tych książek nie chciał, Robert The postanowił przywrócić im znaczenie i siłę, tworząc z nich po raz kolejny dzieła sztuki. Dodatkowo trzeba przyznać, że książki w takich niecodziennych kształtach byłyby bardzo ciekawą ozdobą.

3. Elizabeth i James oraz magiczna kolekcja

Elizabeth Sagan i James Trevino to para, która po prostu kocha książki. Nie trudno się tego domyślić, przeglądając ich social media. Prowadzą konta na Instagramie oraz YouTubie, gdzie opowiadają o książkach, recenzują je i przede wszystkim, promują czytelnictwo. W jaki sposób? No właśnie, sposób, na jaki wpadli jest najciekawszy. Uznali bowiem, że szczególnie młodzi ludzie zainteresują się książkami, jeśli będą one pokazane w atrakcyjny sposób. I tak powstał pomysł robienia z niezliczonej ilości książek, jakie para ma w swojej kolekcji, przeróżnych kolaży! Część z nich odnosi się do treści konkretnych książek, a inne są związane np. z różnymi świętami. Wszystkie kolaże są robione bardzo starannie i zachwycają już kilkaset tysięcy obserwatorów.

4. Emma Taylor i rzeźby

Widzieliście kiedyś rzeźby z książek?! Brytyjska artystka Emma Taylor, jedynie za pomocą nożyczek, kleju i kartek ze starych książek, robi prawdziwe cuda! Rzeźby przedstawiające zwierzęta, drzewa i rośliny, a także budowle – to jej specjalność. Artystka sprzedaje swoje prace przez internet, jednak trzeba na takie zakupy przygotować kilka tysięcy złotych. Jedna rzeźba powstaje średnio w 2-4 tygodnie. Patrząc na te dopracowane detale trzeba przyznać, że Emma Taylor ma ogromny talent – większość osób nie poradziłaby sobie nawet z prostym kształtem!

5. Yvette Hawkins

Yvette Hawkins to brytyjsko-koreańska artystka, która w swoich pracach często wykorzystuje książki. Chętnie używa technik origami i tworzy z kartek najróżniejsze kształty. Następnie używa ich do aranżowania ogromnych instalacji, pokazywanych na wystawach na całym świecie. Zwiedzający są otoczeni kształtami zrobionymi z książek, mogą się im przyjrzeć i dotknąć ich. Z instalacji tej artystki można czerpać inspirację, jeśli ktoś chciałby np. sam wykonać ozdoby z książek, jako dodatki do wnętrz lub na okazjonalne przyjęcia.

6. Jolis Paons i sukienk

© mymodernmet.com
© mymodernmet.com

Artystka Jolis Paons (naprawdę nazywa się Kelly Murray), postanowiła zrobić sukienkę. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że za materiał posłużyły... kartki z książki telefonicznej! Dziś już raczej nikt nie używa książek telefonicznych, może właśnie dlatego Jolis Paons zrobiła z nich sukienkę - żeby się po prostu nie zmarnowały. Projekt jest bardzo oryginalny, a sukienka, mimo, że wykonana z papieru, podobno nadaje się do noszenia i jest dość trwała. Ubrania z książek pewnie nie staną się ogólnym trendem, ale doceniamy ciekawy pomysł i bardzo staranne wykonanie.

7. Jan Reymond i bramy

© mymodernmet.com
© mymodernmet.com

Jan Reymond to szwajcarski artysta, który postanowił tknąć nowe życie w otaczającą go przestrzeń, za pomocą książek... niezliczonej liczby książek! W małym szwajcarskim miasteczku, Romainmtier, graniczącym z Francją, jest wiele zabytkowych budowli z czasów Imperium Rzymskiego. Artysta postanowił ożywić ich wygląd i w miejscach, w których kiedyś były zabytkowe bramy, pojawiły się książki. Stosy starych książek zostały ułożone tak, aby jak najlepiej odtworzyć stylistykę bram z tamtego okresu. Udało się z książek „wybudować” nawet okno witrażowe! Pomysł Jana Reymonda tak spodobał się okolicznym mieszkańcom, że podobne instalacje ze starych książek pojawiają się tam co roku!

8. Guy Laramee i krajobrazy

Kanadyjski artysta z przeszło 30-letnim stażem, Guy Laramee, zachwyca rzeźbieniem krajobrazów w książkach. Często do rzeźbienia używa słowników lub encyklopedii, a głównym motywem jego prac są krajobrazy z wysokimi górami. Sam artysta wyjaśnia, że celowo „niszczy” książki, wycinając w nich głównie pasma gór, co ma być metaforą tego, że we współczesnym świecie naszpikowanym technologiami, tracimy wiedzę na wiele tematów, a tradycje i kultura ulegają erozji. Oczywiście interpretację każdy może mieć własną, ale jedno jest pewne – to, co z książkami potrafi zrobić Guy Laramee, to prawdziwe dzieła sztuki. Nie dziwi więc fakt, że piękne, papierowe krajobrazy osiągają wysokie ceny w galeriach sztuki. Za taką pracę trzeba zapłacić przynajmniej 56 tys. zł, choć ceny dochodzą nawet do 260 tys. zł!

9. Zrób to sam!

Piękne i ciekawe rzeczy można zrobić z książek, prawda? Dla tych, którzy poczuli artystyczną wenę, mamy coś specjalnego! Instrukcję, jak własnoręcznie zrobić napis w książce! Ten projekt jest na tyle prosty, że każdy sobie z nim poradzi - wystarczy dokładność i staranność. Ale najważniejsze, że efekt jest przepiękny! Taki napis z książki będzie ciekawą ozdobą na półce, a nawet oryginalnym prezentem. Oczywiście, jeśli ktoś ma zdolności manualne, może spróbować innych projektów, które pokazaliśmy... We wszystkich kreatywnych zmaganiach z książką - życzymy powodzenia!

Który pomysł "na książkę" najbardziej się Wam podoba?