Ludzik LEGO Ma Już 40 Lat. Zobacz, Jak Się Zmieniał Przez Te Lata!

Ludzik LEGO Ma Już 40 Lat. Zobacz, Jak Się Zmieniał Przez Te Lata!

Istnieje od 40 lat - przez ten czas parał się wszystkimi możliwymi zawodami świata, występował w filmach, grach i komiksach, wcielał się w role Batmana, Hana Solo, Gandalfa, Harry'ego Pottera czy Rocky'ego Balboa. Setki twarzy, tysiące ubrań, miliony dodatkowych gadżetów, dające nieskończone możliwości zabawy. Zobacz jak zmieniał się ludzik Lego na przestrzeni lat!

Marek Rajman
31.10.2018, 00:39

Zanim powstała figurka, jaką znamy dzisiaj, Lego próbowało wprowadzić kilka innych ludzików, trzeba zaznaczyć jednak, że znacznie mniej udanych. W 1974 roku zaprezentowali pierwszy rodzaj figurki - dużą, toporną postać, z ruchomymi ramionami, ale sztywnymi nogami. Rok później pojawiły się kolejne próby w postaci dużych ludzików pozbawionych rysów twarzy, z nieruchomymi kończynami. Produkty okazały się fiaskiem, nie było to coś, czego szukali fani klocków Lego. Na szczęście, Lego słynie z tego, że zawsze starają się odpowiadać na potrzeby rynku, a w firmie już wtedy pracowali niezwykle kreatywni ludzie, dlatego już w 1978 roku wypuszczono nowy projekt ludzika z klocków. Tego, którym dzieci bawią się do dzisiaj.

Dwa pierwsze modele figurek były średnio udane. Standard na lata ustalił ludzik z roku 1978!

Standard na lata!

Figurka z 1978 roku jest kompatybilna z tymi, które wyprodukowano w 2018 roku. Na tym polega jej fenomen - dzięki temu rodzic może odszukać swoje stare klocki Lego gdzieś "na strychu" i bawić się nimi ze swoim dzieckiem - wszystkie części będą pasować, pomimo lat dzielących produkcję danych zestawów!

Każdy ludzik Lego odlewany jest w ośmiu formach, a jedyną różnicą pomiędzy zestawami produkowanymi w latach siedemdziesiątych, a tymi współcześnie, jest tempo powstawania elementów oraz ich ilość. Forma odlewająca główki ludzików mogła początkowo wytworzyć 8 sztuk w ok. 10 sekund, obecnie w nieco dłuższym czasie, bo 14,5 sekundy powstaje aż 128 elementów!

Każda figurka, niezależnie czy wyprodukowana wczoraj czy dwadzieścia lat temu, ma praktycznie ten sam rozmiar, pasuje do każdego zestawu, dając tym samym możliwość nieograniczonego łączenia różnych światów.

Początkowo było tylko 20 postaci wśród ludzików Lego. Każda miała identyczny wyraz twarzy, różniły się jedynie ubiorem i nakryciem głowy.

Wyprawa do Mordoru za pomocą Lego? Nie ma problemu!

Dzięki zróżnicowanym zestawom ludzików Lego można odtworzyć dowolny świat znany z książek czy filmów.

Pełna kolekcja figurek Lego X-Men to ponad 20 różnych ludzików!

Od kilkunastu, do.... kilku tysięcy!

Początkowo dostępne było jedynie 20 ludzików - m.in. strażak, policjant, lekarz, rycerz lub astronauta. Dziś do wyboru jest ponad 8 tysięcy różnych ludzików, dających niezliczone ilości kombinacji! 650 różnych wyrazów twarzy, tysiące ubiorów i dodatków. Kobieta-nurek, człowiek na wózku inwalidzkim, ojciec z nosidełkiem - Lego produkując swoje ludziki nie dyskryminuje nikogo oraz łamie społeczne stereotypy. Dzieci podczas zabawy mogą odgrywać dowolne scenariusze, jakie podpowie im wyobraźnia, a Lego jedynie dostarcza im odpowiednie narzędzia.

Lego stara się zaspokoić fanów każdego uniwersum. Marvel, DC, Gwiezdne wojny, Władca Pierścieni, Harry Potter..... lista jest znacznie dłuższa!

Więcej niż kawałek plastiku

Ludziki Lego to bez wątpienia konieczny dodatek do świetnego wynalazku, jakim są klocki. Ale to coś więcej niż tylko zabawka. Ludzik Lego stał się symbolem popkultury, czymś rozpoznawalnym w każdym zakątku globu, czymś ponadczasowym. Charakterystyczna figurka tak głęboko wniknęła w różne dziedziny życia, że wydaje się jakby istniała od zawsze. Tymczasem, ludzik Lego skończył dopiero czterdzieści lat. Wszystkiego najlepszego!