Dziś Dzień Pacjenta w Śpiączce. Poznaj osoby, które się wybudziły w "Budziku"!

Dziś Dzień Pacjenta w Śpiączce. Poznaj osoby, które się wybudziły w "Budziku"!

Rocznie w śpiączkę zapada w Polsce ok. 600 osób, w tym 150 dzieci! Te osoby nie są w stanie komunikować się z otoczeniem, ani mówić o swoich potrzebach. Dlatego tak ważne jest, żeby ich rzecznikiem był każdy z nas! Bo osoby w śpiączce mają te same prawa i są równymi obywatelami – jedyne czego wymagają, to zauważenia ich oraz odpowiedniego leczenia. Jak każdy z nas może pomóc wrócić im do społeczeństwa? Bardzo prosto – wspierając inicjatywy takie, jak Klinika „Budzik” lub zbiórki na wyjście ze śpiączki i rehabilitację!

Daria Łaptosz
18.04.2019, 08:02

Klinika „Budzik” ratuje dzieci od 2013 roku!

© klinikabudzik.pl

Klinika „Budzik” rozpoczęła swoją działalność w lipcu 2013 r., w Warszawie. Wybudowana została przez Fundację „Akogo?” Ewy Błaszczyk, a sfinansowana w dużej mierze z datków ludzi o wielkim sercu. To pierwsza tego typu placówka w Polsce, specjalizuje się leczeniu dzieci w śpiączce i w ciągu niecałych 6 lat wybudzonych zostało aż 53 pacjentów! Ostatnią pacjentką, której udało się pomóc, jest Weronika, wybudzona zaledwie wczoraj! To świetny wynik, ponieważ eksperci podkreślają, że terapia prowadząca do wybudzenia jest trudna i naprawdę czasochłonna. W tej chwili już 53 rodziny mogą cieszyć się z powrotu swoich najbliższych, a to jest bezcenne. Misja, jaką pełni Klinika „Budzik” jest tym bardziej znacząca, że wszyscy pacjenci przyjmowani do ośrodka leczą się w nim bezpłatnie! To ogromna ulga dla najbliższych dzieci w śpiączce, ponieważ już po wybudzeniu i opuszczeniu Kliniki, konieczna jest kosztowna rehabilitacja.

W Klinice „Budzik” są wolne miejsca!

© klinkabudzik.pl

Fundacja „Akogo?”, która stworzyła Klinikę „Budzik”, ogłasza, że właśnie teraz w placówce są wolne miejsca dla dzieci w śpiączce! Proszą oni o jak najszersze udostępnianie tej informacji, żeby dotarła do wszystkich potrzebujących rodzin – dołączamy się do apeluprzekazujcie tę wiadomość dalej! Dzięki temu dajemy kolejnym dzieciom szansę na wybudzenie i nowe życie!

Kim są pacjenci „Budzika”?

© klinikabudzik.pl

Klinika pomaga dzieciom do 18 roku życia, które z różnych powodów znajdują się w stanie śpiączki. Jakie są najczęstsze przyczyny śpiączki u dzieci? To niestety w ogromnej większości skutek obrażeń po wypadkach komunikacyjnych, w tym samochodowych! Drugą częstą przyczyną śpiączki są powikłania po ciężkich operacjach, w przypadku wielu różnych chorób. Bardzo trudno patrzeć na cierpienie dzieci, ale właśnie dzięki „Budzikowi” dostają one szansę na drugie życie. W Klinice jest jedynie 15 miejsc, ale już 53 dzieci zostało wybudzonych! Jakiś czas temu pisaliśmy o małej Łucji, której udało się pomóc. Nagłaśnianie historii wybudzonych dzieci jest bardzo ważne, bo pozwala pokazać, ile dobrego jest w stanie zdziałać jedna Klinika i wielu ludzi dobrej woli.

7-letni Alanek dostał drugą szansę!

