Oto jedno z najładniejszych przedszkoli w Polsce. Wnętrza odbiegają od tych, które znamy!

Oto jedno z najładniejszych przedszkoli w Polsce. Wnętrza odbiegają od tych, które znamy!

Przedszkole to instytucja opiekuńczo-wychowawcza dla maluszków od 3 roku życia. Większości z nas budynek przedszkola kojarzy się z szaro-beżową, jedno lub nawet dwupiętrową budowlą, która przypomina ponure obiekty szkolne. Tymczasem architektura dla dzieci może być kolorowa, estetyczna i mega kreatywna. Zobaczcie, jak wygląda przedszkole z Ostrowii Mazowieckiej, które zaprojektowali Polacy z XYSTUDIO.

Kamila Mrozek
10.12.2018, 16:35

Modernistyczny, wielobarwny budynek przedszkola z oddziałem żłobkowym, który widzicie na zdjęciu to "Żołty Słonik", który działa od 3 września 2015 r. w Ostrowii Mazowieckiej. To miejsce powstało z myślą o dzieciach pracowników Fabryki Mebli "FORTE", która w logo ma właśnie sylwetkę żółtego słonia. Jak czytamy na stronie internetowej tej firmy, "celem placówki jest wspieranie młodych rodziców, umożliwienie im powrotu do pracy bez dodatkowego stresu oraz ułatwienie pogodzenia życia rodzinnego z zawodowym".

Ale nie tylko awangardowa architektura to cecha charakterystyczna przedszkola z oddziałem żłobkowym "Żółty Słonik". Przeczytajcie poniższy artykuł, a przekonacie się, że to miejsce dla dzieci pracowników firmy "FORTE" jest niezwykłe pod wieloma względami!

Otwarcie "Żółtego Słonika" w Ostrowii Mazowieckiej okazało się strzałem w dziesiątkę, dlatego 3 września br. w Suwałkach otwarto kolejne pracownicze przedszkole z oddziałem żłobkowym. Zaprojektowali je również architekci z XYSTUDIO, a prowadzi je podobnie, jak w Ostrowii, profesjonalny edu-operator - firma Kids&Co.

Tak wygląda z zewnątrz przedszkole "Żółty Słonik" w Ostrowii Mazowieckiej. Budynek został zaprojektowany jako jednopoziomowy obiekt z wewnętrznym atrium. Aby maluszki czuły, że pomieszczenia są zaprojektowane dla nich, wysokości parapetów, nadproży i zadaszeń zostały tam maksymalnie obniżone.

© Facebook/XYstudio s.c.

Przedszkole "Żółty Słonik" w Ostrowii prężnie działa już 3 lata, a to, jak wygląda i co się w nim dzieje, wciąż wzbudza zainteresowanie mediów. Zobaczcie, jak zareagowały dzieci, gdy odwiedził je Bartek Jędrzejak z ekipy TVN.

Budynek przedszkola w Ostrowii Mazowieckiej nominowano do wielu prestiżowych nagród w branży architektonicznej jako miejsce nowoczesne, "uszyte na miarę dziecięcych potrzeb".

© Facebook/XYstudio s.c.

"Tam zaciera się granica między wnętrzem a zewnętrzem, zarówno dla przebywających w środku budynku, jak bawiących się na patio"-mówią architekci, którzy zaprojektowali to niezwykłe miejsce.

© Facebook/XYstudio s.c.

Przedszkole w Ostrowii Mazowieckiej widoczne na zdjęciu poniżej i nowopowstałe przedszkole w Suwałkach to godna podziwu inicjatywa prezesa zarządu Fabryki Mebli "FORTE" - Macieja Formanowicza.

© Facebook/XYstudio s.c.

"Przedszkole przy zakładzie to wygoda i komfort psychiczny zarówno dla rodziców, jak również dla dzieci, które cały czas pozostają w pobliżu. Mamy nadzieję, że także inne firmy pójdą za pozytywnym przykładem i zainwestują w dobrą architekturę i w wygodę swoich pracowników" - mówił prezes zarządu firmy "FORTE".

