Czy to koniec działalności ojca Rydzyka? Do papieża Franciszka trafiła petycja w jego sprawie.

Czy to koniec działalności ojca Rydzyka? Do papieża Franciszka trafiła petycja w jego sprawie.

Ojciec Tadeusz Rydzyk to redemptorysta, założyciel i dyrektor rozgłośni Radio Maryja oraz Telewizji Trwam. Postać duchownego od dłuższego czasu wzbudza w Polsce wiele kontrowersji, ale wszystko wskazuje na to, że niektórzy mają już dość poczynań "ojca dyrektora"...

Kamila Mrozek
10.02.2020, 15:19

W styczniu tego roku do papieża Franciszka została przekazana petycja o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka oraz przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Twórcy petycji przeciwko poczynaniom ojca Rydzyka wciąż zbierają podpisy pod nią. Apel dostępny w wersji elektronicznej podpisało już ponad 170 tysięcy osób.

Ojciec Tadeusz Rydzyk (ur. 3 maja 1945 r. w Olkuszu) jest doktorem nauk teologicznych, wykładowcą, założycielem i byłym rektorem Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. To z jego inicjatywy powstała rozgłośnia Radio Maryja, gazeta "Nasz Dziennik" oraz Telewizja Trwam.

Warto wiedzieć, że za swoją aktywną działalność na rzecz Kościoła i ojczyzny Tadeusz Rydzyk był wielokrotnie nagradzany np. na Festiwalu Filmów Katolickich Niepokalanów, na Jasnej Górze jako zasłużony dla tygodnika "Niedziela", zaś w 2012 r. otrzymał Krzyż "Golgota Wschodu".

Niestety nie wszystkim podoba się angażowanie się ojca Rydzyka w sprawy społeczno-polityczne. Jego przeciwnicy przypominają też afery związane z postacią duchownego - np. nielegalną zbiórkę na ratowanie Stoczni Gdańskiej, za organizację której został on karany grzywną.

Pamiętacie głośną sprawę z 2016 r. dotyczącą ojca Rydzyka i bezdomnego pana Stanisława, który miał ofiarować Radiu Maryja dwa "volkswageniki"? Redemptorysta do dziś ubolewa nad krytyką, jaka go wówczas spotkała i wyjaśnia, że ów bezdomny katolik wygrał w totolotka ponad milion złotych ...

W 2011 r. papież Benedykt XVI wyraził uznanie dla działalności ewangelizacyjnej ojca Rydzyka, ale wielu Polaków krytykuje postępowanie duchownego. W internecie można znaleźć memy i filmiki z udziałem "ojca dyrektora", które piętnują jego słabość do zbiórek pieniężnych i postawę sprzeczną z wartościami chrześcijańskimi.

Pod koniec 2019 roku Adam N. oraz Witek M. udostępnili w internecie petycję przeciwko patologii, jaką ich zdaniem jest postępowanie zakonnika, który "używa katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy".

© secure.avaaz.org

Petycja dostępna jest na tej stronie.

Poniżej znajduje się treść petycji do papieża Franciszka, która jednoznacznie apeluje o interwencję w sprawie działań podejmowanych przez ojca Rydzyka:

Zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej redemptorysty Tadeusza Rydzyka i przywrócenie charakteru religijnego jego radiu oraz telewizji. Tadeusz Rydzyk, zakonnik używający katolicyzmu jako narzędzia do zdobywania pieniędzy i władzy jest przykładem patologii występującej w polskim Kościele Katolickim.Tadeusz Rydzyk bierze aktywny udział w polskiej polityce. Politycy wspierają finansowo (z budżetu państwa) jego inwestycje, które na ogół nie mają nic wspólnego z religią, a on popiera ich w swoim radiu i telewizji.

Pomimo złożonych ślubów ubóstwa znalazł się wśród pierwszej setki najbogatszych Polaków. Czy taka obłuda jest w zgodzie z wartościami chrześcijańskimi? Maksyma Radia Maryja, które kontroluje Tadeusz Rydzyk, brzmi „Katolicki głos w Twoim domu”. Jest to głos: agresywny, antyimigrancki, nacjonalistyczny oraz często pełen nienawiści. Tadeusz Rydzyk dzieli Polaków na lepszych i gorszych. Nam, podpisanym pod tą petycją, nie wydaje się to zgodne z ideami chrześcijańskimi ani zasadami humanizmu i zwykłej przyzwoitości.

Hierarchowie polskiego Kościoła Katolickiego w milczeniu akceptują niegodną chrześcijanina postawę Tadeusza Rydzyka. Sprawiają wrażenie jakby strach przed jego potęgą medialną i polityczną był silniejszy niż przywiązanie do zasad elementarnej przyzwoitości.

Mamy nadzieję, że głowa Kościoła Katolickiego, tak jak my, brzydzi się: obłudą, rasizmem, sianiem niezgody i traktowaniem religii jak biznesu. Jeszcze raz zwracamy się z prośbą o ukrócenie działalności politycznej Tadeusza Rydzyka i przywrócenie kontrolowanym przez niego mediom charakteru religijnego.

Przekazaniem petycji do papieża zajął się Thomas Lukaszuk- kanadyjski polityk o polskich korzeniach, który od 2018 r. próbuje walczyć z polskim duchownym.

Niedawno Thomas Lukaszuk poinformował, że petycja została przez abpa Smitha przesłana bezpośrednio do głowy Kościoła Katolickiego. "Papież jest bardzo otwarty, spodziewamy się więc reakcji" - wyjaśnia ów kanadyjski polityk.

Co sądzicie petycji skierowanej przeciwko dyrektorowi Radia Maryja i Telewizji Trwam? Podpisujecie się pod jej treścią?

Jak papież Franciszek zareaguje na taką petycję?

Czy ojciec Rydzyk faktycznie jest "publicystą o obraźliwych poglądach" i wykorzystuje katolików, by zdobywać coraz więcej pieniędzy oraz władzy?