© klinikabudzik.pl

Alan Misiewicz był wesołym, bardzo żywym dzieckiem, do czasu, kiedy podczas wakacji życie jego i jego rodziny dosłownie zatrzymało się w ułamkach sekund. W sierpniu 2018 r., był wraz z rodziną na wakacyjnym wyjeździe na jeziorem. Beztrosko jeździł ze swoim ojcem skuterem wodnym, kiedy nagle kierowca innego skutera w nich wjechał. Wypadek był bardzo poważny, obrażenia Alanka objęły również mózg i rozpoczęła się walka o życie chłopca. Stan dziecka był krytyczny i jedynie dzięki przetransportowaniu go śmigłowcem do szpitala i wprowadzeniu w stan śpiączki farmakologicznej, miał szansę przeżyć. Przejęci rodzice czekali, aż stan ich dziecka się poprawi. Niestety, po odłączeniu leków mijały dni, a chłopiec nie wybudzał się ze śpiączki. W końcu sierpnia podjęto decyzję o przeniesieniu Alanka do Kliniki „Budzik”. Po bardzo intensywnym leczeniu, lekarze ogłosili sukces – 7-latek został wybudzony 09 listopada 2018 r. i był 51 dzieckiem, któremu pomógł „Budzik”!

Został wybudzony, czeka na rehabilitację!

© siepomaga.pl
© siepomaga.pl

W momencie opuszczania Kliniki „Budzik”, Alan zdołał wyjść na własnych nogach – tak dobry stan krótko po wybudzeniu jest dość rzadki. Niestety, mimo ogromnej radości rodziny, że chłopczyk znów jest z nimi, to na pewno nie koniec walki o jego zdrowie. Właśnie w tym momencie, po udanym wybudzeniu, potrzebna jest intensywna i bardzo droga rehabilitacja Alanka. Obrażenia, spowodowane wypadkiem i długim przebywaniem w stanie śpiączki, są bardzo poważne i uniemożliwiają samodzielne funkcjonowanie. Chodzi o lewostronny udar mózgu, który unieruchomił lewą powiekę, spowodował drżenie tej strony ciała oraz poważne problemy z chodzeniem. Specjalistyczna rehabilitacja jest potrzebna od zaraz, a rodziców nie stać na jej sfinansowanie – dlatego zbierają dla Alanka przez Fundację Siepomaga! Akcja zakończy na już 8 maja, a funduszy niestety nadal nie udało się zebrać. Stąd nasz kolejny apel, o wsparcie małego Alana Misiewiczatu odnośnik do zbiórki!

Pomagają dzieciom, teraz czas na dorosłych!

© akogo.pl
© akogo.pl

Na pewno w Polsce jest jeszcze mnóstwo dzieci w śpiączce, które czekają na fachową pomóc i swoją drugą szansę. Jednak należy też wspomnieć o wielu osobach dorosłych, którzy są pacjentami w śpiączce i również czekają na leczenie. Fundacja „Akogo?” postanowiła z tego powodu, o rozpoczęciu budowy Kliniki „Budzik” dla dorosłych! Placówka powstanie obok Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego w Warszawie – otwarcie planuje się na 2022 rok! To wspaniała wiadomość, tym bardziej, że Fundacja „Akogo?” już otrzymała na ten cel wszystkie potrzebne fundusze. Wsparcie popłynęło od Ministerstwa Sprawiedliwości – jako wygrana w konkursie na budowę placówki dla ofiar ciężkich wypadków – umowę z Fundacją Ewy Błaszczyk podpisano 20 marca. Patronem honorowym Kliniki „Budzik” dla dorosłych została Pierwsza Dama, Agata Kornhauser-Duda. Trzymamy kciuki, żeby jak najszybciej pierwsi pacjenci w śpiączce rozpoczęli leczenie!

Uważacie, że państwo może jeszcze jakoś pomóc pacjentom w śpiączce?