92-letni Staruszek Oddał Dwa Domy. Można Je Wynajmować za 1/3 Ceny Rynkowej Pod Kilkoma Warunkami

92-letni Staruszek Oddał Dwa Domy. Można Je Wynajmować za 1/3 Ceny Rynkowej Pod Kilkoma Warunkami

Kobieta z małej miejscowości na swoim Twitterze zamieściła krótki wpis na temat lokalnego dobroczyńcy. Wspomniała w nim o 2 domach, które ów człowiek zostawił pod wynajem na okazyjnych warunkach. Historia wywołała wiele reakcji internautów, więc autorka wpisu postanowiła zgłębić temat bliżej. Poznajcie losy mieszkańców wioski, którzy mogą być przykładem wzajemnej życzliwości i troski o los biedniejszego sąsiada.

Kamila Mrozek
8.11.2018, 14:37

Holly Dawson mieszka w Ringmer na terenie hrabstwa Sussex. Kobieta prowadzi własną działalność i samotnie wychowuje dwoje dzieci, więc liczy każdy przysłowiowy grosz i zdaje sobie sprawę, jak drogi jest wynajem domu w okolicy – minimum 1312 dolarów miesięcznie. Na Twitterze Holly wspomina o pewnym człowieku z Ringmer, który zostawił swe domy rodzinom o niskich dochodach – mogą wynajmować je przez 3 lata za 393 dolary miesięcznie. Kim był tajemniczy filantrop? Jaką rolę odegrał w życiu lokalnej społeczności Ringmer?

Kim jest Holly i jaką rolę odgrywa w opowieści o domach?

Holly to pisarka, redaktorka, matka 2 dzieci, a zarazem mieszkanka Ringmer. Kobieta ma swoją stronę internetową, dużo i chętnie pisze w mediach społecznościowych. Nie przypuszczała, że jeden krótki wpis na Twitterze zrobi na ludziach takie wrażenie...

Holly zgłębia historię domów dla własnej przyjemności oraz w ramach współpracy ze stacją BBCNews

Wszystko zaczęło się od starej cegielni. Początki historii, którą postanowiła poznać bliżej Holly sięgają roku 1970, kiedy to umarł jeden z dwóch zamożnych właścicieli posiadłości w Ringmer – Gerald Askew. Po śmierci brata główny bohater tej opowieści Ian Askew postanowił przekształcić dawną cegielnię należącą na terenie jego majątku w dwa domy o zabudowie bliźniaczej. Ian nadał im miano "Domów Jubileuszowych” ma cześć Srebrnego Jubileuszu Królowej Anglii z 1977 r.

Co ciekawe, dokonując przebudowy budynku cegielni, mężczyzna przekazał je pod zarząd miejscowej radzie z zastrzeżeniem – wolno wynajmować je tylko ubogim rodzinom, przez ściśle określony czas, zawsze na preferencyjnych warunkach. Dla wielu młodych małżeństw latami czekających na tanie mieszkania komunalne to była i jest do dziś prawdziwa gratka.

Dobroczyńca i szeryf Ringmer - Kapitan armii Ian Askew

Jeden z dwóch najzamożniejszych mieszkańców dawnego Ringmer, Ian Askew, to postać wielowymiarowa: wojskowy ze stopniem kapitańskim, świetny myśliwy, oddany pasji antykwariusz, kościelny, aktor pantomimiczny, szeryf hrabstwa Sussex i niezwykły filantrop. Askew zmarł w Ringmer 4 lata temu, jako 92-letni, pełen empatii staruszek.

Miejscowi z rozrzewnieniem wspominają Iana jako człowieka oddanego lokalnej społeczności, który często rozdawał pieniądze potrzebującym:

Ian umiał dobrze żyć ze wszystkimi. Nad ranem chętnie wpadał do znajomych na kawę, by wspólnie porozmawiać. Potrafił dogadać się z seniorami, nawiązywał bliskie relacje z ludźmi, którym wynajmował domy. Mężczyzna mieszkał samotnie w pobliskim Wellingham House, ale gdy uznał, że to więcej niż potrzebuje nawet ten dom wynajął jako siedzibę fundacji pomagającej dzieciom z trudnościami w nauce.

Holly udało się porozmawiać także z dawnymi najemcami domów Iana Askewa, którzy w taki ciepły sposób wypowiedzieli się o tym nim:

Byliśmy bardzo wdzięczni za dom i hojność rodziny Askew i parafii, która pozwoliła nam rozpocząć życie małżeńskie bez obawy o pieniądze. Dzięki nim mogliśmy pozostać w rodzinnej miejscowości, blisko naszych rodzin, a nawet rozpocząć własną działalność i uzbierać fundusze na nasz pierwszy dom, w którym mieszkamy po opuszczeniu domu Iana. Bez niego to wszystko dobre, co nas spotkało nie byłoby możliwe.

Holly tweetuje od dłuższego czasu, ale rzadko to, co pisze spotyka się z takim zainteresowaniem internautów jak w przypadku wpisu o niezwykłym darczyńcy domów.

Jak internauci komentowali wpis Holly o lokalnym dobroczyńcy?

Niektórzy byli pod wrażeniem dobroci tego człowieka, pisali, że sprawę trzeba nagłośnić, może inne miejscowości w okolicy powinny pójść za przykładem Iana? Inni nie mogli uwierzyć, że ta historia miała miejsce naprawdę. To właśnie z myślą o tych niedowiarkach Holly wspólnie z BBC postanowiła bliżej zapoznać się z tym tematem.

Oczywiście w dyskusji na Twitterze nie zabrakło też złośliwych komentarzy. Niektórzy sugerowali, że rodzina radnych Ringmer korzystała na tej sprawie, jeszcze inni złośliwie twierdzili, że domy Iana powinno się wynająć 3 emigrantom z Somalii. Wiadomo, jak w każdej sprawie, ile ludzi tyle zdań.

Tak wyglądają oddane pod wynajem 2 domy Askewa (po lewej widok dawny), (po prawej to, jak prezentują się obecnie)

Co Wy sądzicie o decyzji dawnego szeryfa Ringmer – Iana Askew? Czy warto nagłaśniać podobne inicjatywy w małych miejscowościach również u nas w Polsce?