Oto 15 znaków, które pomogą Ci zrozumieć dziecko. Opanuj w kilka minut język niemowląt!

Oto 15 znaków, które pomogą Ci zrozumieć dziecko. Opanuj w kilka minut język niemowląt!

Kiedy na świecie pojawia się Twoje dziecko, przeżywasz wiele, naprawdę skrajnych emocji - od euforii, aż po paniczny strach i zadajesz sobie pytania w stylu: "Czego ten maluch chce?", "Czy poradzę sobie w roli rodzica?". Komunikacja z noworodkiem bywa trudna i zwykle musi upłynąć sporo czasu, zanim nauczysz się odczytywać wszelkie sygnały, jakie wysyła do Ciebie Twoja pociecha.

Kamila Mrozek
26.02.2019, 23:57

Czy da się prawidłowo interpretować mowę ciała noworodków i niemowlaków? Oczywiście każdy maluszek jest inny, ma swoje ulubione miny, gesty, odruchy, sposoby wyrażania uczuć, ale zdaniem pediatrów istnieje coś takiego, jak uniwersalny "język" niemowląt. Dzieci rodzą się z umiejętnością wyrażania większości emocji, po to byśmy mogli reagować na ich potrzeby, zapewniać im bezpieczeństwo, okazywać im miłość. Poznajcie ogólne zasady języka niemowląt, oglądając naszą galerię złożoną z 15 znaków!

Uniwersalną radą dla wszystkich, którzy chcą zrozumieć "język niemowląt" jest dokładna obserwacja nie tylko buzi maluszka, ale ruchów jego rączek i nóżek, jak również zwracanie uwagi na to, czy wygina plecki i pręży się.

W jaki sposób niemowlę komunikuje większość swoich emocji i potrzeb? Podczas pierwszych czterech miesięcy życia maluszek robi to za pomocą płaczu. Czy można odróżnić, że dziecko płacze z powodu głodu, zmęczenia, strachu, albo bólu?

Zdaniem ekspertów np. australijskiej pediatry Priscilli Dunstan jest to jak najbardziej możliwe, tylko od bliskich dziecka zależy, czy włożą trud w nauczenie się tego sekretnego "języka" maluszków.

#1 "Mamusiu, gdzie jesteś? Jestem taka samotna!"

© Ben_Kerckx / Pixabay

Taki grymas na buzi maluszka połaczony z intensywnym płaczem to najczęściej wezwanie. Dziecko czuje się samotne, chce by rodzice się nim zajęli. Niemowlę płacze przez około 5-6 sekund, potem przestaje na 20 sekund, jakby czekało, czy dorosły zareaguje. Jeśli mama lub tata nie odpowiadają, maluch wszczyna "alarm" od nowa.

Podobnie może wygladać dziecko skarżace się na ból. Ale w przeciwieństwie do poprzedniego wezwania w tym przypadku płacz dziecka będzie monotonny, głośny z okresowymi histerycznymi wybuchami - wskazówkami, że ból narasta.

#2 "Nie, ja nie płaczę, ziewam sobie troszkę..."

To otwieranie buzi może wyglądać na gotowość maluszka do płaczu, ale to po prostu ziewanie. Towarzyszy mu czasem przecieranie rączką oczu i uszu, ciche pomruki, niekiedy przechodzące w grymas niezadowolenia na dziecięcych usteczkach.

#3 "Chyba pora na małą drzemkę..."

© nd3000 / Depositphotos

Skąd wiadomo, że Twój maluszek niedługo się zdrzemnie? Poznasz to po jego lekko "szklistych" oczkach, ziewaniu i rozwieraniu ust zniecierpliwioną rączką.

#4 "Jestem taaka śpiąca..."

© Loya-ya / Depositphotos

Kiedy dziecku bardzo chce się spać, ale z jakiegoś powodu nie może od razu zasnąć, jego płacz brzmi jak pełne skargi i oburzenia jęczenie, a następnie ziewanie. Maluszek przeciera energicznie swoje oczka i uszka. Zwykle potrzebuje, by ktoś czule je przytulił i zaśpiewał cichutką kołysankę...

#5 "Płaczę, bo coś mi przeszkadza!"

© DesignPicsInc / Depositphotos

Oznaką dyskomfortu jest u niemowlaka płacz pełen irytacji, często przerywany, zwykle towarzyszy mu wiercenie się malucha. Czasem niemowlak dodatkowo wygina się w łuk - to oznacza, iż nadszedł czas, aby sprawdzić jego pieluszkę i czy nie trzeba przebrać dziecka - bo jest mu zbyt zimno, albo się spociło.

#6 "Zobaczcie, rosną mi ząbki!"

Czasami nerwowość dziecka, jego płacz i ogólne rozdrażnienie są związane z bolesnym ząbkowaniem, które rozpoczyna się zwykle między 4 a 7 miesiącem życia. Niektóre maluszki przechodzą ząbkowanie prawie bezobjawowo, inne płaczem skarżą się na dokuczliwy ból dziąseł. Jak pomóc niemowlęciu podczas bolesnego ząbkowania? Ulgę przyniosą schłodzone w lodówce gryzaczki lub specjalne grzechotki, albo smarowanie dziąseł dziecka łagodzącą maścią.

#7 "Jestem już zmęczona..."

