Najrzadziej nadawane imiona dziewczynek i chłopców w 2018 roku.

Najrzadziej nadawane imiona dziewczynek i chłopców w 2018 roku.

Jak nazwać nazwać upragnione dziecko, które już niebawem przyjdzie na świat w naszej rodzinie? Przed takim pytaniem staje ogromna większość par, która oczekuje swoich pociech. Z początku wybór odpowiedniego imienia dla maluszka wydaje się być niezłą zabawą, z czasem może być coraz gorzej - gdy propozycje przyszłej mamy nijak się mają do wyobrażeń taty, albo gdy ktoś z rodziny sugeruje, jakie imię będzie odpowiednie dla naszego potomka. Zastanawialiście się może, jakie imiona wśród noworodków są najbardziej popularne, a jakie wręcz unikatowe?

Kamila Mrozek
12.05.2019, 19:34

Za sprawą zmiany przepisów obecnie rodzice mogą nadawać swoim pociechom także imiona obcojęzyczne, albo takie, które stanowią wariacje na temat znanych imion (chodzi o ich nietypową pisownię lub np. użycie zdrobnienia jako imienia w formie podstawowej, zapisywanej w akcie urodzenia dziecka).

Znamy wyniki statystyki, jaką przeprowadziło w ostatnim czasie Ministerstwo Cyfryzacji w zakresie najpopularniejszych imion w 2018 roku. Z danych GUS opublikowanych 31 stycznia wynika br., że w 2018 roku urodziło się 388 tys. dzieci. Wiele z nich nosi imiona znane już naszym przodkom, które ostatnio wróciły do łask, ale można natrafić również na imiona osobliwe, które mogą wzbudzać spore kontrowersje. Jesteście gotowi, by poznać bardziej szczegółowe wyniki tej "imiennej" statystyki?

W świetle statystyki przeprowadzonej przez Ministerstwo Cyfryzacji za imiona najbardziej popularne uważa się takie, które nadano 8866 razy w skali kraju (dziewczynki) i 9329 razy (chłopcy). W grupie wielu oryginalnych, najrzadziej nadawanych imion znajdują się te nadane zarówno dziewczynkom, jak i chłopcom 2 razy.

Ze względu na wprowadzone niedawno RODO (rozporządzenie o ochronie danych osobowych), na liście imion nadawanych dzieciom w 2018 roku nie znajdziemy tych unikatowych, które nadawano tylko jeden raz na całą Polskę.

Statystyki pokazują, że w ubiegłym roku najbardziej popularne były imiona tradycyjne, a w grupie tych najrzadziej nadawanych dzieciom pojawiały się imiona obcojęzyczne, z nietypową pisownią, lub takie, wyglądające niczym zdrobnienia.

Polacy w 2018 r. najchętniej nazywali swoje córki: Zuzanna (imię powtarzające się 8866 razy), Julia (8468) lub Maja (8033).

Ale warto wiedzieć, że także poniższe imiona cieszyły się dużą popularnością: Zofia- 7928Hanna - 7723 Lena- 7650Alicja - 5759 Maria - 5442Amelia - 5310 *Oliwia. – 5058

A jakie imiona zostały wymienione w owej statystyce tylko dwa razy w skali całego kraju? Znajdziemy tu imiona znane, choćby ze słyszenia np. Żaklina, Dana, Eleni lub oryginalnie zapisane np. Camila, Carola, Emiliia, Gabryjela, Lenna. Uwagę zwracają imiona o brzmieniu i pochodzeniu zagranicznym: Aimee, Amarachi, Gia Han, Liubov, Melek, Vira. Naszym zdaniem do najdziwniejszych imion wśród tych nadawanych najrzadziej dziewczynkom w zeszłym roku należą: Tue Nhi, Sumaya, Solomija, Nare, Miglena, Iwa.

Jeśli chodzi o imiona najczęściej nadawane w zeszłym roku chłopcom, to widać, że "królują" tu te tradycyjne, którzy nosili już nasi przodkowie, choć i tutaj możemy natrafić na sporo oryginalnych perełek.

Oto ranking najczęściej nadawanych w zeszłym roku imion dla chłopców: Antoni - 9329Jakub - 8908 Jan - 8457Szymon - 8234 Aleksander - 7324Franciszek 7094 Filip- 6407Mikołaj - 6008 Wojciech- 5862Kacper - 5437 *Adam– 5168

A jakie imiona występują na tej statystycznej liście najrzadziej? Tutaj widać, że kreatywność rodziców jest ogromna. Mamy imiona kojarzące się z postaciami z filmów (Charlie, Conan), stanowiące nawiązanie np. do znanych postaci historycznych lub gwiazd sportu (Davinci, Juda, Julius, Octavian, Cristiano, Einar, Ronald).

Wśród najrzadziej nadawanych w imion w zeszłym roku sporo jest także takich, które znamy, ale jako popularne zdrobnienia (np. Zbyszek, Witek, Tomek, Maciek, Kostek, Czarek).

O czym trzeba pamiętać wybierając imię na dziecka? To "dar" dla niego na całe życie, nie powinno być więc wulagarne, dwuznaczne, ani ośmieszające.

Językoznawcy i psychologowie mają dla przyszłych rodziców kilka wskazówek odnośnie nadawania imion dzieciom, zgodnie z którymi:

  1. Nie powinny być obcobrzmiące, zwłaszcza, gdy dziecko ma polskie nazwisko (np. dziwnie brzmi Esmeralda Łoś)
  2. Imię powinno być dostosowane do nazwiska, unikajmy powtórzeń w stylu Wanda Wandecka
  3. Warto zastanowić się kilka razy nim nada się dziecku bardzo popularne (np. Anna) lub bardzo unikatowe imię (np. Suleiman)
  4. Najlepiej wybierać imiona, które łatwo jest zdrobnić
  5. Nie ulegajmy presji rodziny, to my mamy prawo sami wybrać imię dla naszego dziecka.

Czy Wy też macie jakieś swoje wskazówki odnośnie nadawania dzieciom imion? Nam najbardziej przypomina się zasada, że trzeba unikać imion, do których pasują "częstochowskie" rymy i dwuznaczne rymowanki jak na tym filmiku...

Jakie imiona najlepiej pasują do dziecka Waszym zdaniem?

Czy Wy, lub ktoś w Waszej rodzinie ma jakieś szczególnie rzadko nadawane imię?