100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Opublikowano nieznane wcześniej, prywatne zdjęcia Jana Pawła II

100. rocznica urodzin Karola Wojtyły. Opublikowano nieznane wcześniej, prywatne zdjęcia Jana Pawła II

Z okazji 100. urodzin Karola Wojtyły Centrum Myśli Jana Pawła II udostępniło niepublikowane wcześniej archiwalne fotografie z życia i pontyfikatu polskiego papieża.

Jan Paweł II był niezwykłym człowiekiem, a jego śmierć wstrząsnęła milionami wierzących i niewierzących na całym świecie. Jako papież starał się jak najlepiej wypełniać obowiązki głowy kościoła i sprostać oczekiwaniom chrześcijan.

Niestety, Jan Paweł II pozostaje już tylko w naszych wspomnieniach. Na szczęście zachowało się bardzo dużo zdjęć i nagrań wideo z papieżem Polakiem, jednak część z materiałów nigdy nie była publikowana.

Najnowsze zasoby prywatnych zdjęć Karola Wojtyły zostały udostępnione w jego 100. rocznicą urodzin, przypadającą 18 maja na specjalnej stronie internetowej jp2online.pl.

Materiały były wcześniej niedostępne

„Jeszcze do niedawna, 15 lat po śmierci papieża Jana Pawła II, materiały archiwalne dotyczące jego życia i posługi były rozproszone, często niedostępne i nie można z nich było swobodnie korzystać. Dlatego Centrum Myśli Jana Pawła II podjęło się zadania zlokalizowania, opracowania merytorycznego i technicznego zbiorów związanych z Karolem Wojtyłą, by udostępnić je internautom” – informuje Centrum Myśli Jana Pawła II.

#1

© Centrum Myśli Jana Pawła II

#2

© Centrum Myśli Jana Pawła II

#3

© Centrum Myśli Jana Pawła II

#4

© Centrum Myśli Jana Pawła II

#5

© Centrum Myśli Jana Pawła II

Dyplom magisterski Karola Wojtyły

W związku z setną rocznicą urodzin Karola Wojtyły Uniwersytet Jagielloński opublikował na Facebooku zdjęcie dyplomu magisterskiego z 1948 r. Oceny na świadectwie są zaskakujące.

Jak widać na dokumencie opublikowanym na stronie UJ, Karol Wojtyła miał świetne oceny. Na 10 z nich tylko dwie były bardzo dobre, a pozostałe celujące.

Bonus – babcia Dody na zdjęciu z Papieżem

100. rocznicę urodzin Jana Pawła II postanowiła uczcić również Doda (Dorota Rabczewska). Z tej okazji udostępniła na instagramowym koncie archiwalne zdjęcie babci, która wraz z innymi kobietami kłania się przed papieżem. „W dniu dzisiejszym obchodzimy 100 rocznicę urodzin Karola Józefa Wojtyły – św. Jana Pawła II. Z tej okazji fotografia mojej śp. babci, po której ewidentnie odziedziczyłam umiejętność pozowania do zdjęć. Nawet jeżeli obok przychodzi święty pełne skupienie na obiektywie” – napisała wokalistka.

Babcia Dody, Pelagia, zmarła 20 czerwca 2108 roku. Piosenkarka była bardzo z nią związana. Często pokazywała ich wspólne zdjęcia. Wokalistka uchodzi za bardzo rodzinną osobę, która ceni tradycyjne wartości. Wielokrotnie podkreślała swoją wielką miłość do rodziców i babci.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Choć lata mijają nieubłaganie, wielu wciąż nie może pogodzić się ze śmiercią papieża. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem. Za jego słowami podążali zarówno ludzie starsi, jak i młodzież.