Nowy sposób na znalezienie męża. Msze święte dla singli!

Nowy sposób na znalezienie męża. Msze święte dla singli!

Dawniej o osobach żyjących w pojedynkę mówiło się, że to "stary kawaler", albo "stara panna". Dziś stosuje się mniej pejoratywne określenie "singiel". Niezmiennie wielu ludzi boryka się z samotnością i otwarcie mówi o tym, że szuka prawdziwej miłości.

Kamila Mrozek
30.11.2019, 10:46

Co zrobić, kiedy zawodzą poszukiwania na portalach randkowych albo Tinderze? Powraca moda na msze święte dla singli. To tam coraz więcej samotnych ludzi spotyka swoją wymarzoną "drugą połówkę".

Podobno inicjatywa organizowania mszy świętych i spotkań integracyjnych dla singli w Polsce narodziła się w 2009 roku, w jednej z warszawskich parafii. Dziś w internecie można znaleźć mnóstwo grup społecznościowych i wydarzeń na Facebooku promujących takie formy szukania miłości, jak ta pokazana poniżej.

Wielu samotnych Polaków mówi o sobie, że są singlami z wyboru, ale nie brakuje też takich, którzy mają określoną filozofię życiową i liczą się dla nich chrześcijańskie wartości, dlatego trudno im znaleźć partnera o podobnych przekonaniach. Z pomocą takim ludziom przychodzą np. ojcowie jezuici z Łodzi.

© facebook.com/JezuiciLodz

W jednym z wywiadów o. Jacek Granatowski SJ, duszpasterz akademicki i młodzieżowy z parafii Najświętszego Imienia Jezus w Łodzi tak skomentował nieśmiałość wielu wiernych:

Boją się, ale to dopiero początki. Zresztą nie chcemy bawić się w swatkę. Najważniejsze, by wierni nauczyli się patrzeć na siebie jak na kogoś wartościowego. Niestety bywa to trudne - mówi o. Granatowski. Ale chyba nie jest to niemożliwe - dowodem kilkanaście szczęśliwych par i osób, które dzięki tym spotkaniom znów mogą się poczuć dla kogoś ważne. Efektem takich mszy świętych i spotkań nie ma być to, że zaraz wszyscy zaczną brać śluby. Efektem ma być zrozumienie siebie, a to jest droga do tego żeby dobrze ułożyć swoje życie.

Na mszę świętą dla singli można wybrać się nie tylko w Warszawie, czy Łodzi, ale również w Krakowie.

W wielu polskich parafiach takie wydarzenia odbywają się cyklicznie i są promowane za pośrednictwem Facebooka.

Zastanawiacie się, jak wygląda taka msza święta dla singli? W internecie można znaleźć także transmisje z takich przedsięwzięć dla samotnych i przekonać się, czy taka forma szukania partnera nam odpowiada ;)

Posty na Facebooku z parafii takich jak ta poniżej w Piotrkowie Trybunalskim pokazują, że tego typu inicjatywy jak msze dla singli cieszą się dużym zainteresowaniem wiernych.

© facebook.com/1888333838105513/photos/a.1926571487615081/2222618041343756/?type=3&theater

Uczestnictwo we mszy świętej o dobrego męża lub żonę to nie tylko okazja do modlitwy w określonej intencji. Można spotkać się z ludźmi o podobnych wartościach, tych samych problemach, a podczas spotkań integracyjnych nawet poznać swojego przyszłego partnera :)

© facebook.com/Msza-święta-w-intencji-dobrego-męża-żony-1888333838105513/

Często msze dla singli to tylko wstęp do spotkań integracyjnych na terenie kościoła. Czasem po mszach odbywają się też specjalne zajęcia z udziałem psychologa, który doradza w relacjach damsko-męskich.

© facebook.com/Msze-Święte-o-dobrego-mężażonę-116915685658889/

Mówi się, "na wojnie i w miłości wszystkie chwyty są dozwolone". Kiedy zawodzą poszukiwania nowych, interesujących osób za pomocą internetu i smartfona, może warto wybrać się dla mszę dla singli? Do udziału w tego rodzaju liturgiach zachęcają księża z parafii w dużych miastach i mniejszych miejscowościach.

Z raportu CBOS z marca 2013 wynika, że w ostatnich pięciu latach aż 85% Polaków nie wyobraża sobie spełnienia się w życiu bez posiadania partnera lub małżonka. Czy msze święte dla singli przebiją Tindera? Wiecie, że na jednej takiej mszy może być nawet 250 osób?

© facebook.com/events/574101413415883/

"Podczas kolędy dokonałem odkrycia" – mówi ks. Rafał z parafii w Stargardzie. "Bardzo wielu młodych ludzi, mających po dwadzieścia parę, czy trzydzieści parę lat, jest samotnych. Trzeba wprowadzić w naszym kościele msze święte dla singli. Po niej będziemy szli na ciasteczko i tam dobierać się w pary".

Kiedy byłam nastolatką, zdarzało się, że w kościele wpadł mi w oko jakiś przystojniak, ale nie było jak zagadać, bo przecież do kościoła chodzi się pomodlić. Gdyby w moim mieście były takie msze, na pewno bym spróbowała - mówi Ania z Torunia.

Co sądzicie o powracającej modzie na msze święte dla singli?