Kielce nie zagrają z Jurkiem Owsiakiem i WOŚP. Starosta z PiS: „Moje poglądy są inne”

Kielce nie zagrają z Jurkiem Owsiakiem i WOŚP. Starosta z PiS: „Moje poglądy są inne”

Powiat kielecki do tej pory chętnie uczestniczył w tym ogólnopolskim wydarzeniu. W tym roku jednak samorząd uznał, że nie będzie grał z WOŚP!

Kinga Kwiecień
7.01.2020, 15:04

Samorząd na czele z Mirosławem Gębskim zdecydował, że tym razem nie wesprze Jurka Owsiaka i Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

W poprzednich latach scena Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy dla powiatu kieleckiego stawała przy ul. Sienkiewicza w Kielcach. Jest to plac w pobliżu charakterystycznego dla tej okolicy Domu Towarowego „Puchatek".

Odbywały się tam różne występy artystyczne, warsztaty i licytacje, na których zdobywano pieniądze, by wesprzeć cele, jakie wyznacza co roku WOŚP.

Za całość wydarzenia odpowiada redakcja "Echa Dnia", jednak za organizację atrakcji, w tym również wszystkich licytacji, biorą odpowiedzialność samorządy.

Mirosław Gębski, działacz Prawa i Sprawiedliwości, tłumaczy:

Taką decyzję podjęto podczas posiedzenia zarządu powiatu.

Nie było takiej woli zarządu. Otrzymaliśmy zapytanie od redakcji "Echa Dnia", czy zajmiemy się organizacją jednej ze scen. Jako zarząd odpisaliśmy, że starostwo nie wchodzi w to, bo mamy wiele innych swoich problemów. W zadaniach zleconych starostwu nie ma obowiązku wspierania wolontariatu, czy to WOŚP-u, czy Caritasu.

Podkreśla też wyraźnie, że wynajęcie sceny i organizacja wydarzenia generuje duże koszty:

To są pieniądze publiczne, a według mojej wiedzy udziału w Orkiestrze nie ma w zadaniach samorządu powiatowego.

Starosta Gębski tłumaczy jednocześnie, że nie zabronił pracownikom starostwa włączenia się w finał WOŚP i wsparcia zbiórki pieniędzy.

On sam w czasie wydarzenia będzie na pielgrzymce kibiców na Jasnej Górze. Później zostaje u znajomych i nie będzie go w Kielcach.

Ogólnopolski finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się już 12 stycznia.

W tym roku orkiestra zagra pod hasłem "Wiatr w żagle”, a zebrane środki zostaną przekazane na zakup najnowocześniejszych urządzeń, mających na celu ratowanie zdrowia i życia dzieci, które wymagają specjalistycznej operacji.

W Kielcach stanie za to scena urzędu marszałkowskiego. Starosta Gębski komentuje:

Oni użyczą nam kawałek swojej sceny i wszyscy pracownicy starostwa, którzy chcą się włączyć w finał WOŚP, będą mogli to zrobić. To jest wolontariat. Nie będę nikogo zmuszał do wolontariatu.

Dodał również:

Moje poglądy i światopogląd są inne. Wspomagam Caritas.

Co myślicie o stanowisku, jakie zajął w tej sprawie starosta Mirosław Gębski, działacz PiS?