Zamontowali zewnętrzne balkony do bloku z "wielkiej płyty". Teraz budynek jest nie do poznania!

Zamontowali zewnętrzne balkony do bloku z "wielkiej płyty". Teraz budynek jest nie do poznania!

Kojarzycie bloki z tzw. "wielkiej płyty"? Zapewne tak, bo wpisują się w krajobraz wielu polskich miast. W ostatnim czasie podejmuje się prace modernizacyjne tego typu blokowisk, charakterystycznych dla architektury z lat 60. i 80. ubiegłego wieku.

Kamila Mrozek
11.03.2019, 17:40

Czy malowanie ich na krzykliwe, kontrastujące ze sobą kolory, albo wprost przeciwnie - pastelowe barwy a’la "sprane majtki" to na pewno dobry pomysł? W naszym kraju od lat toczą się dyskusje, co zrobić z paskudnymi blokami z wielkiej płyty. Okazuje się, że można odnowić je w bardzo ciekawy i funkcjonalny sposób.

Jeszcze jakiś czas temu mówiło się, że bloki wykonane z łączonych prefabrykowanych płyt wyglądają szpetnie, a co więcej mogą stanowić zagrożenie dla ich mieszkańców. Drugą część tej tezy ostatecznie podważono, ale wciąż trwają debaty, co zrobić, by zmodernizować wielkomiejskie blokowiska, by nadać im nowy design, a przede wszystkim funkcjonalność typową dla współczesnego budownictwa. Zobaczcie naszą galerię i przekonajcie się, jakie cuda można zrobić z takimi blokami, jakie znamy ze swoich osiedli!

Oto przykład typowej modernizacji bloku z wielkiej płyty, jaką możemy zaobserwować na polskich osiedlach. Zwie się ją w skrócie "pastelozą" od określenia, którego użył Filip Springer w zbiorze reportaży o największych grzechach w polskiej wspólnej przestrzeni "Wanna z kolumnadą".

Moda na "pastelozę", czyli malowanie bloków w pastelowe, dość infantylne, rozmydlone kolory przyszła do Polski razem z masowymi termomodernizacjami budynków za pomocą styropianu. Czy chcielibyście mieszkać w bloku przypominającym barwami landynkę albo spraną bieliznę?

Oczywiście nie wszystkie bloki w Polsce są pomalowane w pastelowe kolory. W Łodzi można na przykład "podziwiać" od lat kontynuowaną tradycję malowania bloku w rybki akwariowe, albo w piramidy egipskie...Jak widać wygląda to średnio estetycznie.

Czasem termomodernizacje polskich blokowisk łączą się także z bardziej odważnymi pomysłami na przemalowanie. Te kontrastujące ze sobą paski bloku w Skierniewicach aż kłują mieszkańców w oczy...

Czy nie ma innych sposobów na odnowienie takich wielkich bloków? Zmodernizowane ostatnio trzy bloki z pięknymi tarasami we francuskim Bordeaux są doskonałym przykładem na to, że modernizacje można robić "z głową", całkiem inaczej niż w większości polskich miast.

Modernizacja trzech bloków Bordeaux jako pilotaż programu modernizacyjnego znalazła się w finale prestiżowego konkursu architektonicznego EU Mies Award 2019. Za projekt odpowiada zespół architektów z Lacaton & Vassal architectes, Frédéric Druot Architecture oraz Christophe Hutin Architecture.

Na Instagramie pojawił się ostatnio wpis nawiązujący do modernizacji blokowiska w Bordeaux: "A może by tak w Polsce? (...) Czy podobają się wam tarasy, które zostały do nich dobudowane? Czy w ogóle możliwa jest w naszym kraju tego typu modernizacja?"

Na czym polegał projekt modernizacji widocznych na zdjęciu francuskich bloków, które bardzo przypominają te znane z polskich osiedli?

© miesarch.com

Podstawowym założeniem architektów było zwiększenie komfortu mieszkańców poprzez lepsze nasłonecznienie mieszkań oraz zwiększenie ich metrażu. Na zdjęciach z lewej strony widać blok przed modernizacją. Fotki po prawej wskazują, jak jasne i przestronne stały się mieszkania dzięki wzbogaceniu ich o piękne tarasy.

© miesarch.com

Poza przemalowaniem bloków na naturalne kolory kamienia, budynki zaopatrzono w prefabrykowane moduły, które przypominają przeszklony balkon, znajdujący się na całej długości bloku.

© miesarch.com

Takie tarasy jak ten na zdjęciu połączono z salonem w każdym z mieszkań. Prawda, że wygląda przepięknie?

© lacatonvassal.com

Dzięki technologii przeszklonych modułów bloki stały się jasne, przyjazne, bardziej przestronne, nowoczesne. Co więcej podczas remontu mieszkańcy nie musieli wynosić się ze swoich mieszkań. Dzięki prefabrykatom udało się zminimalizować niedogodności związane z remontem. To się nazywa naprawdę świetny projekt!!!

© lacatonvassal.com

W 2015 r. Komisja Europejska ogłosiła zwycięzcę prestiżowej nagrody architektonicznej - EU Prize for Contemporary Architecture - Mies van der Rohe Award. Laur zwycięstwa przypadł w udziale Filharmonii w Szczecinie. Jak widać w Polsce też można tworzyć budynki na wielką skalę...

Tak wygląda jeden z trzech bloków w Bordeaux przed i po modernizacji.

© lacatonvassal.com

Która wersja bardziej Wam się podoba - a'la "polska pasteloza", czy a'la ''szklany dom" z tarasami?

Czy polskie osiedla z blokami z "wielkiej płyty" powinny przejść podobną przemianę?