Uwaga! Policja może Cię ukarać nawet dwoma mandatami za skrobanie szyby na postoju!

Uwaga! Policja może Cię ukarać nawet dwoma mandatami za skrobanie szyby na postoju!

Wraz z nadejściem zimy większość kierowców narzeka na zamarznięte w samochodzie szyby, które wymagają oczyszczenia zanim wyruszy się w jakąkolwiek, nawet najkrótszą trasę. Niektórzy polecają sobie nawzajem różne, sprawdzone sposoby na szybkie uporanie się z oszronionymi szybami. Niestety niektóre z tych rozwiązań są sprzeczne z przepisami prawa i mogą zakończyć się dla nas mandatem.

Przekonajcie się, za co i ile w sumie można zapłacić odszraniając szyby w aucie niewłaściwie. Przeczytajcie też, jak szybko i legalnie można sobie poradzić z problemem zamarzniętych szyb.

Kamila Mrozek
22.11.2018, 14:42

Jednym z najpopularniejszych sposobów walki z zamarzniętymi szybami w aucie, jest ich skrobanie. Każdy, kto choć raz wykonał tę czynność, ten dobrze wie, że to dość żmudne i czasochłonne zajęcie. Aby można było sprawniej i szybciej doprowadzić szyby do porządku i wyruszyć w trasę, kierowcy ułatwiają sobie zadanie uruchamiając w aucie nawiew, który działa po włączeniu silnika. Wiecie, że za takie praktyki można "załapać się" aż na 2 mandaty?

Za skrobanie szyb z włączonym silnikiem dostaniesz nawet 2 mandaty!

Nawiew włączony wraz z silnikiem w aucie wydaje się doskonałym sposobem na ułatwienie odchodzenia zmarzliny od szyb. Niestety takie praktyki kierowców mogą być ukarane nawet 2 mandatami.

Pierwszy z nich w wysokości od 50 do 100 zł. skrobiący szyby w taki sposób otrzymać może za pozostawienie pracującego silnika i oddalenie się od pojazdu. Zastanawiacie się pewnie, dlaczego? Otóż pamiętajmy, że zgodnie z przepisami drogowymi, prowadzący auto winien mieć całkowitą kontrolę nad nim w każdym momencie, a to jest zwyczajnie niemożliwe, gdy chodzi wokół auta ze skrobaczką do szyb.

Kolejne wezwanie do zapłaty grozi kierowcy za postój z włączonym silnikiem dłużej niż 1 minutę na terenie zabudowanym. Przypomnijmy, auto pozostawione w ten sposób emituje nadmierną ilość spalin i stwarza uciążliwy hałas. Za tego typu przewinienie zapłacimy nawet 300 zł.

Jak widać z powyższych opisów, skrobanie szyb przy włączonym silniku może skutkować 2 mandatami i koniecznością zapłacenia nawet 400 zł kary. Wypróbujcie zatem bezpieczniejsze rozwiązania, które równie skutecznie zaradzą zamarzniętym szybom w Waszym samochodzie.

#1 Odmrażacz w płynie lepszy niż skrobaczka

© swiftbatteryspecialist.sg

Grubo skutych lodem szyb lepiej nie szorować "na siłę" skrobaczką, ale zaopatrzyć się w odpowiedni, łatwy w użyciu płynny odmrażacz. Jeśli samochodowa skrobaczka nie zadziała, nie testujmy na szybach swojego auta różnego rodzaju zastępczych przedmiotów skrobiących – np. płyt CD, kart plastikowych itp. Takie "wynalazki" wprawdzie usuwają lód z zamarzniętych szyb, ale skutkują ich zarysowaniami i po jakimś czasie szyby w naszym samochodzie będą się nadawały tylko i wyłącznie do wymiany.

#2 Wycieraczki, ale dopiero po rozprowadzeniu odmrażacza

© tipy.interia.pl

Użycie wycieraczek może być w takiej sytuacji pomocne, ale tylko jeśli wcześniej skute lodem szyby potraktujemy odmrażaczem bezpiecznym dla uszczelek, lakieru, szyb czy elementów plastikowych. Po spryskaniu szyby odmrażaczem, upewnij się, że płyn został równomiernie rozprowadzony, a dopiero potem użyj wycieraczek.

#3 Mikstury "hand made" zamiast odmrażacza

© picturesboss.com

Do czystej butelki nalej 70% alkohol izopropylowy i dodaj do niego kilka kropli płynu do naczyń. Potem zakręć butelkę i całość dobrze wymieszaj. Gotową miksturę możesz wykorzystać potem do odszraniania samochodu.

Zamiast płynu do naczyń możesz też przygotować mieszaninę alkoholu z wodą, w proporcjach 2:1. Alkohol rozrzedzony wodą będzie działał zapobiegawczo chroniąc szyby przed oblodzeniem.

Innym znanym domowym specyfikiem na zaszronione szyby jest przygotowanie mieszaniny octu z wodą w proporcji 3:1. Stosując taką mieszankę działajmy ostrożnie, pamiętając, że nadmiar octu może uszkodzić powierzchnie malowane czy chrom auta.

#4 Zabezpieczenie szyb matą, ręcznikiem, czy kartonem

© skapiec.pl

Jeśli nie lubisz tracić nerwów i czasu na likwidowanie szronu z szyb auta, staraj się zapobiec jego osadzaniu się. Zasłoń powierzchnię szyb specjalną matą, ewentualnie ręcznikiem, albo nawet kawałkiem kartonu.

Jak Wy radzicie sobie z oszronionymi szybami w aucie?

Korzystacie z któregoś z wymienionych sposobów, czy macie może swój własny patent?