Wpadka na forum o robotyce. Najnowocześniejszy robot świata okazał się być… człowiekiem w przebraniu!

Wpadka na forum o robotyce. Najnowocześniejszy robot świata okazał się być… człowiekiem w przebraniu!

Podczas odbywającego się w Rosji forum poświęconego robotyce, szerokiej publiczności została zaprezentowana jedna z najnowocześniejszych maszyn świata – robot Borys. Po pewnym czasie okazało się jednak, że w środku siedział człowiek!

Mateusz Ochocki
18.12.2018, 22:54

Robot Borys to jeden z robotów zaprezentowanych na tegorocznym forum poświęconym robotyce „ProjeKTOrija", które odbywają się pod patronatem Władimira Putina. Maszyna szybko stała się obiektem zachwytu rosyjskich mediów, ze względu na robiącą wrażenie zaawansowaną technologię, jaką charakteryzował się robot.

Robot Borys został zaprezentowany podczas targów "ProjeKTOrija".

Borysowi poświęcono czas w reportażu „Wiesti”, emitowanym w głównym kanale informacyjnym Rossija24. W materiale dziennikarze z zachwytem przedstawili umiejętności robota. A było się czym ekscytować, bowiem umiejętności maszyny były imponujące.

Podczas prezentacji Borys bezproblemowo poruszał się po scenie, tańcząc do rosyjskiej muzyki. Ponadto, potrafił porozmawiać z prowadzącym, chwaląc się swoimi marzeniami o komponowaniu muzyki!

Mimo że nauczył się tańczyć kilkanaście minut temu, już radzi sobie lepiej niż niejeden tancerz – mówi dziennikarz podczas telewizyjnej relacji.

Podczas prezentacji robot pokazał niesamowite umiejętności.

Również internauci mocno zainteresowali się robotem. Będąc pod wrażeniem jego umiejętności, postanowili poszukać więcej informacji na jego temat, a Borys zaczął budzić podejrzenia.

Część z internautów zauważała, że robot nie posiada wielu niezbędnych komponentów, takich jak np. zewnętrzne czujniki ruchu. Uwagę przykuły też zadziwiająca płynność ruchów w tańcu oraz wygląd bardzo mocno przypominający sylwetkę człowieka.

Szybko okazało się, że kłamstwo ma krótkie nogi, ponieważ niesamowicie zaawansowany robot był tylko człowiekiem w przebraniu!

Ponadto, reportaż telewizji Rossija24, który wychwalał możliwości maszyny okazał się być wpadką. Cała sprawa wyszła na jaw przez widoczny kawałek szyi człowieka, przebijający się przez strój robota.

Wszystko wyszło na jaw za sprawą widocznego kawałka szyi człowieka.

Przebranie przygotowała firma Show Robot za ponad 3 tysiące dolarów (około 14 250zł).Kostium nazywa się „Robot Alosza” i jest wyposażony w mikrofon oraz wyświetlacz. Strój może być kupiony za podobną kwotę przez każdą osobę, która się na niego zdecyduje.

O ile kostium wygląda naprawdę świetnie i wykonany jest z dbałością o szczegóły, to jednak nie jest wstanie zastąpić maszyny. Można więc powiedzieć, że każdy z nas może być robotem!

Robot został przygotowany przez firmę Show Robot.

Rosyjskie media nabrały się na strój, przygotowany przez firmę Show Robots.

Kilka dni przed konferencją media obiegło zdjęcie aktora, który zakłada kostium robota. Zostało opublikowane przez agencję MBKh, należącą do opozycjonisty Michaiła Chodorkowskiego, który znany jest z krytyki Władimira Putina.

Zdjęcie zostało udostępnione przez agencję Michaiła Chodorkowskiego.

Po tym jak sprawa ujrzała światło dzienne, materiał przygotowany przez dziennikarzy kanału Rossija24 został usunięty. Niemniej jednak, po pewnym czasie nagranie ponownie pojawiło się w internecie.

Pomimo tego, że internauci i niezależne media publikowały u siebie zdjęcia mężczyzny w plastikowym kostiumie, to materiały zaczęły znikać z portali kontrolowanych przez rząd.

Po wpadce materiał został usunięty z kanału na YouTube.

Po całej aferze organizator forum opublikował na swojej stronie internetowej oświadczenie, w którym można przeczytać, że całe oszustwo nie było zamierzone. Wszystkie konsekwencje zostały zrzucone na osoby, które przygotowały materiał opublikowany na antenie Rossija24.

Tak prezentował się na forum rosyjski cud techniki - robot Borys.