Niezwykły owoc, który smakuje jak lody waniliowe. Wyhodujesz go w swoim ogrodzie.

Niezwykły owoc, który smakuje jak lody waniliowe. Wyhodujesz go w swoim ogrodzie.

Ręka do góry, kto z Was lubi lody waniliowe? Pewnie większość z naszych Czytelników odpowie twierdząco na to pytanie, dlatego mamy dla Was dobrą wiadomość.

Okazuje się, że istnieją wyjątkowe owoce, które mogą stanowić doskonałą bazę do wykonania prostych lodów o smaku prawdziwej wanilii. Cieknie Wam ślinka na myśl o takich słodkich specjałach? To koniecznie dowiedzcie się więcej o niezwykłych niebieskich bananach, które... smakują jak pyszne i kremowe lody.

Kamila Mrozek
8.05.2019, 10:37

W środku wyglądają prawie jak zwykłe żółte banany, ale ich niebieska skórka jest zapowiedzią oryginalnego, wręcz niebiańskiego smaku. Blue Java Ice Cream Banana to wyjątkowe banany pochodzące z Azji Południowo-Wschodniej i Hawajów. Mają pastelowo niebieski kolor skórki i niepowtarzalny smak lodów waniliowych. Zobaczcie jak, wyglądają te cudowne owoce, jak się je uprawia i jakie smakowite dania można z nich wyczarować!

Niebieskie lody o smaku wanilii nie są wynikiem żadnych modyfikacji genetycznych. To wyjątkowy wytwór natury, którym zachwyca się mnóstwo osób - głównie mieszkających w Azji, na Hawajach i w USA. Banany Blue Java to doskonały zamiennik tradycyjnych, kalorycznych lodów, zresztą mają podobno właściwości prozdrowotne.

© theopenmind.com

Lodowe banany charakteryzują się niebieskim odcieniem skórki, który utrzymuje się przez cały okres ich dojrzewania. Gdy owoc staje się gotowy do zjedzenia, jest bladożółty a jego skórka robi się miękka. Miąższ niebieskich bananów jest bardzo słodki i delikatny. Można jeść je na surowo lub poddawać obróbce termicznej.

Błękitne banany są dostępne głównie w Azji, Australii i na Hawajach. Ale warto wiedzieć, że te smaczne owoce można wyhodować również w krajach o bardziej zimnym klimacie. Ta odmiana wytrzymuje temperaturę do -7 stopni Celsjusza i jest bardziej odporna na warunki atmosferyczne niż inne gatunki dostępne w sklepach.

Niebieskie banany pomagają w trawieniu, poprawiają nastrój, a także wyrównują poziom cukru we krwi. Zawierają dużo witaminy B6 i C oraz wartościowy potas, magnez, miedź, mangan i białko. Jak widać to naprawdę zdrowe owoce!

Niebieskie banany rosną bardzo szybko, gdyby zasadzić je dzisiaj, już po 9 miesiącach możnaby delektować się smakiem owoców z własnego drzewa.

Banany Blue Java zwane lodowymi mają srebrozielone liście i przepiękne owoce. Drzewo tego gatunku bananów dorasta nawet do 5 metrów. W USA bez większych trudów można zakupić sobie 13 centymetrowe sadzonki niebieskich bananowców.

Roślina uprawiana jest także w Ameryce Środkowej i na Florydzie. Wiele osób hoduje te piękne i smaczne owoce we własnym ogrodzie. Chcielibyście skosztować smaku tych wyjątkowych owoców?

W Polsce owoce niebieskich bananów są praktycznie nieosiągalne w sklepach. Może skusicie się na eksperymanty z własną uprawą i zamówicie ich sadzonki lub nasiona online?

Można je nabyć na stronie zakupowej Amazon lub ebay. Są raczej drogie, ale...Taka ozdoba ogrodu na pewno zrobi ogromne wrażenie na Waszych gościach a smak niebieskich bananów na długo pozostanie w ich pamięci.

Jeśli jesteście zainteresowani uprawą własnych bananowców odmiany Blue Java Ice Cream obejrzyjcie sobie filmiki udostępniane przez zagranicznych hodowców. Podobno z jednego drzewka można rok po roku zebrać mnóstwo pysznych waniliowych bananów.

Najprostszym przepisem na smakołyk z tych bananów jest ich zblendowanie i zmrożenie - tak otrzymamy wspaniałe kremowe lody. Zdaniem szefów kuchni owoce można też wykorzystać do przygotowania koktajli, ciast; smażyć i podawać jako dodatek do ryby, zaś w liście bananowców zawijać egzotyczne farsze owocowo-mięsne z ryżem.

Tak wyglądają niebieskie bananowce w swej całej okazałości. Owoce z tego drzewa uważane są za niezwykły smakołyk w kuchni wietnamskiej i tajskiej. Czy kiedyś będzie można bez trudu skosztować ich także w Polsce?

Większość z nas zna smak tylko żółtych bananów, ale w naturze występują również zielone, fioletowe, niebieskie, brązowe. Warto wiedzieć, że to ponad 70 gatunków roślin, z których tylko część daje jadalne owoce. Mimo dużych rozmiarów banany należą do bylin, czyli tej samej grupy roślin, co truskawki czy poziomki.

Skusilibyście się na zjedzenie takiego niebieskiego banana?

Czy warto byłoby sprowadzać ich sadzonki do naszego kraju i rozpropagować uprawy niebieskiego przysmaku ?