Obraz warty 5.000.000 zł został zniszczony tuż po sprzedaży. Uczestnicy aukcji nie wiedzieli, co się dzieje.

Obraz warty 5.000.000 zł został zniszczony tuż po sprzedaży. Uczestnicy aukcji nie wiedzieli, co się dzieje.

Dzieła streetartowca Banksy’ego rzadko trafiają pod młotek, a jeśli już, to zwykle w towarzystwie PROWOKACJI. Nie inaczej było w miniony piątek, gdy anonimowy kupiec przez telefon zlicytował jego obraz ,,Dziewczynka z balonikiem”. Trudno powiedzieć, czy nabywca jest zadowolony z tej transakcji…Po zakończeniu licytacji płótno uległo pewnej przemianie… ,,Idzie, idzie, poszło”- tak całą sytuację skomentował ironicznie sam Banksy. Ile są warte PASKI płótna – pozostałości tamtego obrazu?

Kamila Mrozek
7.10.2018, 21:40

5 października br. w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s doszło do niecodziennego zdarzenia. Obraz został wylicytowany za prawie 5 mln zł, a zaraz potem uległ częściowej ,,autodestrukcji”. Jak to MOŻLIWE? Wraz z końcem licytacji uruchomił się alarm, zaś rama obrazu Banksy’ego zadziałała niczym niszczarka. Ku zaskoczeniu zgromadzonych w domu aukcyjnym dzieło zostało pocięte na RÓWNE PASKI! Za akcję odpowiedzialny jest zapewne sam autor.

,,Kilka lat temu potajemnie zbudowałem niszczarkę w ramie obrazu, na wypadek, gdyby kiedykolwiek wystawiono go na aukcję..." - na swoim Instagramie zdradził Banksy.

Charakterystyczna dziewczynka z czerwonym balonikiem po raz pierwszy pojawiła się na jednej ze ścian Great Eastern Street w dzielnicy Shoreditch we wschodnim Londynie. Od tamtego czasu projekt został zrealizowany przez Banksy’ego w kilku wersjach.

Na kontrowersyjną aukcję w londyńskim domu aukcyjnym Sotheby’s trafił pochodzący z 2006 r. tzw. stencil czyli stworzony za pomocą szablonu i farby w spreyu wizerunek dziewczynki z balonem w kształcie serca. Ta praca Banksy'ego wykonana na płótnie przytwierdzonym do deski była ostatnim z dzieł sprzedawanych podczas aukcji 5 października br.

Ta aukcja przejdzie do historii. Twórca ,,wyBanksował” czyli ,,zrobił w balona” całą publiczność aukcji.

Pracownicy domu aukcyjnego Sotheby’s oświadczyli, że nie mieli pojęcia ani o ukrytej w ramie obrazu niszczarce, ani o zamiarze autora licytowanego dzieła. Alex Branczik, przedstawiciel sztuki współczesnej w Sotheby po całym zdarzeniu stwierdził:

Właśnie zostaliśmy wyBanksowani. A potem dodał:

Mieliśmy okazję zobaczyć odrobinę geniuszu, jakim jest Banksy. Zastanawiamy się, co to oznacza w kontekście aukcji. Pocięcie obrazu jest teraz częścią tego dzieła sztuki. Nie doświadczyliśmy jeszcze sytuacji, by obraz został zniszczony w taki sposób, po tym, jak otrzymaliśmy go od artysty.

Warto wspomnieć, że eksperci wstępnie wycenili obraz na kwotę około 300 funtów. W oficjalnym piśmie do ,,Financial Times” Sotheby’s poinformował, że prowadził już wstępne rozmowy z nabywcą zniszczonego obrazu, ale nie wiadomo na razie, czy zwycięzca licytacji odzyska pieniądze.

Iluzoryczny artysta uliczny Banksy zaczynał podobno od malunków sprejem w pociągach. Dziś jest cenionym artystą, światową marką sam w sobie. Aż trudno uwierzyć, że dawny wandal potrafi tworzyć takie DZIEŁA!

Banksy czyli Robert Banks, lub Robin Gunningham, albo też według innych źródeł Robin Banksy to jeden z najbardziej tajemniczych i kontrowersyjnych artystów XXI wieku. Do dziś trwają spekulacje, kim tak naprawdę jest i jak się nazywa. Urodził się podobno w 1974 r. w Bristolu. Banksy znany jest przede wszystkim jako twórca graffiti, rzeźb i instalacji, choć zajmuje się również modyfikacjami znanych obrazów i autorskimi wlepkami. Charakterystyczne dla twórczości Banksy’ego jest korzystanie z szablonów zawierających humorystyczne grafiki i symbole, a czasem wręcz slogany. Przekaz dzieł artysty jest pacyfistyczny i antykapitalistyczny. Słynny twórca sztuki ulicznej za pomocą symbolicznych grafik oraz ironicznych haseł wyśmiewa konsumpcjonizm i korporacyjne życie mieszkańców naszej planety.

,,Dziewczynka z balonikiem" i inne prace z balonem w roli głównej to zdaniem ekspertów odwołanie do dziecięcych, niewinnych marzeń. Ich brutalne zderzenie z rzeczywistością ma symbolizować kojarzona z krwią czerwień oraz sznurek - znak, że balon powoli odlatuje...

Balonik w kształcie serca z czerwonymi elementami to jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli Banksy'ego. Zwykle towarzyszy mu hasło ,,Zawsze jest nadzieja". Artysta często łączy je z ponurą anonimowością współczesnych metropolii.

Dziewczynka z czerwonym balonikiem przyniosła Banksy'emu ogromny rozgłos i stała się modnym motywem na... tatuażach.

<a href=https://entertainmentmesh.com/there-is-always-hope-banksy-balloon-girl-tattoo/>Tatuaże z dziewczynką</a> podobno wciąż są w modzie. Jeden z nich nosi na ramieniu Justin Bieber. Czy przypomina piosenkarzowi o ulotności życia i zachęca do podążania za lekkimi, jak balon marzeniami?

Dziewczynka z czerwonym balonikiem to dziś już kultowy symbol, który reprodukuje się w różny sposób tysiąckrotnie. Chętni mogą nabyć nie tylko reprinty w postaci obrazków, ale również koszulki, poduszki, pościel i bluzy z jej wizerunkiem.

"Nie mogę uwierzyć, że ci Moroni faktycznie kupują to gówno".

W kontekście wcześniejszych prac Banksy'ego afera ze zniszczeniem zlicytowanego obrazu nie wydaje się być niczym nadzwyczajnym. Artysta już wcześniej sugerował, co myśli na temat współczesnego rynku sztuki. Na zdjęciu powyżej widać jego pracę z 2007 roku, które w ramie obrazu ma tylko angielską wersję napisu z nagłówka.


Jak internauci komentują całe zdarzenie z 5 października br.?

To najokropniejsza rzecz, jaką dotąd widziałem

W ten sposób, z taką legendą, podwoił wartość obrazu.

Przecież ten obraz podparty dokumentacją filmową jest wart 2 albo 3 razy więcej! Banksy doskonale wiedział co robi.

Geniusz!

Na stronie internetowej Banksy'ego można znaleźć zdjęcie płyty z takim napisem. Widać, że kolejny raz inspirują go słowa P. Picasso.

Chęć zniszczenia jest także twórczą potrzebą - Picasso. Ten właśnie cytat umieścił Banksy na swoim Instagramie jako podpis filmiku z aktem destrukcji na aukcji.


Co sądzicie na temat afery podczas aukcji w Sotheby's? Co Waszym zdaniem autor chciał osiągnąć poprzez tego rodzaju prowokację?