Kandydatura Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla została przyjęta!

Kandydatura Jerzego Owsiaka do Pokojowej Nagrody Nobla została przyjęta!

14 stycznia Jerzy Owsiak zrezygnował z funkcji szefa Wielkiej Orkiestry Świątecznej po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Swoją decyzję ogłosił na specjalnej konferencji prasowej. Dzień po rezygnacji Owsiak został nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla.

Adam Opioła
19.01.2019, 15:21

15 stycznia 2019 roku, Komitet Norweski przyjął nominację dla Jerzego Owsiaka jako laureata Pokojowej Nagrody Nobla w 2019 roku. Wniosek o przyznanie nagrody został złożony przez Andrzeja Kobylarza, posła na Sejm RP z Ruchu Kukiz’15. Natomiast sama inicjatywa wyszła od Rafała Collinsa, dziennikarza TVN Turbo.

Tragiczna śmierć Pawła Adamowicza bardzo poruszyła Collinsa

© FACEBOOK/RAFAŁ COLLINS

Collins jest jednym z autorów programu ""Odjazdowe bryki braci Collins". 13 grudnia widział się z Owsiakiem podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Był zszokowany, gdy usłyszał o jego rezygnacji z przewodzenia WOŚP. O swojej inicjatywie napisał na Facebooku.

To nie pierwsza nominacja Owsiaka do nagrody Nobla

Jerzy Owsiak został zgłoszony jako kandydat do Pokojowej Nagrody Nobla trzeci raz z rzędu. Jednak pomimo zaakceptowania dwóch poprzednich wniosków nagrody nie dostał. Kandydatów do nagrody można zgłaszać do 1 lutego.

Wiele nominacji otrzymywanych każdego roku przede wszystkim ma zwrócić uwagę na kandydata w jego kraju i nie koniecznie ma związek z tym, czym jest Pokojowa Nagroda Nobla - powiedział Henrik Urdal, dyrektor Instytutu Badań nad Pokojem w Oslo w rozmowie z Wirtualną Polską.

Collins przekazał na WOŚP Rolls-royce'a

Rolls-royce silver shadow z 1975 roku został wyremontowany i zmodyfikowany w garażu braci Collinsów. Samochód można licytować na jednej z aukcji WOŚP do końca stycznia.

Ktoś, kto ma odrobinę wolnych funduszy i będzie chciał mieć coś, czego nie będzie miał nikt inny i będzie chciał wesprzeć Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, może sobie takiego rolls-royce'a kupić. Do tego rolls-royce'a jest jeszcze bezcenna niespodzianka od Mastercard, która będzie wręczona wraz z autem. Tak że naprawdę warto - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jak można zgłosić kandydata do nagrody Nobla?

© PIXABAY

Zgłoszenie kandydata do Nagrody Nobla wysyła się poprzez wypełnienie internetowego formularza. Należy podać w nim dane personalne oraz za pomocą 2000 znaków napisać uzasadnienie wniosku. Gdy wniosek spełnia wszystkie wymogi osoba nominująca otrzymuje automatyczną odpowiedź zwrotną, w której zawarta jest informacja, że nominacja została przyjęta.

Kobylarz uważa, że Owsiak "zrobił dużo dobrego dla ludzi"

© Andrzej Kobylarz/FACEBOOK

Według statutu Fundacji Noblowskiej kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla mogą zgłaszać parlamentarzyści, członkowie rządów, sądów międzynarodowych, rektorzy uniwersytetów i profesorowie. To właśnie dlatego Rafał Collins nie mógł sam złożyć wniosku. Postanowił, więc zwrócić się o pomoc do posła Ruchu Kukiz'15. Wcześniej podobne wnioski składali rektor Wyższej Szkoły Promocji w Warszawie prof. Adam Grzegorczyk oraz Joanna Schmidt z partii Nowoczesna.

Czy według Was Owsiak zasługuje na Pokojową Nagrodę Nobla?