Tutaj powstanie pierwsza w Polsce klasa o profilu Disco-Polo!

Tutaj powstanie pierwsza w Polsce klasa o profilu Disco-Polo!

Od czasu reformy szkolnictwa w Polsce i zlikwidowania gimnazjów dyrektorzy wielu szkół średnich robią wszystko, żeby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę uczniów.

Kamila Mrozek
18.02.2020, 07:54

Wygląda na to, że w wyścigu na najbardziej kreatywne, nowe profile liceów wygra szkoła w Michałowicach na Podlasiu. Tamtejszy burmistrz - Marek Nazarko zdradził, że już wkrótce wystartuje tam klasa o profilu "estradowym" adresowana do...przyszłych gwiazd muzyki disco polo.

Zespół Szkół w Michałowie w tym roku obchodzić będzie 73-lecie swego istnienia. Obecnie uczęszcza tam zaledwie 60 uczniów. Aby gminne liceum należące do zespołu szkół znów stało się popularne, już niebawem powstanie w nim nowy, nietypowy profil czyli disco polo.

Na pomysł stworzenia tak oryginalnego i kontrowersyjnego profilu liceum wpadł burmistrz Michałowa - widoczny na zdjęciu Marek Nazarko. Samorządowiec uważa, że taka klasa może dawać uczniom ciekawe perspektywy na przyszłość i jest dobrą propozycją dla tych, którzy jeszcze nie mają sprecyzowanych planów zawodowych.

© wnp.pl

Naszym głównym celem jest stworzenie młodym ludziom warunków do rozwijania swoich pasji i zamiłowań oraz możliwości zdobycia wykształcenia średniego i zdania matury. Dlatego dzięki wsparciu praktyków i przy współpracy m.in. z wytwórnią Green Star zdecydowaliśmy się utworzyć w LO w Michałowie klasy o profilu estradowym.

Wiele osób pogardliwie traktuje fanów muzyki disco polo, a teksty gwiazd tego gatunku estradowego uważa za puste i infantylne. Mimo wszystko prawie każdy ma świadomość, jak wielkim biznesem jest w Polsce rynek muzyki disco polo.

Dokonano dogłębnej analizy sytuacji demograficznej, kryteriów, jakimi kieruje się młodzież przy wyborze szkoły (...). W wyniku tego doszliśmy do wniosku, iż szkoła musi być skierowana do młodzieży, która nie ma sprecyzowanych planów zawodowych na przyszłość, bowiem to renomowane ogólniaki przyciągają przyszłych lekarzy, prawników czy architektów - wyjaśnił burmistrz Michałowic.

Czy stworzenie klas o profilu disco polo to na pewno dobry pomysł na pomoc młodzieży, która nie ma jeszcze planów na przyszłość zawodową?

Ile zarabiają gwiazdy disco polo? Przykładowo Zenek Martyniuk za każdy swój koncert zgarnia minimum 25 tysięcy złotych. A że w roku ma średnio 300 takich koncertów, to...można przypuszczać, że wejście w branżę disco polo daje młodym ludziom dużą szansę na stabilną, pełną przygód pracę.

Sprofilowana "estradowo" klasa w Michałowie powstanie w nawiązaniu do podlaskich korzeni muzyki disco polo, dzięki temu będzie mocno kojarzona z Podlasiem - uważa Marek Nazarko.

Szkoła musi być wyjątkowa, prowadzić edukację w tym kierunku, w którym żadna inna placówka nie prowadzi, być atrakcyjna dla młodzieży. Zarazem nie może być to szkoła "sztuczna", czyli musi wyrastać z Podlasia, z tego, w czym jesteśmy silni i z czym kojarzeni - mówił Nazarko.

Warto wspomnieć, że samorząd Michałowa przed rokiem przejął od powiatu białostockiego upadające liceum. Utworzono w nim nowe kierunki techniczne, to jednak nie przyniosło spodziewanego wzrostu zainteresowania młodzieży. Być może z klasami disco polo będzie inaczej...

Klasa o profilu disco polo powstanie we współpracy ze znaną wytwórnią Green Star, gdzie swoje przeboje nagrywają takie gwiazdy jak zespoły Akcent oraz Boys.

Czy jest szansa, że zatrudnienie w takiej specjalnej klasie znajdzie np. Zenek Martyniuk i Marcin Miller jako doświadczeni praktycy?

Jesteśmy bardzo ciekawi tego, jak będą wyglądały zajęcia w klasach o profilu disco polo i mamy nadzieję, że ich absolwenci już wkrótce będą mogli cieszyć się z własnych - złotych i platynowych płyt.

Co sądzicie o pomyśle na klasy o profilu disco polo?

Zapisalibyście do takiej klasy swoje dziecko?