Spory mandat za chłodzenie się w samochodzie

Spory mandat za chłodzenie się w samochodzie

W ostatnich dniach Polskę nawiedziła fala upałów, a temperatury wahają się od 30 do nawet 37 stopni Celsjusza. Jedynym ratunkiem dla kierowców w takie tropikalne dni jest korzystanie z klimatyzacji. Pamiętajcie jednak, że należy używać jej ostrożnie i to tylko na określonych w prawie drogowym warunkach. W przeciwnym wypadku za chłodzenie się w samochodzie można słono zapłacić – nawet 300 zł mandatu!

Kamila Mrozek
16.06.2019, 09:53

Zgodnie z artykułem 60. prawa drogowego kierowców obowiązuje zakaz włączenia klimatyzacji na dłużej niż 60 sekund w zaparkowanym samochodzie. Po upływie minuty należy zgasić silnik. Nieprzestrzeganie powyższych, dla niektórych kierowców dość kuriozalnych przepisów, może skończyć sę przykrymi konsekwencjami.

Chyba każdemu zdarzyło się podróżować samochodem w upalny dzień. Podróżujący autem wystawionym na działaniem promieni słonecznych skarżą się na duszności, bóle i zawroty głowy. W trakcie jazdy możemy schłodzić się klimatyzacją, ale mając na uwadze przepisy ruchu drogowego.

© moto.pl

Jeśli stoicie autem w nasłonecznionym miejscu, nie macie prawa korzystać z klimatyzacji, bo jej działanie jest uzależnione od włączonego silnika, który emituje nadmierną ilość spalin do środowiska i powoduje znaczny hałas.

Jeśli podczas postoju macie uruchomiony silnik dłużej niż przez 1 minutę, narażacie się na mandat w wysokości 100 zł. Co więcej za nadmierną emisję spalin lub hałas można otrzymać dodatkową karę w wysokości 300 złotych. Najmniej, bo 50 zł grozi za oddalenie się od pojazdu, który ma włączony silnik.

© moto. wp.pl

Mandaty za zaparkowanie samochodu z włączonym silnikiem zapłacicie i w innych krajach np. we Włoszech, czy Szwajcarii, choć nie są one tak wysokie, jak w Polsce. A jednak zdaniem niektórych kierowców karanie za takie wykroczenie to u nas tylko "martwy przepis" i trudno znaleźć kogoś, kogo policja faktycznie ukarała.

Co sądzicie o ograniczeniach korzystania z klimatyzacji samochodowej? Czy faktycznie można dostać mandat za chłodzenie się w aucie podczas ogromnych upałów?