Niezwykły dom został zaprojektowany przez Polaka. "Dom Po Drodze" zachwycił zagranicznych ekspertów!

Niezwykły dom został zaprojektowany przez Polaka. "Dom Po Drodze" zachwycił zagranicznych ekspertów!

W malowniczym miejscu, nieopodal Płocka, nad brzegiem Wisły usytuowany jest nowoczesny dom o niezwykłej formie. To budynek mieszkalny zwany "Domem po Drodze" – jedna z najnowszych realizacji architektonicznych Roberta Koniecznego. Nietypowy projekt zyskał uznanie zagranicznych ekspertów ze świata architektury. Kilka dni temu dzieło zdolnego Polaka zostało nagrodzone w prestiżowym konkursie German Design Award. Zobaczcie niezwykłe zdjęcia domu oplecionego ścieżką na tle urokliwego polskiego krajobrazu!

Kamila Mrozek
20.12.2018, 12:34

Robert Konieczny zapytany, skąd wziął się pomysł na zaprojektowanie tak oryginalnego budynku, wyjaśnia, że wszystkiemu "winien” jest uparty klient, który za wszelką cenę chciał przeforsować swoje plany dotyczące między innymi układu wnętrza domu i marzył o tym, by strefa dzienna znajdowała się na wysokości pierwszego piętra.

Architekt przyznaje, że ogromną inspiracją dla niego była droga znajdująca się w pobliżu działki przeznaczonej pod budowę. Ponieważ teren pod budowę domu położony był na skarpie, Konieczny postanowił dom "owinąć" wstęgą meandrującej drogi, ku dołowi skarpy i aż do plaży nad rzeką. Dom robi niesamowite wrażenie, prawda?

Robert Konieczny zasłynął jako kreatywny architekt skrojonych na miarę potrzeb domów jednorodzinnych. Jednym z jego wcześniejszych, najbardziej znanych projektów jest widoczna na filmiku poniżej willa "Arka" w Brennej, niedaleko Cieszyna, która wyglądem przypomina stodołę z dwuspadowym dachem.

Robert Konieczny pochodzi ze Śląska, od 1999 roku wspólnie z Marleną Wolnik prowadzi autorską firmę architektoniczną - pracownię KWK Promes.

© picdeer.com/robertokonieczny

"Ciepło, przytulnie – nie wstydzę się tego słowa, bo dom po prostu musi być przytulny. Zdecydowanie nie chodzi tu o to, żeby wejść do niego i podziwiać hardkorową betonową posadzkę, a przy tym siedzieć w kożuchu przy białej neonówce"- mówi nagrodzony w prestiżowym konkursie dla architektów, Robert Konieczny.

© picdeer.com/robertokonieczny

Konieczny uwielbia projekty, które łączą przestrzeń intymną wnętrz mieszkalnych z pełnymi życia ogrodami. Przykładem takiego rozwiązania jest chociażby jego "Żyjący domo-ogród" w Katowicach.

To inne dzieło Koniecznego - zaprojektowany przez niego UNIKATO jest budynkiem niskobudżetowym, który "ma przywracać życie w wyludniającym się centrum Katowic". Projekt jest nominowany do nagrody UE w dziedzinie architektury współczesnej - Mies van der Rohe Award 2019.

© picdeer.com/robertokonieczny

"Droga ukształtowała cały budynek, zarówno jego podłogi, ściany, jak i stropy, stając się głównym motywem projektu"- mówił o "Domu po Drodze" Robert Konieczny, zwycięzca tegorocznego konkursu German Design Award.

© picdeer.com/robertokonieczny

Konieczny przyznał, że proces projektowania tak nietuzinkowego domu był dla niego dość żmudny, ale bardzo zależało mu na stworzeniu domu nie tylko funkcjonalnego, ale i wkomponowanego w ciekawie prezentującą się bryłę.

Zdjęcia domu zaprojektowanego przez Roberta Koniecznego można znaleźć w luksusowych pismach dla pasjonatów nowoczesnej architektury i aranżacji wnętrz.

© picdeer.com/robertokonieczny

Połączenie nowoczesnej konstrukcji domu z maksymalnym wykorzystaniem jego otoczenia na tyle zachwyciło Niemiecką Radę Wzornictwa, że jury postanowiło, że w tej edycji konkursu German Design Award Special nagroda powędruje w ręce polskiego architekta - Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes.

© picdeer.com/robertokonieczny

"Dom po Drodze" wykonano z jasnego betonu, zaś jego dach pokryto membraną. Z tego samego materiału stworzono również opasującą budynek białą ścieżkę. Dzięki nietypowym rozwiązaniom architektonicznym część mieszkalna domu jest połączona z ogrodem, zaś wnętrza z romantycznym widokiem na rzekę dają wrażenie intymności.

© picdeer.com/robertokonieczny

Jury nagrodziło projekt Koniecznego argumentując swój wybór, że to "nowatorski, zaskakujący i idealnie minimalistyczny projekt".

© picdeer.com/robertokonieczny

Architekt nie ukrywa, że sam początkowo nie wierzył, że uda mu się zrealizować pragnienie swojego wymagającego klienta:

Pozornie absurdalne życzenia klienta zaskutkowały doskonałym widokiem z salonu a dzięki naszej idei udało się połączyć go z ogrodem i uzyskać dużo więcej - opowiadał o "Domu po drodze" Robert Konieczny.

Jasny, minimalistyczny i funkcjonalny projekt Koniecznego doskonale wpisuje się w światowe trendy współczesnej architektury.

© picdeer.com/robertokonieczny

"Najważniejszą rzeczą w moich projektach jest przestrzeń, czyli to, co się dzieje między ścianami, a nie same ściany", wielokrotnie podkreślał Konieczny. Faktycznie, dom przez niego wygląda wyjątkowo nie tylko "z lotu ptaka", ale i widziany z bliskiej odległości

© picdeer.com/robertokonieczny

Domy projektowane przez Koniecznego inni architekci nazywają unikalnymi i niezwykłymi, ale sam projektant woli używać określenia, że są skrojone na miarę potrzeb, że rozwiązują konkretny problem z aranżacją i wykorzystaniem działki pod zabudowę.

© picdeer.com/robertokonieczny

Już w 2007 roku redakcja magazynu "Wallpaper" umieszczała Koniecznego na liście "101 najbardziej ekscytujących nowych architektów na świecie". Jak widać, polski architekt wciąż ma głowę pełną kreatywnych pomysłów, które śmiało zamienia na projekty.

© picdeer.com/robertokonieczny

Tak prezentują się wnętrza niesamowitego "Domu po Drodze". Trzeba przyznać, że to minimalizm w czystej postaci!

© picdeer.com/robertokonieczny

Jak Wam się podoba to futurystyczne miejsce do ćwiczeń? Tak wygląda od środka jedno z pomieszczeń usytuowanych na parterze "Domu po Drodze".

© picdeer.com/robertokonieczny

Rozwój kariery Koniecznego śledzą specjaliści z branży architektonicznej już od wielu lat.

© picdeer.com/robertokonieczny

Znany internetowy serwis architektoniczny World Architecture News w 2006 roku jeden z jego projektów tzw. "Dom Atrialny" określił mianem "The House of the Year".

© picdeer.com/robertokonieczny

Jak Wam się podoba "Dom po Drodze" i inne nietypowe budynki mieszkalne zaprojektowane przez Roberta Koniecznego? Chcielibyście zamieszkać w tak nowoczesnym i oryginalnym miejscu?