Łódź: na świat przyszły bliźnięta, które różnią się kolorem skóry. To pierwszy taki przypadek w Polsce!

Łódź: na świat przyszły bliźnięta, które różnią się kolorem skóry. To pierwszy taki przypadek w Polsce!

W dniu 28 października br. w łódzkim szpitalu przyszła na świat nietypowa para bliźniąt: dziewczynka jest biała, a jej braciszek czarny.

Kamila Mrozek
8.11.2019, 15:25

Zdaniem lekarzy takie przypadki są bardzo rzadkie, ale nie ma w nich żadnej niezwykłości. Czy aby na pewno?

Dwujajowe bliźnięta, które różni nie tylko płeć, ale i kolor skóry, urodziły w widocznym na zdjęciu poniżej szpitalu im. Rydygiera w Łodzi.

© lodz.naszemiasto.pl

Joanna ma białą skórę, zaś jej brat Jason czarną. Rodzicami tych uroczych maluszków są Feumi Wanji Ornella Diana oraz Minkoumou Noumi Alex Franck - para pochodzi z Kamerunu

© lodz.naszemiasto.pl

Chociaż rodzice Jasona i Joanny oboje mają ciemną skórę, nie są wcale zaskoczeni tym, że ich córeczka jest albinoską. Okazuje się, że w rodzinie matki dzieci często zdarzały się przypadki bielactwa. Jasny kolor skóry ma np. jej wujek i dwóch braci.

© lodz.naszemiasto.pl

"To może dziwić osoby nieznające się na medycynie, ale pod względem genetycznym jest to sytuacja po prostu możliwa" stwierdził dr Janusz Lasota, który jest konsultantem oddziału położniczo-ginekologicznego szpitala im. Rydygiera w Łodzi.

© lodz.naszemiasto.pl

"Albinizm jest wynikiem nieprawidłowości związanych z produkcją melatoniny czyli barwnika skóry. Jest to jedna z cech genetycznych, która może być dziedziczona" - wyjaśnił dr Grzegorz Południewski, ginekolog.

© wiemy.to

Lekarze wyjaśniają, że albinizm jest recesywną cechą genetyczną. Podobno może wystąpić u dziecka wyłącznie wtedy, gdy gen jest obecny u obojga rodziców, choć nie u każdego musi się ona ujawniać.

Szacuje się, że dziecko albinos rodzi się raz na 20 tysięcy narodzin. Warto wiedzieć jednak, że w Afryce częstotliwość narodzin takich dzieci jest dużo większa.

Gratulujemy rodzicom tej niezwykłej pary bliźniąt, mając nadzieję, że Joasia nigdy nie będzie musiała cierpieć z powodu swojego bielactwa.

Czy narodziny pary bliźniąt o odmiennym kolorze skóry to naprawdę nic nadzwyczajnego???

Słyszeliście o podobnym przypadku w Polsce lub na świecie?