Posłowie PiS chcą, by Lech Kaczyński pojawił się na banknocie: „Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane”

Posłowie PiS chcą, by Lech Kaczyński pojawił się na banknocie: „Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane”

Mieszko I albo Bolesław Chrobry widnieją na naszych banknotach od lat, ale wszystko wskazuje na to, że jeden z nich zniknie z naszych portfeli. Zastąpić miałby go Lech Kaczyński! Posłowie PiS popierają inicjatywę wprowadzenia nowych banknotów.

Kinga Kwiecień
9.01.2020, 19:55

Blisko dziesięć lat temu miała miejsce katastrofa smoleńska, do której doszło w sobotę 10 kwietnia 2010 roku.

Podczas niej zginęło aż 96. pasażerów samolotu, czyli wszyscy obecni na pokładzie. Była to druga pod względem liczby ofiar katastrofa w całej historii polskiego lotnictwa. Natomiast pod względem liczby ofiar, katastrofa ta zajęła niechlubne pierwsze miejsce w dziejach polskich Sił Powietrznych.

W samolocie, poza załogą, znajdowały się najważniejsze osobistości polskiego rządu, a wśród nich ówczesny prezydent Lech Kaczyński wraz Pierwszą Damą Marią Kaczyńską, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, dowódcy wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych Rzeczpospolitej, osiemnastu parlamentarzystów, szefowie instytucji państwowych, przedstawiciele ministerstw, organizacji kombatanckich i społecznych, duchowni oraz pracownicy Kancelarii Prezydenta.

Dziesiąta rocznica tego wydarzenia zbliża się wielkimi krokami i padła propozycja, jak uczcić śmierć Lecha Kaczyńskiego.

Mamy już ulice, skwery i ronda jego imienia. Zostały wzniesione także pomniki, które wśród ludzi budziły bardzo skrajne emocje. Niektórzy popierali takie inicjatywy, inni twierdzili, że jest to niedorzeczne.

Łącznie powstało 143 pomniki, pamiątkowe głazy i tablice dla uczczenia Lecha Kaczyńskiego. Kolejne już są w trakcie budowy.

Wszystkich obiektów upamiętniających ofiary katastrofy smoleńskiej powstało ponad 460.

Teraz padł pomysł, by Lecha Kaczyńskiego umieścić na banknocie! Posłowie PiS uważają, że bardzo dobrym sposobem na uczczenie pamięci byłego Prezydenta będzie zastąpienie jego wizerunkiem Mieszka I albo Bolesława Chrobrego.

Ewa Cicholska z PiS już myśli nad tym, jak zorganizować najbliższe obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej i dodaje:

Nie ma żadnych przeszkód, a wręcz jest to wskazane. Lech Kaczyński zasługuje, by pojawić się na banknocie.

Barbara Dziuk, posłanka PiS również popiera pomysł umieszczenia Kaczyńskiego na banknocie:

Dla mnie to wybitna postać, nie ode mnie zależy decyzja w sprawie banknotu, ale każde upamiętnienie tak wielkiego człowieka jest godne. Można się nad tym pochylić, bo to był człowiek wyjątkowy.

Już w 2010 roku powstała srebrna moneta z wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego.

Jan Warzecha z PiS wypowiedział się w tym temacie:

To była moneta pamiątkowa po 10 kwietnia. Wiele osób zasłużonych pojawia się na monetach, banknotach, także okolicznościowych. Nie do mnie należy podejmowanie decyzji w sprawie banknotu, ale na pewno trzeba się temu przyjrzeć.

Narodowy Bank Polski ma już w planach wydanie dwóch rodzajów monet kolekcjonerskich z okazji 10. rocznicy katastrofy smoleńskiej.

Pierwsza kolekcjonerska moneta będzie o nominale 100 zł i ma powstać w ilości 1500 egzemplarzy, zaś druga o nominale 50 zł zostanie wydana w ilości 14 tysięcy sztuk.

Planowanym terminem powstania monet kolekcjonerskich jest 26 marca bieżącego roku.

A co powiecie na temat zastąpienia Mieszka I albo Bolesława Chrobrego wizerunkiem Lecha Kaczyńskiego? To według was dobry pomysł?