Czy nakaz zakrywania nosa i ust powinien zostać odwołany z dniem 1 czerwca?

Czy nakaz zakrywania nosa i ust powinien zostać odwołany z dniem 1 czerwca?

Od 16 kwietnia obowiązuje nakaz zasłaniania ust i nosa. Każdy, kto wychodzi z domu, musi zakryć te części twarzy. Może to zrobić za pomocą maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki czy szalika. Kiedy ten nakaz powinien zostać zniesiony?

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że dzięki zakrywaniu ust i nosa w przestrzeni publicznej chronimy siebie i innych. Osoby zakażone koronawirusem, które przechodzą chorobę bezobjawowo, nie będą nieświadomie zarażać innych.

© PIXNIO

14 maja 2020 r. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o planach częściowego zniesienia tego obowiązku. Podczas konferencji prasowej wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski powiedział, że „są regiony w Polsce, w których być może jesteśmy w stanie poluzować w pewnym sensie te obowiązki”.

Informację tę potwierdził 18 maja minister zdrowia Łukasz Szumowski. Pytany o termin zniesienia obowiązku noszenia maseczek poinformował, że „jeśli się okaże, że te wskaźniki w województwach się utrzymują, to być może regionalnie będziemy wydawali decyzję, że w przestrzeni otwartej, na wolnym powietrzu, będzie można zdjąć maseczki” i dodał, że decyzja zostanie podana „w ciągu tygodnia do dwóch”. Jednocześnie zaznaczył, że „w zamkniętych przestrzeniach, w komunikacji, w sklepach, we wszystkich miejscach, gdzie powietrze nie przepływa swobodnie” obowiązek zakrywania nosa i ust pozostanie.

Maseczki obowiązkowe tylko do końca maja? Nowe poluzowanie obostrzeń możliwe od 1 czerwca

1 czerwca 2020 roku rząd ma wprowadzić nowy, IV etap łagodzeni obostrzeń w Polsce. Jak zapowiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski, chodzi m.in. o złagodzenie obowiązku noszenia maseczek oraz otwarcie uzdrowisk. Może zapaść także decyzja o zgodzie na organizację kolonii i obozów dla dzieci i młodzieży.

Wybór daty 1 czerwca nie wydaje się przypadkowy. To przecież dzień dziecka. Czy zniesienie obowiązku noszenia maseczek oraz zgoda na organizację kolonii i obozów, miałaby być prezentem od rządu na dzień dziecka?

Co o obowiązku zakrywania nosa i ust sądzą Polacy?

Czy Twoim zdaniem czas już na odwołanie nakazu zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej?