Olkusz: Zamknięty SOR! Do placówki trafił pacjent z gorączką, który ostatnio wrócił z Chin

Olkusz: Zamknięty SOR! Do placówki trafił pacjent z gorączką, który ostatnio wrócił z Chin

Zamknięty został SOR przy Nowym Szpitalu w Olkuszu. Do olkuskiej placówki trafił bowiem pacjent z gorączką, który w ostatnim czasie wrócił z Chin.

Jak poinformował na swojej stronie na Facebooku Kurier Olkuski, pacjent jest obecnie badany pod kątem możliwości zarażenia koronawirusem.

AKTUALIZACJA 22:30:

Starosta olkuski Bogumił Sobczyk wydał oświadczenie:

Szanowni Państwo, w związku z licznymi pytaniami i niepokojem chciałbym Państwa poinformować i uspokoić. Faktem jest, że dzisiaj w godzinach wieczornych zgłosił się do olkuskiego SOR-u pacjent zamieszkały w Olkuszu, który powrócił z Chin. Ze względu na zgłaszane przez niego dolegliwości w celu wykluczenia podejrzenia zarażeniem nowym koronawirusem został on przewieziony do obserwacji i diagnostyki do specjalistycznej jednostki - zgodnie z procedurami. Olkuski SOR funkcjonuje już jak dotychczas. Pozostaję w stałym kontakcie ze służbami sanitarnymi i medycznymi. Proszę o zachowanie spokoju.

AKTUALIZACJA 22:01:

Pacjent opuścił już olkuski szpital i został przewieziony do szpitala w Krakowie. Jest to mieszkaniec Olkusza, który w ostatnim czasie wrócił z Chin. Wciąż nie wiadomo jednak czy jest chory na koronawirusa. – Kurier Olkuski

AKTUALIZACJA 21:03:

Olkuski SOR rzeczywiście został zamknięty i rzeczywiście z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem. Nie oznacza to jednak, że należy panikować, gdyż procedury bezpieczeństwa wymagają, by podejmować takie działania w przypadku każdej osoby z Dalekiego Wschodu, która posiada objawy koronawirusa. Do nich należy z kolei m.in. gorączka, która nie musi od razu oznaczać najgorszego. Podobnych przypadków jest w Polsce wiele i na razie jeszcze żaden z nich nie zakończył się potwierdzeniem choroby. Miejmy nadzieję, że podobnie będzie w tym przypadku. Jak tylko znane będą wyniki badań, to od razu o tym poinformujemy. – Kurier Olkuski

© Jolanta Piwowar / Kurier Olkuski

Panika w Olkuszu

O sprawie pierwszy poinformował Kurier Olkuski. Jak mówi jedna z mieszkanek Olkusza, w mieście ludzie zaczynają panikować. Sam post został udostępniony już ponad 700 razy.

© Gazeta Krakowska

Jak podaje portal LoveKraków.pl, Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego twierdzi, że jak na razie żadnych informacji o przypadkach w Polsce nie ma. – Natomiast co się tyczy tego domniemanego przykładu z Olkusza, to potrzeba czasu. Najpierw trzeba wykluczyć inne wirusy i choroby. Musi być też spełniony warunek, że pacjent był w Chinach, ale nie np. w grudniu tylko w ostatnim czasie. Do tego dochodzi transport, ponieważ markery do badania tego konkretnego wirusa są w Warszawie, w Państwowym Zakładzie Higieny – tłumaczy Jan Bondar.

Gazeta Krakowska

Gazeta Krakowska informuje, że o godz. 21 pod Nowym Szpitalem w Olkuszu pojawiły się policyjne radiowozy. Niedługo potem pacjent został przetransportowany ambulansem do szpitala w Krakowie na oddział zakaźny.

Na razie nie wiemy, do którego konkretnie szpitala trafił pacjent. W stolicy Małopolski są dwa, które mają oddziały zakaźne: łącznie mogą pomieścić 70 osób.

Jak twierdzi przedstawiciel GIS na wykluczenie bądź potwierdzenie tej informacji potrzebne będzie więcej niż 48 godzin.