Kolory na zdjęciach nie zawsze są takie, jak ci się wydaje. Mózg może płatać figle nie tylko daltonistom.

Kolory na zdjęciach nie zawsze są takie, jak ci się wydaje. Mózg może płatać figle nie tylko daltonistom.

Lubicie bawić się w obróbkę zdjęć za pomocą GIMPa? Interesują Was doświadczenia związane ze złudzeniami optycznymi? Jeśli tak, to koniecznie przeczytajcie o kolorowaniu czarno-białych zdjęć za pomocą specjalnych siatek. To, jak przetwarza je ludzki mózg i daje nam do obejrzenia za pomocą zmysłu wzroku jest fascynujące!

Pewien programista odkrył, że w bardzo prosty sposób można sprawić, że patrząc na czarno-białe zdjęcia, będziemy mieli wrażenie, iż są kolorowe!

Kamila Mrozek
2.08.2019, 14:27

Wystarczy użyć prostego programu graficznego, który niejako może oszukać nasz mózg. Im mniejsza będzie fotka poddawana obróbce, tym bardziej zauważalny będzie efekt "koloryzacji"...

Øyvind Kolås to młody programista z Norwegii, którego fascynują szeroko rozumiane złudzenia i iluzje optyczne. Warto wiedzieć, że był on jednym z pierwszych nauczycieli akademickich powiązanych z ColourLab, specjalizującym się w fenomenologii i iluzjach wizualnych.

© Flickr.com

Øyvind Kolås odkrył, że jeśli na czarno-białe zdjęcia nałożymy za pomocą GIMPa siatkę czerwonego, pomarańczowego, żółtego, niebieskiego i zielonego koloru, nastąpi złudzenie optyczne - przestrzenie, które w rzeczywistości nie są pokolorowane, będziemy postrzegać jako zabarwione.

© demilked.com

Oprócz kolorowej siatki Øyvind Kolås próbował nanosić na zdjęcia także barwne ukośne kreski i kropki, co zaprezentował zresztą na swoim Twitterze. Co ciekawe, efekt iluzji kolorystycznej jest najlepszy wtedy, gdy zdjęcie pokryjemy barwną siatką.

Efekty eksperymentu norweskiego naukowca możemy oglądać na poniższej animacji. Aby czarno-białe obrazy mózg odbierał jako kolorowe, muszą być jednak spełnione pewne warunki. Siatka powinna być naniesiona na fotkę tak, by się niejako z nią zlewała. Iluzja będzie widoczna na zdjęciach małego rozmiaru lub z gęstą siatką.

Wyniki pracy Norwega wzbudzają żywe zainteresowanie internautów, którzy zadają mu mnóstwo pytań i chętnie oglądają przerobione w ten sposób zdjęcia. Ta fotka poniżej to też czarno-białe zdjęcie. A jednak, kiedy spojrzycie na nią z daleka, linie siatki będą rozmazane i będziecie widzieć Azjatów w kolorowych koszulkach.

© demilked.com

Jeśli tak, jak Øyvind Kolås jesteście zainteresowani iluzjami optycznymi, obejrzyjcie jego Twittera.

Więcej szczegółów znajdziecie także na stronie tego norweskiego programisty www.patreon.com Można tam wesprzeć zbiórkę funduszy na rozwój projektów Kolåsa albo/i zagłosować na wprowadzenie "siatki asymilacji kolorów" do następnego wydania programu GIMP-2.10.

© www.patreon.com

Możliwości ludzkiego mózgu są niesamowite. Czasem też, jak pokazuje przykład norweskiego programisty, ulegamy złudzeniom optycznym, jesteśmy niejako oszukiwani przez mózg i w efekcie możemy podejmować zaskakujące dla nas samych decyzje.

Co sądzicie o efektach pracy norweskiego programisty?

© demilked.com

Jak można zastosować dostrzeżoną przez niego i opisaną iluzję optyczną polegającą na widzeniu tego, co czarno-białe w kolorach?