© LenaMiloslavskaya / Depositphotos

Jak myślisz, co czuje maluszek przedstawiony na zdjęciu powyżej? Wbrew pozorom niemowlę demonstruje zmęczenie, a nie zadowolenie, jak mogłoby się wydawać. Dziecko wygina się do tyłu, główkę podpiera rączkami, chętnie kładzie się na poduszce, składa usteczka do ziewania. Te wszystkie symptomy to najlepszy dowód na to, że Twój szkrab jest zmęczony i marzy tylko o pójściu spać.

#8 "Ojej, boję się tego!"

© encrier / Depositphotos

Przerażenie maluszek może okazywać na wiele sposobów. Niemowlę wpatruje się w coś, czego się boi, ma szeroko otwarte oczka. Czasem można zaobserować, że blednie i zaczyna szybciej oddychać. Pamiętajmy, że nie wszystkie maleństwa tak samo reagują na strach, ale zwykle objawia się on płaczem nawet w nieoczekiwanych momentach. To może być nagły hałas, gwałtowny ruch, spotkanie z dawno niewidzianą, lub wręcz nową osobą. Jeśli chcecie szybko uspokoić dziecko, mówcie do niego spokojnym wyciszonym głosem, przytulajcie je, okażcie, że z Wami może czuć się naprawdę bezpieczne.

#9 "Oj, jak mi teraz dobrze!"

Radość i zadowolenie malujące się na buzi dziecka to jeden z najpiękniejszych widoków na świecie. Kiedy Twój maluszek jest szczęśliwy, jego oczka są przymrużone, a cała buzia promienieje od szerokiego uśmiechu. Zadowolone niemowlę wydaje piski pełne zachwytu, z przejęciem gaworzy, a nawet śmieje się w głos. Oczywiście im częściej maluszek się śmieje, tym lepiej dla niego i dla Was. Zadowolenie pozwala zawsze odreagować stres, oczyszcza z negatywnych emocji, daje siłę i energię do zabawy.

#10 "Mamusiu, tak bardzo Cię kocham!"

Rodzicielstwo to sprawa bardzo poważna, ale wiąże się często z wzruszającymi momentami. Czy jest coś wspanialszego od tego, gdy maluszek reaguje na dźwięk głosu mamy lub taty, uśmiecha się do nich i wyciąga ku nim rączki? Zanim małe dziecko nauczy się mówić, że Cię kocha, minie sporo czasu. Ale już nawet kilkudniowe dzieciaczki próbują okazywać swoje przywiązanie i zadowolenie z obecności rodziców.

#11 ''Chce mi się jeść!!!"

© casanowe1 / Depositphotos

Jeśli chcesz dobrze zrozumieć swoje dziecko, uważnie obserwuj nie tylko jego buzię, ale i ruchy rączek. Zaciśnięta maleńka piątka może być objawem tego, że dziecko jest głodne.

#12 "Ale się objadłem!"

© logoboom / Depositphotos

Co oznaczają luźno ułożone dłonie maleńkiego człowieka? Kiedy są ułożone równo nad jego główką, możecie być pewni, że maluszek jest odprężony, najedzony i pewnie niedługo się zdrzemnie.

#13 "Tatusiu, zobacz co tam jest!"

© mamazone.pl

Kiedy malec kieruje główkę w jedną stronę, szerokim wzrokiem przygląda się czemuś w oddali, pokazuje na coś paluszkiem, to może być oznaka jego zdziwienia, zaniepokojenia, zainteresowania. Warto dać maluszkowi szansę, by zaskoczenie dało się zmienić w zaciekawienie, a nie przerażenie generujące płacz. Niemowlę, które pierwszy raz usłyszało mikser, albo zobaczyło nową zabawkę, może czuć się zagrożone. Warto pozwolić mu się oswoić z nowymi przedmiotami, miejscami, doświadczeniami np. uruchamiając zabawkę i spokojnie tłumacząc, do czego ona służy.

#14 "Ale mi to smakuje!"

© zozu.site

Może trudno w to uwierzyć, ale nawet małe dzieci potrafią okazać, czy coś im smakuje. Jeśli Twoja pociecha dotyka swojego brzuszka, z przejęciem trzyma w rączce np. kawałek biszkopta, czy jabłuszka, to możecie mieć pewność, że jest zadowolona z tego, co je. Z kolei zaciskanie ust, wykrzywianie buzi, przeciągły płacz i wymachwanie rączkami oznaczają, że albo maluszek w danej chwili nie jest głodny, albo zaserwowane przez nas danie, niekoniecznie mu smakuje...

#15 "Ta zabawka jest ekstra!!!"

© parenting.pl

Każdy maluch ma swoja ulubiona zabawkę i umie pokazać, że frajdę sprawia mu jej poznawanie. Jak to rozpoznać? Spójrzcie na brzdąca wpatrującego się z taką uwagą w grzechotki zawieszone wokół maty do zabawy. Dzieciaczek ma lekko przymknięte oczy, szeroko otwartą buzię, można przypuszczać, że raz po raz wydaje pełne zachwytu okrzyki, albo głośno się śmieje. Uroczy widok, prawda?

Kluczem do zrozumienia małego dziecka jest zdanie sobie sprawy, że choć niemowlę nie potrafi jeszcze mówić, to tak jak my, przeżywa całą gamę uczuć. Odgadywanie potrzeb i nazywanie emocji, jakie w danej chwili przeżywa Twoje dziecko nie jest zadaniem łatwym, ale bardzo interesującym.

Macie swoje sposoby na "dogadanie się" z niemowlętami? Możecie wskazać jeszcze jakieś inne znaki, które ułatwiają zrozumienie języka ciała najmłodszych istotek?