© cdn.acidcow.com

Budynek przedszkola w Ostrowii nie wygląda na zbyt duży, ale znajdują się w nim trzy sale żłobkowe i cztery przedszkolne, sale do leżakowania, sportowa i multimedialna dla przyszłych "zerówkowiczów". W pobliżu są też zadaszone piaskownice i place zabaw.

© cdn.acidcow.com

Do przedszkoli "Żółty Słonik" mogą uczęszczać tylko dzieci pracowników firmy "FORTE". Rodzice zatrudnieni tam zgodnie przyznają, że dostęp do zakładowego przedszkola to jeden z najatrakcyjniejszych benefitów, jakie oferuje im pracodawca. Na miejsce w przedszkolu trzeba czekać, trwają zapisy na listach rezerwowych.

© cdn.acidcow.com

Za pobyt dziecka w tak nowoczesnym przedszkolu, jak to w Ostrowii miesięcznie rodzic zapłaci 250 zł. "Słoniki" w Ostrowii i Suwałkach to przedszkola dwujęzyczne, w których stosuje się ciekawą metodę "immersji" językowej. To "zanurzanie" dzieci w języku angielskim przez większość czasu, jaki spędzają w przedszkolu.

© cdn.acidcow.com

W "Żółtym Słoniku" w Ostrowi jest dużo atrakcyjnych zajęć dodatkowych - sportowych, artystycznych, wycieczek, wspólnych imprez dla całych rodzin. Podobne atrakcje mają czekać na maluszki, które od jesieni tego roku zaczęły chodzić do nowego przedszkola w Suwałkach.

© cdn.acidcow.com

Oferta przedszkoli "Żółty Słonik" jest równie różnorodna i nowoczesna, jak wnętrza ich modernistycznych budynków.

© cdn.acidcow.com

Przedszkolaki uczą się tam biegle mówić po angielsku, biorą udział w projekcie zdrowego jedzenia makrobiotycznego, pod okiem mądrych "cioć" rozwijają umiejętności społeczne i inteligencję emocjonalną.

© cdn.acidcow.com

Widzieliście przedszkole o podobnym, prostym, a jednocześnie nowoczesnym wystroju? Na pewno przedszkolaki świetnie się w nim bawią np. w listonoszy.

© cdn.acidcow.com
© cdn.acidcow.com

Projekty architektów XYSTUDIO postałe z myślą o przedszkolach Fabryki Mebli "FORTE" zwracają uwagę okrągłymi okienkami, pastelowymi barwami, otwartą przestrzenią, która jednak nie przeraża maluszków.

© cdn.acidcow.com

Większość sprzętów we wnętrzach przedszkoli "Żółty Słonik" została dopasowana do możliwości i potrzeb małych dzieci.

© cdn.acidcow.com

Tak wygląda łazienka przedszkola w Ostrowii Mazowieckiej. Trzeba przyznać, że takie wnętrza sprzyjają nauce higieny i samodzielnego korzystania przez dzieci z toalety.

© cdn.acidcow.com

Pamiętacie jeszcze "oldskulowe" szatnie z przedszkoli, do których chodziliście Wy, albo Wasze młodsze rodzeństwo? Tak wygląda błękitna szatnia w przedszkolu "Żołty Słonik" w Ostrowii.

Jak Wam się podoba ten budynek z piaskownicą wyglądającą jak plaża nad pięknym morzem? To kolejne dzieło architektów z XYSTUDIO, czyli "Żółty Słonik" w Suwałkach.

© Instagram/xystudio.pl

Tak wygląda "Żółty Słonik" w Suwałkach od strony głównego wejścia. Budynek jest z zewnątrz może trochę mniej oryginalny niż przedszkole w Ostrowii, ale w środku architektura równie zaskakująca. Koszty budowy tego przedszkola to ponad 3 miliony zł.

© Instagram/xystudio.pl

Jak Wam się podobają przedszkola "Żółty Słonik"? Chcielibyście, żeby w takich miejscach bawiło się i uczyło Wasze dziecko? Co sądzicie o pomyśle kreatywnych przedszkoli dla pracowników Fabryki Mebli "FORTE"? A może Wasz pracodawca wyszedł już z podobną inicjatywą i nie musicie martwić się o miejsca w miejskich przedszkolach dla swoich pociech?