Maanam rusza w trasę koncertową z nową wokalistką. Poznajcie następczynię Kory!

Maanam rusza w trasę koncertową z nową wokalistką. Poznajcie następczynię Kory!

Powstały w 1975 r. rockowy zespół Maanam to bez wątpienia jeden z najwybitniejszych polskich zespołów. 28 lipca 2018 r. po długiej walce z chorobą nowotworową odeszła legendarna wokalistka Maanamu - Olga Jackowska, zwana Korą. Okazuje się jednak, że w najbliższym czasie usłyszymy przeboje Maanamu w nowej odsłonie...

Kamila Mrozek
7.02.2019, 00:51

Na początku tego roku doszło do historycznego pojednania muzyków Maanamu z mężem Kory, czyli Kamilem Sipowiczem. Na fanów zespołu czeka jeszcze jedna niespodzianka - muzycy wybrali nową wokalistkę. Z kim ruszą w trasę koncertową poświęconą pamięci charyzmatycznej Kory?

Fani Maanamu na pewno pamiętają, że zespół wiele razy przechodził reorganizację i zmiany w składzie, co bez wątpienia wpływało na kształt ich muzyki.

Odejście z zespołu dwóch gitarzystów w 2003 r., a niedługo potem rozłam w relacjach Marka Jackowskiego z Korą to dopiero początek rewolucji w pierwotnym Maanamie...

© Facebook/Maanam

Po paru latach koncertowania z nowymi muzykami Marek Jackowski nie wyraził zgody aby zespół występujący z Korą nosił nazwę MAANAM.

© Facebook/Maanam

Co więcej Marek Jackowski muzykom z dawnego "złotego składu" Maanamu złożył propozycję współpracy tym razem z nową wokalistką Karoliną Leszko, którą sam wybrał na antenie programu "SZANSA NA SUKCES". Muzycy zaakceptowali pomysł Marka, ale jego niepodziewana śmierć 18 maja 2013 r. sprawiła, że plany się zmieniły...

© Facebook/Ex Maanam

Po kilkunastu miesiącach od śmierci Jackowskiego muzycy postanowili jednak kontynuować wolę Marka Jackowskiego i tak powstał zespół "ZŁOTY MAANAM".

© Facebook/Ex Maanam

Legendarna wokalistka Maanamu Kora (znana również z kariery solowej) od 2013 r. roku zmagała się z chorobą nowotworową. W lipcu zeszłego roku 67-letnia gwiazda muzyki rockowej zmarła w swoim domu w Bliżowie na Roztoczu. Czy jeszcze usłyszymy jej piosenki w wykonaniu jakiejś utalentowanej wokalistki?

© Facebook/Ex Maanam

17 stycznia br. doszło do pojednania muzyków Maanamu: gitarzysty Ryszarda Olesińskiego oraz perkusisty Pawła Markowskiego z Kamilem Sipowiczem - mężem Kory w sprawie funkcjonowania i używania nazwy zespołu. Dzień później podpisano porozumienie w tej sprawie. Kontynuacją "Złotego Maanamu" jest teraz "ex Maanam".

© Facebook/Ex Maanam

Na Facebooku zespołu Ex Maanam 30 stycznia pojawiła się informacja, że ruszyły przesłuchania kandydatek na nową wokalistkę zespołu.

© Facebook/Ex Maanam

4 lutego 2019 r. zespół zakomunikował na Facebooku, że odtąd piosenki Kory będzie wykonywała z nimi młoda aktorka - Karolina Gibki.

© Facebook/Ex Maanam

Powstały w roku 2014 r. zespół "Złoty Maanam" wzbudzał kontrowersje zarówno fanów pierwotnego składu grupy, jak i Kamila Sipowicza oraz samej Kory. 18 stycznia br. w Warszawie odsłonięto piękny mural poświęcony pamięci Kory. Jak widać w ceremonii uczestniczył też Kamil Sipowicz i Karolina Gibki.

