Ludzie, którzy szybko chodzą, żyją dłużej

Ludzie, którzy szybko chodzą, żyją dłużej

Badania naukowe opublikowane w zeszłym tygodniu w czasopiśmie Mayo Clinic Proceedings sugerują, że osoby które chodzą szybko, mają większą oczekiwaną średnią życia niż te, które chodzą wolno.

Naukowcy z Uniwersytetu w Leicester w Wielkiej Brytanii przeanalizowali dane z lat 2006-2016 dotyczące niemal 500 tys. osób o średnim wieku równym 52 lata.

Okazało się, że kobiety, które chodzą energicznie, mają oczekiwaną długość życia między 86,7 a 87,8 lat, a mężczyźni – między 85,2 a 86,8 lat. Powolni spacerowicze mieli znacznie gorsze perspektywy: kobietom wyliczyli oczekiwaną długość życia na 72,4 lat, a mężczyzną na 64,8 lat.

Według badań opublikowanych w Mayo Clinic Proceedings, zależność ta była spełniona, nawet jeśli „energiczni spacerowicze” mieli poważną lub wręcz chorobliwą nadwagę.

Według gazety, szybcy piechurzy to ludzie którzy chodzą z prędkością 3 mil na godzinę lub szybciej (powyżej 4,82 km/h), czyli nawet 100 kroków na minutę, wyprzedzając większość ludzi maszerujących w tym samym kierunku. Wolni piechurzy chodzą z prędkością do 2 mil na godzinę (poniżej 3,22 km/h), co może oznaczać nawet tylko 50 kroków na minutę.

Autor badań, Tom Yates z Uniwersytetu w Leicester, powiedział:

Odkrycie sugeruje, że być może sprawność fizyczna jest lepszym wskaźnikiem oczekiwanej długości życia niż współczynnik masy ciała. Zachęcanie ludzi do energicznego chodzenia może spowodować, że będą żyli dłużej.

Ponadto w zeszłym roku Yates i jego zespół wykazali, że ludzie w średnim wieku, którzy chodzili powoli, byli bardziej narażeni na choroby związane z sercem. Badanie pokazało, że powolni spacerowicze dwa razy częściej umierali na choroby układu krążenia niż szybcy piechurzy.