Ile dać na komunię? Sprawdź, ile włożyć do koperty i jakie prezenty będą hitem w tym roku.

Ile dać na komunię? Sprawdź, ile włożyć do koperty i jakie prezenty będą hitem w tym roku.

Nadchodzi maj, a wraz z nim sezon komunijny. Goście, a przede wszystkim bliska rodzina i chrzestni, zastanawiają się ile dać dziecku w kopercie. A jeśli ktoś uważa to za nietaktowne i nie chce obdarowywać dziewięciolatka pieniędzmi, wtedy problematyczny staje się wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka, które wydawałoby się, że ma już wszystko.

Kinga Kwiecień
20.04.2019, 20:20
© Pixabay / krzysztofbladzinski

Kiedyś standardem było obdarowanie dziecka rowerem i złotym łańcuszkiem z medalikiem. Tyle wystarczyło do pełni szczęścia. Nikt nie był piętnowany, jeśli nie dostał najfajniejszych i najdroższych prezentów.

© Pixabay / Herney

Ludzie nie martwili się tak bardzo, że popełnią gafę w kwestii kwoty, jaką dadzą z tej okazji. To wszystko było łatwiejsze, ale niestety od jakiegoś czasu panuje dziwna, niezrozumiała dla wielu ludzi moda, przez którą ta duchowa uroczystość staje się materialistyczną licytacją…

Obecnie ludzie prześcigają się w kupowaniu drogich prezentów na komunię. Ostatnie lata pokazały, jak często dzieci dostają drogie gadżety i sprzęty elektroniczne, a także ogromne sumy pieniędzy. Hitem zeszłych sezonów komunijnych były quady!

Zdarza się nawet, że rodzice zapewniają swojemu dziewięciolatkowi luksusowy transport pod kościół…

© pomorska.pl / Łukasz Kasprzak

Po dokładnej analizie okazuje się jednak, iż jest wielu wyznawców zasady, że jeśli chodzi o pieniądze na komunię, to wystarczy tyle, żeby zwróciło się za tzw. talerzyk.

W myśl tej zasady, kwota wręczona dziecku nie powinna być wyższa niż 100-200 zł. Kierując się tą regułą, warto sprawdzić średnie ceny talerzyka w mieście, w którym odbędzie się komunia.

Ile powinien dać chrzestny?

© Pixabay / photosforyou

Chrzestny, jako wyjątkowy gość tej uroczystości, powinien bardziej hojnie obdarować dziecko przystępujące do pierwszej komunii świętej. Łącząc to z zasadą tzw. talerzyka, wychodzi około 250 zł. Często bywa, że chrzestni chcą jeszcze bardziej podbić kwotę i wyróżnić się z tłumu gości. Wtedy do koperty trafia 500 zł, zdecydowanie rzadziej są to kwoty zbliżone do 1.000 zł.

Mamy kilka podpowiedzi dla osób, które chcą uniknąć wręczania pieniędzy dziewięciolatkowi.

Według zdecydowanej większości opinii, złoty łańcuszek z medalikiem jest ponadczasowy i taka koncepcja zawsze sprawdzi się jako komunijny prezent. Kolejne pomysły są już nieco bardziej wymagające, zarówno w kwestii wybadania sytuacji, by dowiedzieć się co dziecko tak naprawdę lubi, jak i pod względem finansowym. Oczywiście na takie prezenty może złożyć się kilku członków rodziny, ponieważ wymarzone wakacje, czy obóz, mogą okazać się dość kosztownym prezentem. Nie da się jednak zaprzeczyć, że będzie niezapomniany, a dziecko z pewnością będzie za niego wdzięczne!

Wymarzony obóz

Można zafundować obóz, który nauczy dziecko nowych rzeczy i będzie podarunkiem jedynym w swoim rodzaju. Jeśli dziecko ma swoje pasje, np. lubi gotować, można wybrać obóz tematyczny, na którym dziewięciolatek da się pochłonąć swojemu hobby. Oczywiście taki podarunek trzeba wcześniej omówić z rodzicami dziecka!

Niezapomniane wakacje

Możemy też zabrać dziecko na wspólne wakacje. Z pewnością zacieśnimy wtedy rodzinne więzi, ale ten pomysł trzeba uzgodnić z rodzicami dziecka, tak jak w przypadku obozu.

Opłacenie kursu

Jeśli dziecko ma jakieś zainteresowania, warto wykupić mu kurs. Skorzysta na nim bardziej niż na kolejnym gadżecie, który znudzi mu się po paru tygodniach, czy miesiącach.

Zgadzacie się, że kwota, która pokryje koszt tzw. talerzyka jest odpowiednia na komunijny prezent?