„Jako pokutę oprócz odmówienia Zdrowaś Maryjo, wpłać dobrowolną kwotę na konto Radia Maryja”. Jest komentarz o. Rydzyka.

„Jako pokutę oprócz odmówienia Zdrowaś Maryjo, wpłać dobrowolną kwotę na konto Radia Maryja”. Jest komentarz o. Rydzyka.

Dostaliście może instrukcję od Tadeusza Rydzyka, co trzeba zrobić, aby dostać rozgrzeszenie online? W ostatnich dniach do wiernych spływają osobliwe wiadomości ze zdjęciem ojca Dyrektora. Wynika z nich, że bez dokonania wpłaty na konto Radia Maryja nasza spowiedź będzie niestety nieważna...

Kamila Mrozek
27.03.2020, 16:30

Epidemia SARS-CoV-2 rozpoczęła się w listopadzie 2019 w Wuhan. Początkowo z zakaźną chorobą wywoływaną przez koronawirusa zmagały się środkowe Chiny, ale 13 marca br. WHO podała, że epicentrum pandemii stała się już Europa. Od tamtej pory także i w Polsce wiele się zmieniło... W czasie światowego kryzysu praktycznie non stop docierają do nas niepokojące wieści i zaskakujące ogłoszenia związane z koronawirusem np. to dotyczące warunków "spowiedzi online"...

W ostatnich dniach do wielu Polaków trafiła dziwna wiadomość nawiązująca do trudnej sytuacji Kościoła, Radia Maryja i Telewizji Trwam w czasie epidemii koronawirusa. Możemy z niej wyczytać, że bez wniesienia datku spowiedź online będzie uznana za nieważną...

© ojciec-dyrektor.de/grz5.htm

Zarówno o. Tadeusz Rydzyk, jak i rozgłośnia Radia Maryja odcinają się od tej wiadomości, zapewniając wiernych, że nie ma czegoś takiego jak "spowiedź online". Jest to kolejny sposób wyłudzania pieniędzy od Polaków zmagających się ze skutkami pandemii - możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie Radia Maryja.

© radiomaryja.pl

Otrzymujemy sygnały, że w internecie pojawiają się różne inicjatywy podszywające się pod Radio Maryja. Ostatnio oszuści ponownie się uaktywnili. Zakładają strony, wykorzystując wprost znaki Radia Maryja albo przerobione logo Radia Maryja, a także zdjęcia przedstawiające ojca Dyrektora. Chodzi o odbieranie dobrego imienia ojcu Dyrektorowi i Radiu Maryja, a także o kradzież. (...) Na przykład ostatnio po raz kolejny oszuści propagują tak zwaną "spowiedź w internecie", pokutę online. (..) Radio Maryja nigdy nie miało, nie ma i nie będzie mieć z takimi działaniami nic wspólnego. Radio Maryja ani nikt z nas nigdy nie prowadził i nie prowadzi żadnej spowiedzi przez internet, przez telefon czy jakiekolwiek środki techniczne. Nie ma czegoś takiego w Kościele. To byłoby nadużycie - brzmi fragment komunikatu na stronie internetowej Radia Maryja.

Warto mieć świadomość, że w dobie pandemii jesteśmy narażeni na mnóstwo niebezpieczeństw - efektów działania sprytnych cyberprzestępców.

Oszuści wykorzystują kryzys związany z koronawirusem do wyciągania od nas danych i pieniędzy z konta, powołując się np. na Ministerstwo Zdrowia.

Ministerstwo Zdrowia wydało ostrzeżenia, by nie logować się na strony informujące np. o wsparciu żywieniowym, czy masowych szczepieniach w związku z koronawirusem.

Także polskie Ministerstwo Cyfryzacji wydaje ostrzeżenia przed atakami cyberprzestępców, którzy tworzą fałszywe strony internetowe, wysyłają kłamliwe maile i sms-y z linkami do załączników zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem.

Dostaliście ostatnio takiego niepokojącego sms-a? My tak, przyznajemy, że w pierwszej chwili daliśmy się zwieść jego treści. Nie wierzcie w żadne tego typu wiadomości przesyłane sms-em albo za pośrednictwem poczty elektronicznej. To "dzieła" oszustów, którzy chcą wyłudzić dane do serwisów bankowości elektronicznej..

Na Facebooku można znaleźć też ostrzeżenie od PGE, które ostrzega przed fałszywymi sms-ami z wezwaniami do zapłaty za energię elektryczną.

© Facebook/Grupa PGE

Policja ostrzega przed "fake newsami" związanymi z koronawirusem i zwraca Polakom uwagę, że zarówno w internecie, jak i przestrzeni publicznej roi się od oszustów, którzy oferują różne produkty chroniące przed zakażeniem.

Jak możemy ustrzec się przed oszustami żerującymi na naszym lęku przed koronawirusem? Warto korzystać z wiarygodnych źródeł wiedzy i dokładnie sprawdzać adresy stron internetowych w pasku naszej przeglądarki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Otrzymaliście ostatnio niepokojącego maila, sms-a lub inną wiadomość związaną z koronawirusem?

Wyświetl ten post na Instagramie.

Macie swoje sposoby na przestrzeganie przed takimi wiadomościami np. swoich starszych rodziców, czy dorastające dzieci?