Otworzą sklepy w niedziele? Rząd rozważa zawieszenie zakazu handlu.

Otworzą sklepy w niedziele? Rząd rozważa zawieszenie zakazu handlu.

W Polsce od 2018 roku obowiązuje zakaz handlu w niedziele i święta. Ten przepis jest stopniowo zaostrzany, np. wedle sporządzonej wcześniej listy niedziel handlowych, do sklepów można wybrać się w zaledwie 7 niedziel w ciągu całego 2020 roku. Ale przecież trzeba mieć na uwadze, że w związku nagłą epidemią koronawirusa wiele się zmienia...

Kamila Mrozek
19.03.2020, 13:38

Choć niektórzy klienci zdążyli się już przyzwyczaić do nowych zasad związanych z zakazem handlu w większość niedziel i w święta, teraz zarówno oni, jak właściciele sklepów apelują do rządu o zmiany w związku z aktualną pandemią. Wczoraj Kancelaria Prezesa Rady Ministrów ogłosiła tzw. pakiet pomocowy dla firm i pracowników. Przewiduje się w nim między innymi złagodzenie ograniczeń w polskim handlu...

Czy sklepy powinny być otwarte w każdą niedzielę? Jakiś czas temu to pytanie wzbudzało u Polaków wiele, czasem bardzo skrajnych emocji.

Niedawno przepisy związane z polskim handlem uległy zaostrzeniu, wszystko po to, by spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oraz Polska Izba Handlowa poprosiły jednak polski rząd o tymczasowe zawieszenie zakazu handlu niedziele z uwagi na szczególną sytuację w kraju.

Jeszcze zanim do Polski dotarła epidemia koronawirusa, wielu przedsiębiorców narzekało, że zakaz handlu w niedzielę przyniósł im znaczne straty. A jak będzie w kolejnych miesiącach? Polski rząd uspokaja, obiecując poważne wsparcie w postaci pakietu pomocowego dla firm i pracowników.

W związku z pandemią wspomniany pakiet pomocowy przewiduje między innymi, że sklepy będą otwierane w niedziele.

Warto jednak zaznaczyć, że minister rozwoju Jadwiga Emilewicz podczas konferencji prezentującej rządowe plany podkreślała, że w tej chwili mowa jest jedynie o dostawach towarów do sklepów w niedziele:

Na mocy oświadczenia Państwowej Inspekcji Pracy, Komendanta Głównego Policji i Prokuratora Generalnego umożliwiliśmy towarowanie sklepów w niedziele. Wszystko po to, by te opróżniające się gwałtownie sklepy były od poniedziałku gotowe dla klientów - wyjaśniła minister Emilewicz.

Czy z powodu koronawirusa zostanie czasowo zniesiony zakaz handlu w niedzielę?

Rządowy pakiet pomocowy dotyczy między innymi rozwiązań w sprawach handlu takich jak np. czasowe przywrócenie zaopatrzenia sklepów i handlu w niedziele.


Póki co decyzja o tymczasowym zawieszeniu zakazu handlu w niedziele z powodu epidemii koronawirusa nie została podjęta, choć zdaniem szefowej Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji byłoby to bardzo dobre rozwiązanie:

Trzeba robić wszystko, by minimalizować tłok w sklepach. Bo przecież w walce z wirusem ważne jest, byśmy trzymali odpowiednią odległość od siebie. A jeśli będziemy się w sklepach tłoczyć, to trudniej będzie nam tego wirusa pokonać - powiedziała Renata Juszkiewicz.

Czy w związku z pandemią zakaz handlu w niedzielę powinien być zniesiony?