Pierwszy przypadek Koronawirusa w Polsce? Test z wynikiem pozytywnym

Pierwszy przypadek Koronawirusa w Polsce? Test z wynikiem pozytywnym

Radio Łódź i Dziennik Łódzki donoszą, że lekarze z łódzkiego szpitala im. Biegańskiego wykryli gen zakażony koronawirusem u kobiety, która wróciła z Tajlandii. Ministerstwo Zdrowia nie potwierdza informacji.

Zakażona, to 25-letnia kobieta, która miesiąc spędziła w Tajlandii. Już tam czuła się źle. Miała objawy paragrypowe i silne duszności. Przyjmowała antybiotyki. Do Polski przyleciała w sobotę. Z lotniska do Łodzi przyjechała pociągiem. Zgłosiła się do szpitala im. Biegańskiego. Wykonano test, który wykazał, że jest zarażona koronowirusem.

Kobieta przebywa w szpitalu. Miała już wykonany kolejny test. Próbki DNA zostały wysłane do Warszawy w celu potwierdzenia zakażenia.

O wykryciu koronawirusa u 25-latki poinformowało Radio Łódź. Według informacji, które podaje stacja, u kobiety zostały zbadane 3 geny na obecność wirusa, z czego 1 wyszedł pozytywnie, a 2 negatywnie. Próbki zostały wysłane do Warszawy, gdzie wynik zostanie zweryfikowany.

Jak podaje Dziennik Łódzki, w Łodzi wszystkie placówki poza Urzędem Wojewódzkim, a dokładnie rzecznikiem wojewody, mają bezwzględny zakaz informowania o koronawirusie.

Kobieta jest w stanie ogólnym dobrym. Inspekcja sanitarna sprawdza, z iloma osobami miała kontakt. Może podjąć decyzję decyzję o poddaniu ich testom na obecność koronowirusa i poddaniu ich kwarantannie.

Ministerstwo Zdrowia zaprzecza

Ministerstwo Zdrowia wydało komunikat, w którym zaprzecza doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce.

Stanowisko Ministerstwa Zdrowia potwierdza rzecznik rządu Piotr Müller.

Dziś odbywa się planowane spotkanie Mateusza Morwieckiego ministrami. Jednym z tematów będą także działania związane z koronawirusem. W tym momencie nie ma żadnego potwierdzonego przypadku zachorowania w Polsce

– napisał na Twitterze rzecznik rządu.

Senator potwierdza

Na Twitterze senator Krzysztof Kwiatkowski potwierdził, że mamy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa.

47 podejrzeń koronawirusa w Polsce

Jak donosi przewodniczący Platformy Obywatelskiej, na posiedzeniu senatu Minister Zdrowia poinformował o 47 podejrzeniach zakażenia koronawirusem w Polsce.

Internet wrze!

Internauci żywiołowo zareagowali na informację o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Polsce. Pojawiają się plotki, domysły i komentarze.

Koronawirus - jak sprawdzić, czy jestem zarażony?

Każdy, kto wrócił z Chin, Iranu, Japonii, Korei Południowej, Singapuru, Tajlandii, Tajwanu, Wietnamu a także do północnej części Włoch jeśli: zaobserwował u siebie objawy, takie jak: gorączka, kaszel, duszność i problemy z oddychaniem to powinien: bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego, gdzie określony zostanie dalszy tryb postępowania medycznego.

Narodowy Fundusz Zdrowia uruchomił infolinię pod którą można uzyskać potrzebne informacje o koronowirusie, nr tel. 800 190 590.

Wynik kolejnego testu będzie znany za 3 dni.