© Facebook/Ex Maanam

ExMAANAM stworzyli gitarzysta Ryszard Olesiński i perkusista Paweł Markowski, basista Bogdan Wawrzynowicz oraz Krzysztof Zawadka. Teraz częścią zespołu będzie także 33-letnia absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych we Wrocławiu - Karolina Gibki. Ciekawe, co na taką wersję zespołu powiedziałaby Kora?

© Facebook/Ex Maanam

Zauroczyła nas swoją urodą, talentem, osobowością, ale przede wszystkim bijącą od niej pozytywną energią. Od dziś bierzemy się do pracy, by jak najszybciej spotykać się z Wami na koncertach. Planujemy też odkurzyć z naszej szuflady kompozycje, których trochę się nazbierało i zaskoczyć Was niebawem premierowymi utworami - zapowiadają muzycy i wyjaśniają, dlaczego właśnie Karolina została wybrana przez nich na nową wokalistkę.

Karolina Gibki dotąd występowała na scenie głównie w charakterze aktorki. Dziewczyna grała między innymi w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz w filmach i serialach jak np. "M jak miłość". Czy sprosta występom wokalnym z zespołem ExMAANAM?

© elle.pl

Karolina Gibki to pomysłodawczyni recitalu "Bądź taka nie bądź taka" z piosenkami Maanamu. Aktorka świetnie zna zarówno historię zespołu, jak i biografię samej Kory. Czy to wystarczy, by wcielić się w rolę jej następczyni i oszołomić publiczność na koncertach?

© Instagram/gibkarola

"Bądź taka, nie bądź taka" to spektakl muzyczny Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, na który złożyły się nowe aranżacje największych przebojów z repertuaru Kory i zespołu Maanam w wykonaniu Karoliny Gibki, która wcieliła się w rolę legendarnej wokalistki.

Czy Karolina Gibki marzy o tym, by stać się "Nową Korą"?

© Instagram/gibkarola

W mediach można znaleźć sformułowania, że wybrano właśnie "Nową Korę". Na szczęście sama Karolina Gibki z pokorą i dystansem podchodzi do tego określenia. Wydaje się, że dziewczyna ma pomysł na siebie, a zwycięstwo w konkursie na wokalistkę zespołu Kory potraktuje jako twórcze wyzwanie:

Cały materiał Manaamu potraktuję jako pole do poszukiwań, dodam jak najwięcej siebie i własnej wrażliwości oraz talentu. (...) Kora była jedna, niepowtarzalna i nikt z fanów nie chciałby oglądać nowej wokalistki starającej się odtworzyć jej styl.

Jaki głos ma nowa wokalistka ExMAANAMu? Oto demo z małą próbką jej możliwości głosowych i aktorskich.

Na Instagramie Karoliny można zobaczyć ciekawe fotki z jej różnych scenicznych wcieleń.

© Instagram/gibkarola

Ciekawe, czy występując z nowym zespołem Karolina będzie stawiała na wizerunek sceniczny zbliżony do ekcentrycznej Kory?

© Instagram/gibkarola

Na pewno zdolności aktorskie i świetna znajomość biografii Olgi Jackowskiej będą pomagały Karolinie w pełnieniu nowych obowiązków.

© Instagram/gibkarola

"Jestem pełna nadziei, że fani Maanamu ucieszą się, słysząc swoje ulubione piosenki na żywo. To duże przeżycie, a zespół ma tyle przebojów, że jest czym wypełnić czas na koncercie. Muzyka w tym wszystkim jest najważniejsza"- tak komentuje Karolina ostatnie decyzje w sprawie wyboru jej na nową wokalistkę ExMAANAMu.

© Instagram/gibkarola

Co jest, według Karoliny, ponadczasowego w piosenkach Maanamu? "To są po pierwsze świetne kompozycje Marka Jackowskiego, który napisał je tak, że są tak świeże jakby były napisane wczoraj, a po drugie świetne teksty. Myślę, że dobra muzyka się po prostu nie starzeje" - z pasją odpowiada "następczyni" Kory.

Co sądzicie o decyzji muzyków z zespołu Kory i ich nowej wokalistce? Wybieracie się na ich koncerty?