Po 21 latach identyfikacji wiadomo, jak wyglądał dinozaur, którego dotąd nie znaliśmy!

Po 21 latach identyfikacji wiadomo, jak wyglądał dinozaur, którego dotąd nie znaliśmy!

Kojarzycie z książek o dinozaurach i filmu "Park Jurajski" ogromnego i okrutnego Tyrannozaurusa rexa? Paleontolodzy właśnie ustalili, że pewna skamielina znaleziona dawno temu w Nowym Meksyku to szczątki mniejszego krewnego T-Rexa, którego nazwano Suskityrannus hazelae. Odkrycia dokonał międzynarodowy zespół naukowców z amerykańskiego Instytutu Virginia Tech.

Kamila Mrozek
9.05.2019, 16:28

Co wiadomo o nowo odkrytym przodku T-Rexa? Dinozaur żył około 92 milionów lat temu, jest więc o ponad 20 milionów lat starszy od swego krewnego T-Rexa. Naukowcy podkreślają rangę swoich prac badawczych - Suskityrannus hazelae to jak dotąd jedyny odkryty członek rodziny wielkich tyranozaurów.

Pewna skamielina znaleziona przed laty przez długi okres czasu stanowiła nie lada wyzwanie dla grupy naukowców na czele z paleontologiem Sterlingiem J. Nesbittem. Dopiero niedawno zespół badawczy ogłosił, że szczątki odkryte w Nowym Meksyku, na dawnym terytorium Indian to unikatowe kości małego Suskityrannusa hazelae.

Kim jest ten młody chłopak pozujący z uśmiechem na tle wykopalisk archeologicznych? To wspomniany wcześniej Sterling J. Nesbitt, który jako 16-latek odnalazł ową skamielinę, dziś zindentyfikowaną jako szczątki przodka T-Rexa.

© livescience.com

Pochodzący ze stanu Arizona - Sterling J. Nesbitt od wielu lat specjalizuje się w badaniu wczesnych archozaurów. W jego okolicy znajdują się liczne tereny obfitujące w skamieniałości, więc Nesbitt już w młodym wieku zaczął oddawać się pasji badania szczątków wymarłych zwierząt.

© vimeo.com

W porównaniu ze szczątkami T-Rexa pozostałości po Suskityrannusie prezentują się bardzo mizernie, aż możnaby powątpiewać, czy oba dinozaury faktycznie były ze sobą blisko spokrewnione.

Dr Nesbitt powiedział w jednym z wywiadów udzielonych prasie, że odnalezione przez niego szczątki stanowią najlepszy przykład tego, jak rodzina skromnych dinozaurów przekształciła się w potężne tyrannorexy.

Przodek 9-tonowego T-Rexa był od niego nieporównywalnie mniejszy i znacznie lżejszy - przypuszcza się, że miał długość około 90 cm i wagę w granicach 20-40 kg. To gabaryty porównywalne z ciałem 10-letniego chłopca.

© livescience.com

Dlaczego paleontolodzy dopiero po 21-latach ustalili, że odnalezione przez Nesbitta skamieliny to szczątki Suskityrannusa?

© livescience.com

Fragmenty kości były tak malutkie, że początkowo trudno było wyobrazić, że mogą należeć do krewnego T-Rexa.

© livescience.com

Jak wyglądał przodek T-Rexa? Prawdopodobnie tak, jak na poniższym rysunku. Dinozaur miał charakterystyczny dla drapieżników kształt czaszki, mocne nogi, na których mógł się szybko przemieszczać.

© livescience.com

Cechy te były prawdopodobnie kluczowe dla także dla tyranozaurów, które miały tak małe przednie kończyny, że stały się uzależnione od tylnych łap i ogromnych, wypełnionych zębami szczęk, aby móc sprawnie funkcjonować w swoim środowisku.

© livescience.com

Oto rysunkowa interpretacja malutkiego tyranozaura, nazwanego przez naukowców Suskityrannus hazelae. W tle przedstwione zostały: mały rogaty dinozaur znany jako Zuniceratops i hadrosauromorph Jeyawati.

© livescience.com

Odkrycie "kuzyna" T-Rexa jest bez wątpienia bardzo ważnym, ale nie jedynym osiagnięciem naukowców z Instytutu w Wirginii. Nesbitt i zespół paleontologów odkryli w 2017 r. Skamieniałości Teleocratera Rhadinusa na wykopaliskach w Tanzanii.

Czytacie ciekawostki na temat świata dinozaurów? Macie jakieś swoje ulubione filmy o nich, oczywiście poza "Parkiem Jurajskim"?

Czy palentolodzy ujawnią jeszcze więcej szczegółów na temat odkrytego niedawno przodka T-Rexa?