Jakiego koloru są te buty? Internauci podzieleni w opiniach

Jakiego koloru są te buty? Internauci podzieleni w opiniach

Teoretycznie to samo zdjęcie powinno być identycznie odbierane przez wszystkich widzów, którzy nie mają problemu ze wzrokiem. Sprawne oczy zawsze widzą to samo. Jak się okazuje – tylko w teorii. Praktyka potrafi bardzo zaskakiwać, na co najlepszym dowodem jest popularność tej fotografii.

Kilka lat temu internet obiegło zdjęcie sukienki powieszonej w gablocie wystawowej sklepu odzieżowego. Internauci debatowali na temat koloru sukienki. Dla jednych była biało-złota, dla innych czarno-niebieska. Teraz mamy dla was kolejną kolorową zagadkę.

Tym razem chodzi o kolor butów, które uwiecznione zostały na zdjęciu wrzuconym na Twittera przez użytkownika @dolansmalik. To niby zwyczajne pytanie okazało się być przyczynkiem do dyskusji na temat widzenia kolorów przez każdego z nas. Dla większości osób odpowiedź na pytanie o kolor tych butów jest tak oczywista, że nie mogą pojąć, w jaki sposób inni mogą widzieć to inaczej.

Spójrzcie na to zdjęcie i spróbujcie zdecydować sami, czy należycie do drużyny różowo-białych czy turkusowo-szarych?

Dlaczego widzimy różne kolory?

To zjawisko nazywane jest dostosowywaniem barwnym lub stałością kolorów. Nasz mózg wie (bo się tego nauczył), że ten sam kolor może w różnych warunkach oświetleniowych wyglądać zupełnie inaczej. I tak biała kartka w słoneczny dzień będzie bielutka, a oświetlona lampą sodową będzie pomarańczowa. W zielonym świetle – zielona. Ale jeśli będziemy ją trzymali w ręku i zostaniemy zapytani o jej kolor, odpowiemy, że jest biała. Sprawa jest trudniejsza, gdy mieszamy kolory. Jaka jest niebieska poduszka oświetlona czerwonym światłem? A zielona oświetlona niebieskim? Mózg kompensuje oświetlenie zewnętrzne i stara się odtworzyć oryginalną barwę. Potrzebuje do tego jednak dodatkowych danych – koloru oświetlającego obiekt światła. I tu wracamy do sukienki i butów. Zdjęcia zrobione zostały tak, że nie znamy całego kontekstu. To moment, gdy ludzie się dzielą. Zależnie od interpretacji mózgu każdego z nas oceniamy kolory różnie. Jednemu mózgowi wydaje się, że widzi oświetlenie słoneczne i ocenia buty jako turkusowo-szare, a drugi decyduje, że światło jest żółtawe i widzi buty różowo-białe.

Kto ma rację? Czy istnieje prawidłowa odpowiedź?

Odpowiedzi na temat koloru butów udzieliła autorka zdjęcia, @dolansmalik. „To są buty różowo-białe. Drugie zdjęcie było zrobione przy użyciu flesza i było ciemno, więc buty wyglądają jak turkusowo-szare (wszystko zależy od tego, jakiego świata użyjesz)”.

Trudno natomiast odmawiać osobom, które widzą buty w kolorze turkusowo-szarym słuszności postrzegania barw. Zachodzi bowiem pytanie, jaką różnicę między kolorami widzą na poniższym zdjęciu osoby, które uznały buty za różowo-białe ;)

Jeden z internautów wstawił nawet zdjęcie butów umieszczone w programie graficznym, w którym „próbkuje” kolory, które pojawiają się na zdjęciu. Okazuje się, że program graficzny jednoznacznie wskazuje na odcienie kolorów turkusowych i szarych. Kto więc ma rację?

A Wy, jaki widzicie kolor butów?