7-latkowi usunięto 526 zbędnych zębów!

7-latkowi usunięto 526 zbędnych zębów!

Polacy mogą narzekać raczej na niedobór zębów – bowiem aż 9 milionów rodaków nosi protezy szczękowe, a próchnica to prawdziwa plaga w naszym narodzie! Jak to zwykle bywa w życiu, kiedy jedni mają czegoś za mało, drudzy cierpią na nadmiar, w tym przypadku zębów. I mówimy tu o prawdziwym cierpieniu, bo wyobraźcie sobie, że 7-letni chłopczyk miał aż 526 dodatkowych zębów! Sprawdźcie, jak to możliwe!

Daria Łaptosz
4.08.2019, 18:40

Kim jest 7-letni Ravindran?

© YouTube

Od kilku dni najbardziej znanym Hindusem na świecie jest zaledwie 7-letni Ravindran, który mieszka wraz z rodzicami w mieście Ćennaj. Czym wsławiło się to dziecko? Stał się jednym z najciekawszych przypadków w historii medycyny! Wszystko za sprawą jego 526 dodatkowych zębów, obkupionych wieloletnim cierpieniem... Szczerze współczujemy!

Chłopczyk cierpiał przez kilka lat!

© Reuters

Po raz pierwszy, rodzice Ravindrana zauważyli opuchliznę po prawej stronie dolnej szczęki, gdy chłopczyk miał zaledwie 3 lata! Niestety, wtedy podczas wizyty u lekarza dziecko bało się i nie pozwoliło na badanie – rodzice uznali więc, że to nic poważnego i zapomnieli o sprawie. Przez kolejne lata młody Hindus co jakiś czas skarżył się na ból szczęki, ale nikt nie zwracał na to uwagi. Sytuacja zmieniła się, gdy u Ravindrana pojawiła się ogromna opuchlizna – rodzice zabrali go w końcu do dentysty!

Lekarz zrobił chłopcu prześwietlenie i wyraźnie widać na nim miejsce sporej torbieli, wypełnionej małymi ząbkami! Zapadła szybka decyzja o chirurgicznej operacji szczęki!

W szpitalu w Ćennaj przezprowadzono operację pod narkozą – chirurg dostał się do szczęki przewiercając ją od góry. Następnie wycięto guza, ważącego 200 g i zszyto chłopca. Na szczęście nie było potrzeby łamania szczęki, dlatego 7-latek uniknie długie rehabilitacji. Po zaledwie 3 dniach od operacji Ravindran oznajmił, że czuję się już dobrze i został wypisany ze szpitala!

Po wycięciu guza lekarze przystąpili do wyjęcia z niego zawartości – to, co zobaczyli zszokowało ich! Aż 5 godzin zajęło im usunięcie z guza 526 miniaturowych zębów! Miały wymiary od 1 do 15 mm, ale każdy posiadał koronę i korzeń!

© aninews.in

Co dolegało 7-letniemu chłopcu?

© aninews.in

Wszystko przez rzadki, łagodny nowotwór szczęki, tzw. zębiaka złożonego. W jego przebiegu w szczęce powstaje guz, który z czasem rośnie i powoduje duży ból oraz obrzęk twarzy. Co charakterystyczne, w środku torbieli najczęściej rosną... zęby! Są co prawda miniaturowe, ale powodują powiększanie się guza. Chorzy koniecznie muszą przejść operację wycięcia nowotworu wraz z rozwiniętymi w nim zębami.

Przyczyny powstawania zębiaka złożonego nie są do dziś jasne – najczęściej wskazuje się wady genetyczne lub... promieniowanie! Większość chorych to niestety dzieci i nastolatkowie!

© YouTube

Takie rzeczy tylko w Indiach?

Zwykle w przebiegu zębiaka złożonego w torebce guza lekarze znajdują od kilku do kilkudziesięciu miniaturowych zębów. Nie wiadomo dlaczego, ale rzeczywiście najbardziej spektakularne i rekordowe przypadki tego nowotworu, zdarzają się głównie w Indiach. W 2014 r., świat był zszokowany, kiedy w szczęce innego młodego Hindusa z Mumbaju znaleziono 232 zęby! Tym razem jednak rekord został pobity ponad dwukrotnie!

Macie pomysł, dlaczego wiele rekordowych przypadków medycznych ma miejsce w Indiach?