Już 102 lata razem obchodzą urodziny. Sprawne staruszki zdradzają receptę na długowieczność!

Już 102 lata razem obchodzą urodziny. Sprawne staruszki zdradzają receptę na długowieczność!

Wyobrażacie sobie co roku obchodzić urodziny ze swoją siostrą? Kiepska perspektywa, prawda? Dwie starsze panie z Wielkiej Brytanii miały sporo czasu, żeby do tego przywyknąć. Urodziny wspólnie obchodzą od ponad 100 lat!

Marek Rajman
25.11.2018, 01:54

Przeżyły dwie wojny światowe, były świadkami czterech koronacji, a za ich życia fotel premiera Brytanii zmieniał się ponad 20 razy. Najstarsze bliźniaczki w Wielkiej Brytanii, Phyllis Jones i Irene Crump, kilka dni temu świętowały swoje sto drugie urodziny! W czym tkwi sekret ich długowieczności?

W 2016 roku siostry wspólnie obchodziły setne urodziny - otrzymały z tej okazji kartki z życzeniami od samej królowej Elżbiety!

Irene i Phyllis jako dwudziestolatki - zdjęcie zrobiono... osiemdziesiąt lat temu!

Phyllis i Irene ze swoją starszą siostrą Dorothy - zdjęcie zrobiono w latach dwudziestych ubiegłego wieku.

Dwa mocne drinki i jedzenie ryb

Phyllis i jej 25 minut młodsza bliźniacz Irene przyszły na świat 20 listopada 1916 roku. Siostry, mieszkające razem w miejscowości Stourport-on-Severn, z uśmiechem mówią o swoim "sposobie" na długie i zdrowe życie. Recepta jest prosta - dwa mocne drinki na dzień i regularne jedzenie ryb. I choć wydaje się to nieco absurdalne, wygląda na to, że w ich przypadku zdaje to egzamin. Kobiety, mimo iż w ich metrykach widnieje 1916 jako data urodzenia, wyglądają na znacznie młodsze, niż w rzeczywistości są! Wiele osób, które spotkało Irene i Phyllis, nie mogło uwierzyć, że siostry mają aż tyle lat, ich wiek oceniano na "zaledwie" 70 lub nawet 60 lat!

Phyllis i Irene obchodzące niecodzienny jubileusz - sto drugie urodziny!

Z okazji swoich setnych urodzin, siostry otrzymały kartki z życzeniami od królowej Elżbiety.

Cały wiek razem

Chodziły do tej samej klasy, pracowały w tym samym zakładzie, a teraz mieszkają razem w jednym domu. Choć koleje losu prowadziły je w różnych kierunkach, siostry przez cały wiek miały bliski kontakt. Obie kobiety przeżyły swoich mężów, mimo iż obaj w chwili śmierci mieli ponad 90 lat. Miały też starszą siostrę, Dorothy, która dożyła równie sędziwego wieku - w 2006 roku zmarła mając 92 lata.

Opiekę nad siostrami sprawuje Carl Jones, jedyny syn Phyllis. Sześćdziesięciolatek jest dumny ze swojej matki i ciotki:

Jestem niezwykle dumny z mamy i cioci Ren. Musiałem to potwierdzić w internecie, ale wszystko wskazuje, że mama i ciocia są najstarszymi bliźniaczkami w Wielkiej Brytanii. Na świecie są jeszcze bliźniacy w wieku 104 lat, ale być może one pobiją ten rekord.

Oczywiście mam nadzieję, że będzie więcej wyjątkowych urodzin, ale mama nie ma się zbyt dobrze. Dokucza jej demencja naczyniowa, a ciocia Irene ma problemy z poruszaniem się. Niemniej jednak, obie radzą sobie zadziwiająco dobrze jak na swój wiek!

Odwiedzam je przynajmniej raz dziennie, a czasami nawet cztery razy. Oprócz mnie, zaglądają do nich opiekunowie z ośrodka. Mama i ciocia radzą sobie dobrze, nawet mi przez myśl nie przeszło oddanie ich do jakiegoś domu opieki.

Zobaczcie jak sympatyczne starsze panie obchodzą swoje 102 urodziny. Rzeczywiście ciężko uwierzyć, że Phyllis i Irene mają aż tyle lat! Wyglądają znacznie młodziej!

Irene mówi o ich sposobie na długowieczność:

Ciężka praca i dużo dobrego jedzenia, to w sumie tyle. No i jeszcze jeden dobry drink w trakcie dnia.

Phyllis żartobliwie wtrąca:

Jeden drink dziennie to nie jest dobre rozwiązanie. Muszą być przynajmniej dwa lub trzy.

Internet składa życzenia!

Historia najstarszych bliźniaczek w Wielkiej Brytanii wzruszyła internautów. Społeczność zgodnie życzy staruszkom wszystkiego najlepszego z okazji ich 102 urodzin:

Obie wyglądają niesamowicie! Wszystkiego najlepszego!

Wszystkiego najlepszego drogie panie, to niesamowite, że miały takie szczęście, aby dzielić 102 lata wspólnego życia

Wszystkiego najlepszego Phyllis i Irene! Ich historia podnosi na duchu

Wow, nie wyglądają nawet na 80 lat, a co dopiero 100! Świetne geny!

A więc ich sekretem jest jedzenie ryb i codzienne picie alkoholu? Hmmm, to ma sens!

Wszystkiego najlepszego! Co za wzruszająca historia, popłakałam się.

Chciałabym tak wyglądać mając 60 lat...

My także dołączamy się do życzeń! Dwustu lat!